Užitočné rady odborníkov, ako sa doma liečiť z ochorenia covid-19

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Za vyše roka sme sa s novým koronavírusom do istej miery naučili žiť. Ako sa voči nemu chrániť, sme už počuli dosť. Ale o tom, ako zmierniť symptómy covidu, keď sa liečime v domácej izolácii, a aké voľnopredajné lieky užívať počas liečby, sa hovorí už o čosi menej. Preto vám prinášame odporúčania Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), ako sa doma liečiť z ochorenia Covid-19.

Do nemocníc sa dostanú len pacienti s vážnym a ťažkým priebehom ochorenia covid-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Väčšina infikovaných ľudí sa tak lieči v domácom prostredí. Priamo na liečbu covidovej infekcie nie sú bez lekárskeho predpisu dostupné žiadne lieky.
Pri ľahkom či miernom priebehu ochorenia však môžete siahnuť po viacerých voľnopredajných medikamentoch, ktoré zmierňujú a potláčajú príznaky. Pozrime sa, čo robiť, ak pocítite symptómy. Potom dáme tipy na domácu liečbu a na záver si pripomenieme, ako sa covid prejavuje, keď nejde o asymptomatický priebeh.

 

Čo robiť, ak pocítite symptómy?

ruka ikona červenáAk sa u vás prejavia akékoľvek príznaky respiračného ochorenia, rešpektujte rady hygienikov a ostaňte doma. Izolujte sa od ostatných členov domácnosti. Určite necestujte do práce a ani nenavštevujte verejné miesta vrátane obchodov.

ruka ikona červenáKeď vás sužuje kašeľ, počas kašľania si zakrývajte ústa a nos jednorazovou papierovou vreckovkou, nie dlaňou. Následne túto vreckovku zahoďte do koša.

ruka ikona červenáAk potrebujete odbornú pomoc, svojmu ošetrujúcemu lekárovi sa najprv ozvite telefonicky a informujte ho o svojom zdravotnom stave, vrátane epidemiologickej a cestovateľskej anamnézy. Nechoďte za ním osobne bez ohlásenia. Doktor určí postup diagnostiky ochorenia a liečby, vy sa riaďte jeho pokynmi. Hygienici zdôrazňujú, že klinický stav ochorenia sa bez liečby a dohľadu lekára môže skomplikovať.

ruka ikona červenáV prípade, že vám bol diagnostikovaný covid-19 a nemáte vážne zdravotné ťažkosti, postačí vám domáca liečba. Úrad verejného zdravotníctva odporúča antipyretiká v prípade vysokých teplôt, dostatok spánku, tekutín a vitamínov, ako aj pokoj na lôžku. Dôsledná karanténa je samozrejmosťou.

ruka ikona červenáNa tiesňovú linku 155 volajte iba v krajnom prípade, najmä ak ide o kolapsový stav, problémy s dýchaním, napríklad, keď sa neviete poriadne nadýchnuť, prípadne neviete dokončiť vetu, pretože sa zadýchavate. Operátora pravdivo informujte, že máte alebo môžete mať covid-19.

teplomer ako doma liečiť covid?

 

Ako zmierňovať príznaky  a doma liečiť covidu-19?

Základom liečby je podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) a lekára Ondreja Sukeľa užívanie vitamínov C a D, tiež zinku. „Potrebný je pokoj, ľahká, vyvážená a výživná strava, zvýšený príjem tekutín a dostatočné vetranie miestnosti pacienta. Pri tráviacich problémoch (hnačky, zvracanie) je vhodné s lekárom konzultovať doplnenie (prípadne dočasnú náhradu stravy) nutrične kompletnou tekutou výživou,“ doplnil.

Horúčka a bolesť

Od horúčky a bolestí uľavia lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej. Tá však nie je vhodná pre deti do 15 rokov. Podľa prezidenta SLeK je možné užívať aj lieky s obsahom naproxenu a diklofenaku. Ak sú horúčky vysoké, odporúča aj zníženie telesnej teploty pomocou vlažnej sprchy.

Sukeľ zároveň pripomenul, že paracetamol nemá protizápalový účinok, no ostatné menované liečivá áno. „Paracetamol sa s ostatnými liečivami môže kombinovať, avšak kombinácie ostatných protizápalových liekov neposkytujú zásadný prospech v porovnaním s výskytom nežiadúcich účinkov,“ podotkol s tým, že u všetkých liečiv je dôležité správne dávkovanie. Ako by malo vyzerať?

Dávkovanie u dospelých

  • Paracetamol: 10 – 15 mg/kg telesnej hmotnosti, maximálne 4 x 1000 mg v priebehu 24 hodín.
  • Ibuprofen: 400 mg v minimálne štvorhodinových intervaloch, denná dávka by nemala prekročiť 1200 mg.
  • Kyselina acetylsalicylová: 500-1000 mg v 4 – 8 hodinových intervaloch, maximálne 4 gramy denne.
  • Naproxen: 275 mg sa podáva 2 – 3x denne.
  • Diklofenak: 25 – 50 mg sa podáva 3 – 4 x denne, pričom denná dávka by nemala prekročiť 150 mg.

 

Kašeľ

Lekár ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia odporúča užívať lieky s obsahom ambroxolu, alebo bromhhexinu, ktoré podporujú vylučovanie a zriedenie hlienu. „Dospelí užívajú 24 – 48 mg bromhexinu rozdelených do troch dávok, resp. 60 – 75 mg ambroxolu denne,“ spresnil Sukeľ.
Pacientom podľa jeho slov prospievajú aj medikamenty s obsahom acetylcysteínu a erdosteínu. „Nielen vďaka účinku na štruktúru hlienu v dýchacích cestách, ale tiež svojím protizápalovým a imunomodulačným účinkom,“ skonštatoval.

 

Bolesť hrdla

V lekárenskej praxi je podľa šéfa lekárnikov dostupné veľké množstvo lokálne účinkujúcich liekov v rôznych formách – kloktadlá, spreje, a žuvacie tablety. Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky a lokálne anestetiká.

„Užívanie lokálnych dezinficiencií – iódovanýpovidón, chlorhexidin, benzydamín a iných – jednak zníži bolestivé pocity pacienta, ale zároveň redukuje nákazlivosť vydychovanými kvapôčkami,“ objasnil Sukeľ s tým, že v každej lekárni sa nachádza kvalifikovaný odborník, ktorý vám vie podariť, aké liečivá sú pre vás vhodné.

ako doma liečiť covid?

Ako sa prejavuje covid-19?

Najčastejšie symptómy:

  • Horúčka
  • Suchý kašeľ
  • Únava
  • Strata čuchu alebo chuti

 

Menej časté symptómy:

  • Upchatý nos
  • Začervenenie očí resp. zápal spojoviek
  • Bolesť hrdla
  • Bolesť hlavy
  • Bolesti svalovo alebo kĺbov
  • Vyrážka
  • Nevoľnosť a vracanie
  • Hnačka
  • Zimnica alebo závraty

 

Vážne symptómy:

      • Dýchavičnosť
      • Nechutenstvo
      • Zmätenosť
      • Pretrvávajúca bolesť alebo tlak na hrudníku
      • Vysoká horúčka (nad 38 °C)

koronavírus aktuálneCOVID aktuálne
Najnovšie štatistiky a udalosti

Foto: Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.