Ako viesť deti k pohybu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prácu aj rodinný stereotyp je dobré kompenzovať aktivitami, ktoré nadchnú a naplnia nielen deti, ale aj ich rodičov. Aktivitami, ktoré celej rodine ponúknu relax aj zábavu. Ako naučiť deti plnohodnotne tráviť voľný čas? Ako ich viesť k pohybu?

K rodičovským povinnostiam patrí nielen dobrá opatera, citové zázemie a vzdelávanie, ale aj naučiť deti plnohodnotne využívať voľný čas. Pokiaľ ste u svojich detí pobadali kladný vzťah k športovaniu, snažte sa túto záľubu v nich rozvíjať. Či inklinujú k loptovým hrám, alebo k bicyklovaniu, športové aktivity u detí podporujte. A ak sa rozhodnú pre cyklistiku, nepodceňte výber vhodného bicykla.
Na súčasnom trhu sú nielen kvalitné bicykle pre dospelých, ale aj kvalitné detské bicykle. Vyberať môžete spomedzi množstva cestných, športových, horských či zjazdových bicyklov – pre každú vekovú kategóriu a akýkoľvek druh jazdy. Bicykel voľte podľa zručností detí, tiež podľa ich výšky, váhy a veku. A nezabudnite ani na povinnú výbavu a príslušenstvo bicykla.

 

Správne návyky

Keď vediete deti k športovaniu, dbajte na to, aby si pred tréningami telo najprv zahriali a správne ponaťahovali svaly. Ideálny je strečing, ktorý vhodne pripraví organizmus na intenzívnejší pohyb. Či dieťa rado behá, alebo používa detské odrážadlo, pri každej fyzickej aktivite by malo správne dýchať. Dýchanie predstavuje základnú funkciu organizmu, pri ktorej dochádza k výmene plynov medzi vonkajším prostredím a bunkami v tele. Nadýchnutím prijíma krv kyslík z okolitého prostredia, vydýchnutím odovzdáva do prostredia oxid uhličitý. Preto je správne dýchanie pri akomkoľvek športovaní tak dôležité.

A deti poučte aj o tom, v akom časovom intervale pred športovaním majú prijímať potravu – že tesne pred fyzickou aktivitou jesť nie je vhodné, a že telu je potrebné dodať dostatočné množstvo tekutín. A k dobrým návykom tiež patrí výber vhodného športového oblečenia, aj obuvi.

správne vložky do topánokPrečítajte si tiež
Správne vložky do topánok dokážu zázraky. Ako ich vybrať? 

 

Oblečenie a obuv

Súčasný športový odevný priemysel charakterizujú elastické materiály a funkčné látky. Praktické športové oblečenie sa nezaobíde bez viacerých vonkajších a vnútorných vreciek, cvokov či suchých zipsov. Dobré je, ak obsahuje aj reflexné prvky. V šatníku malého športovca by nemali chýbať nepremokavé vzdušné odevy, ktoré nebránia v pohybe a tiež kvalitná športová obuv. Športovú obuv do exteriéru je dobré vyberať pohodlnú a vode odolnú. Tenisky voľte z priedušných materiálov, ktoré nohám zabezpečia nielen pohodlie, ale aj prostredie bez vlhkosti.

Skvelým tipom pre deti i dospelých sú Under Armour tenisky, ktoré sú maximálne mäkké a správne tvarované. Detské nohy sú však obzvlášť citlivé – nevhodná športová obuv by im mohla spôsobiť rôzne poškodenia. Od chybného držania tela, až po problémy s chrbticou, preto majte na kvalitu športovej obuvi vysoké nároky.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.