Posilnenie imunity. 5 tipov, ako zostať zdravý aj počas vírusovej sezóny

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Väčšina z nás bude súhlasiť s tým, že je lepšie zabrániť vzniku choroby, ako s ňou bojovať. O odolnosť nášho organizmu proti vírusom sa stará naša imunita, ktorá ale s pribúdajúcim vekom slabne a je potrebné jej troška vo zvýšení sily pomôcť. A nakoľko je sezóna vírusov aktuálnou témou číslo jeden, rozhodli sme sa vám prezradiť, ako vašu oslabenú imunitu posilniť.

Dobrá správa je, že všetky tieto metódy sú prirodzené, lacné a môžu vás ochrániť pred tým, aby ste vy alebo vaši blízky museli pre dôstojnú rozlúčku s blízkym vyhľadať najbližšie pohrebníctvo vo Zvolene alebo inom meste či okolí. Predsa len, úmrtnosť na chrípkové a vírusové ochorenia nie je malá a z roka na rok stúpa.

 

Konzumujte viac zdravej stravy

Skutočne zdravým jedlom nie sú vždy len ovocie a zelenina, ale aj kvalitné suroviny, ktoré si prešli minimálnym spracovaním. Tieto potraviny vám pomôžu zostať zdravými a prirodzene bojovať proti chorobám, pretože telu dodáte všetky potrebné živiny. Jedzte však aj veľa ovocia, zeleniny, rýb, mäsa, ryže, strukovín, orechov a semien. Vyvarujte sa rýchleho občerstvenia a pohodlných jedál a pokúste sa variť viac doma.

 

Vyhýbajte sa osobným kontaktom a chráňte sa

Aj keď je socializácia v našom živote veľmi dôležitá, dnes by sme ju mali obmedziť. Minimálne sa vyhýbať miestam, kde je počet ľudí veľký a nedokážete sa kontaktu s cudzími osobami vyhnúť. Ak je však pre vás cesta do obchodu nevyhnutným procesom, pretože sa už všetky zásoby minuli, chráňte sa kvalitným respirátorom FFP2, ktorý zachytáva viac ako 95 % baktérií plesní a vírusov, čiastočiek prachu a iných nebezpečných látok.

5 tipov na posilnenie imunity

 

Viac fyzickej aktivity

Nezáleží na tom, či ide o chôdzu, beh, jogu, pilates alebo iné športové aktivity. Najdôležitejšie je vybrať si, čo sa vám páči a robiť to pravidelne. Aj šport je jedným z najlepších spôsobov, ako zlepšiť svoje celkové zdravie a zostať zdravý počas vírusovej a chrípkovej sezóny.

Podľa odborníkov, ktorí skúmali účinky cvičenia na imunitný systém, je najúčinnejším spôsobom na posilnenie obranného systému tela cvičenie po dobu 30 minút 3-4 krát týždenne.

 

Dobre sa vyspite

Táto známa metóda fungovala už v dávnych časoch a platí aj dnes. Ak ste chorí, potrebujete veľa spánku, ktorého deficit ale nedoplníte za jeden deň. Ak pravidelne spíte menej ako 7 hodín, riziko prechladnutia sa zvyšuje o 300 %. Dostatočný spánok – najmenej 7 hodín, je preto základnou zásadou udržiavania dobrého zdravia. Výskum naopak ukazuje, že pravidelná deprivácia spánku súvisí nielen s prechladnutím a zdravotnými problémami, ale aj s nadváhou.

tajomstvá silnej imunityPrečítajte si tiež
4 tajomstvá silnej imunity, o ktorých by ste mali vedieť.

 

Doplňte telu vitamíny

Tie sa v našom tele tvoria prirodzenou cestou, s pribúdajúcim vekom je to ale ťažšie. Skúste si preto hladiny vitamínu C a D doplniť inou formou. Vitamín C prispieva k posilneniu imunitného systému, môže pomôcť znížiť výskyt prechladnutia a skrátiť trvanie choroby.

Najlepším spôsobom, ako užívať vitamín C, je jesť čerstvé ovocie a zeleninu. Ak si dáte 1 kiwi denne, získate potrebnú dennú dávku vitamínu C veľmi rýchlo. Veľa vitamínu C tiež obsahujú pomaranče, čierne ríbezle a paprika.

Vitamín D sa prirodzene vytvára v tele vystavením slnečnému žiareniu a reguluje viac ako 2 000 génov vrátane imunitného systému. Bohužiaľ, takmer 90 percent ľudí má nedostatok vitamínu D. Čo platí teraz pri obmedzenom pohybe v prírode a na slnku dvojnásobne. Skúste to preto zmeniť a vašu imunitu i celkové zdravie spolu s vyššie spomenutými radami zlepšiť.

— PR článok —
Foto:  Pixabay.com, Stocksnap.io


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.