7 praktických tipov, ako sa chrániť pred vírusmi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V krátkom čase sa koronavírus, spôsobujúci ochorenie COVID-19, rozšíril do celého sveta. Okrem rastúceho počtu nakazených každý deň pribúdajú aj nové obete tejto pandémie. Viete, ako sa správne chrániť pred vírusmi?

 

1. Prvoradá je hygiena

Správna hygiena by mala byť samozrejmosťou. Ruky by ste si mali umývať dôkladne a pravidelne. Robte tak najmä po príchode domov, pred jedlom či po použití toalety. Ruky si umývajte mydlom a vodou aspoň 20 sekúnd. Použiť môžete aj dezinfekčný gél na ruky. Špinavými rukami sa v žiadnom prípade nedotýkajte tváre. Môžete sa tak infikovať vírusom.

 

2. Nepodceňujte dezinfekciu

Dôkladným dezinfikovaním povrchov ochránite vašu domácnosť. Niekoľkokrát za deň venujte pozornosť čisteniu miest, ktorých sa dotýkate najčastejšie – najmä kľučkám, vypínačom, zásuvkám a mobilom. Najúčinnejší dezinfekčný prípravok je s vysokou koncentráciou alkoholu – 60 % až 90 %. Kúpite ho v lekárni, kde majú v ponuke aj ďalšie zdravotnícke potreby vrátane ochranných rukavíc či rúšok.
Prečítajte si tiež, ktoré rúško je účinné a ochráni vás – ako sa v nich vyznať?

 

3. Vyhýbajte sa kontaktu s chorými ľuďmi

Ak na ulici uvidíte niekoho, kto kašle alebo kýcha, radšej ho obíďte oblúkom. Rovnako si dajte pozor aj na uzavreté priestory, v ktorých vírusy či baktérie bez dostatočného vetrania vydržia aj hodiny. Na verejnosti odporúčame taktiež nosiť rúško, ktoré ochráni nielen vás, ale aj ostatných pred vírusovým ochorením. Tým, že ho máte nasadené, totiž značne znižujete vzdialenosť šírenia kvapôčok do okolia.

ako sa chrániť pre vírusmi - vyhýbajte sa davom

 

4. Dajte si pozor na preplnené priestory

Ak nemusíte, necestujte vlakom či autobusom. Rovnako rizikové sú obchodné centrá, kiná či iné podujatia v interiéri. V súčasnosti sa v nich síce vyžaduje nosenie rúška, nie každý to však dodržiava. Kvapôčky, ktoré unikajú do okolia počas rozprávania, môžu v interiéri vydržať až 3 hodiny. Preto sa radšej zdržiavajte doma alebo vonku na čerstvom vzduchu.

 

5. Dôležitý je aj pohyb

Pohyb je potrebný nielen na udržanie fyzickej kondície, ale aj pre správne fungovanie metabolizmu. Ak ho zanedbáte, môže to mať dlhodobé následky na vaše zdravie a zvyšuje sa tiež riziko ochorení. Nemusíte chodiť do posilňovne. Stačí, keď sa každý deň vyberiete na prechádzku a okrem toho, že si utriedite myšlienky, precvičíte aj svalstvo a podporíte odolnosť vášho organizmu.

 

6. Posilnite svoj imunitný systém

Podľa viacerých štúdií vyvážená strava s dostatkom vitamínov môže podporiť odolnosť vášho tela voči vírusom až o 40 %. V jedálničku by nemalo chýbať ovocie a zelenina, ale pomôcť si môžete aj výživovými doplnkami z prírodných zdrojov. Pri boji s vírusmi sú najdôležitejšími vitamínmi D3, C, A a zinok. Vitamín D3, nazývaný aj slnečný vitamín, je nevyhnutný pre správne fungovanie imunity.

ako sa chrániť pre vírusmi - posilnite imunitu

 

7. Ak sa necítite dobre, radšej zostaňte doma

Doľahla na vás únava alebo máte bolesti hlavy? S príchodom chladných mesiacov môže byť vaša imunita oslabená a mali by ste si dávať čo najväčší pozor. Váš organizmus je totiž náchylnejší na choroby, a ak sa vyberiete medzi ľudí, riskujete, že naozaj ochoriete. Ak však máte príznaky ako suchý kašeľ, dýchavičnosť či vysokú teplotu, možno už koronavírus máte a medzi ostatnými by ste ho ďalej šírili. V takom prípade je najlepšie zostať doma a telefonicky kontaktovať lekára.

— PR článok —
Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.