Správne vložky do topánok dokážu zázraky. Ako si ich vybrať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci sme v živote už riešili pohodlnosť topánok – či netlačia, neomíňajú, ako ich čo najskôr rozchodiť bez bolesti a aby nám nerobili otlaky. Kvalitná a pohodlná topánka je základ, ale zamysleli ste sa už nad tým, aké dôležité sú správne vložky do topánok? Ako vám uľavia, spríjemnia chodenie a ochránia chodidlá od opuchov? Či už sú to gélové vložky z pamäťovej peny, ortopedické, zimné alebo letné, oplatí sa mať v tom jasno.
Podľa čoho si teda vybrať tie správne? A sú vhodné aj pre ľudí so zdravými chodidlami?

Ortopedické vložky do topánok vylepšia každú obuv. Dá sa povedať, že jej dajú prívlastok „zdravotnícka“. Lekári ich predpisujú ľuďom, ktorí majú určité problémy s nohami. Napríklad môže ísť o ploché chodidlá.  Vložky do topánok sa však nevyrábajú len za účelom uľaviť od zdravotných problémov. Niektoré typy sú prospešné aj pre celkom zdravé nohy.  Ktoré to sú?

 

Ako vyberať vložky do topánok?

Predávajú sa prirodzene v rôznych veľkostiach, preto si odmerajte nohu. Radšej kúpte trošku väčšiu a presnú veľkosť si následne môžete upraviť  nožnicami. Vložíte do topánky gélovou stranou dolu a môžete vyraziť.
Najčastejšie sú ortopedické vložky, ktoré sú pre tých, ktorých nohy si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Môžu ísť do tenisiek, mokasín, čižiem. Pri týchto sa poraďte s ortopédom, lebo je dobré zohľadniť formu a závažnosť deformity nohy, či chodidla. Vyrábajú sa z kože alebo multiformu.

Gélové vložky 

Gélové vložky do topánok ocenia najmä ženy, ktoré rady nosia obuv na vysokom podpätku. A prípadne sú celý deň na nohách. Nielenže im prinesú pocit pohodlia, ale zabezpečia aj zjemnenie dopadu chodila na zem, čo predchádza nepríjemnej bolesti. Tá môže od chodidiel vystreliť aj do členkov, kolien či oblasti krížov.

Ak ide o typ obuvi bez platformy, vložky vyrobené z gélu sa postarajú o to, aby ich nositeľ pod nohami necítil každú nerovnosť či kamienok. Preto sú veľmi vhodné aj do balerínok, pánskych polobotiek či tenisiek s tenkou podrážkou.
Ďalšou výhodou gélových vložiek je aj ich trvácnosť. Keďže nejde o materiál, ktorý by opotrebovávaním „spľasol“, v topánkach vydržia naozaj dlho.  Odľahčia vám kolená, pätu aj spodnú časť chrbta. Je to dobrá podpera klenby nohy.

starostlivosť o topánkyPrečítajte si tiež
Starostlivosť o topánky. Tipy, aby vám vydržali dlhšie.

 

Vložky s pamäťovou penou

Veľkej obľube sa tešia aj vložky vyrobené z pamäťovej peny. Ocenia ich všetci, aj šťastlivci so zdravými chodidlami. Nielenže sú priedušné a vysoko prispôsobivé, ale majú priaznivý vplyv aj na klenbu nohy. Pamäťová pena totiž dokonale kopíruje tvar chodila, pričom časom sa prispôsobí tvaru daného chodidla. Nositeľ teda nepociťuje nijaké bolesti v oblasti palca či päty. Rovnako ho nesužujú ťažkosti spôsobené tvrdou stielkou. A práve preto, že zabezpečujú väčší komfort i stabilitu, by po vložkách z pamäťovej peny mali siahnuť milovníci outdoorových aktivít, behu či dlhých prechádzok.

Športovci však majú na výber aj z takzvaných športových vložiek. Tie im ponúkajú spoľahlivú ochranu pohybového aparátu počas cvičenia. Miera tlmenia pod pätou a bruškom chodidla je o čosi vyššia v porovnaní s vložkami z pamäťovej peny. Ich ďalšou výhodou je nešmykľavý, priedušný a siakavý povrch.

správne vložky do topánok na šport

 

Magnetické vložky

magneticke vlozky do topánokAk v jedných topánkach takpovediac beháte po celý deň, vyskúšajte magnetické vložky. Sú vyrobené z hygienickej plastickej hmoty, v ktorej sú zabudované magnetické guľôčky. Práve tie namáhaným chodidlám poskytujú príjemnú masáž. Umiestnenie masážnych výstupkov však nie je náhodné, ale strategické. Pôsobia priamo na reflexné body na chodidlách.  Dá sa povedať, že človeku „za pochodu“ uľavujú od pocitu ťažkých či boľavých nôh.

Tieto druhy vložiek sú vlastne založené na starej čínskej medicíne. Stimulujú akupunktúrne a reflexogénne zóny na našej nohe. Navyše vytvárajú vrstvu vzduchu medzi chodidlom a vložkou. Biologicky aktívne body dostávajú de facto dvojitú masáž: fyziologickú aj magnetickú.
A propos, magnetoterapia je veľmi účinná metóda pri svalových bolestiach, neuralgických problémoch, pri poúrazových stavoch ap. Má protizápalový a hojivý účinok.

Foto: Prezdravie.sk, Freepik.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.