Správna dezinfekcia rúk počas epidémie. Ako ju robiť + tip na domácu dezinfekciu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hygienici a odborníci odporúčajú magické R-O-R, čiže rúško-odstup-ruky. Počas akejkoľvek epidémie a zvlášť pri tejto pandémii koronavírusu sa ukazujú tieto tri veci ako nesmierne dôležité. Rúška nosíme viac menej poctivo (ktoré rúško je účinné a ochráni?) , odstupy sa niekedy nedajú dodržať, ale snažíme sa…no viete, či si správne dezinfikujete ruky?
Koľko dezinfekčnej látky musíte streknúť na ruky, aby ste mali istotu? Musí byť bezdotykový dávkovač, alebo neprekáža aj taký, čo treba stlačiť? Je v dávkovači v obchode, či vo vstupe do úradu dostatok látok, aby zabili prípadné vírusy a ja som sa nenakazil?
Ako má vyzerať správna dezinfekcia rúk? A ako si pripraviť vlastnú domácu dezinfekciu podľa odporúčania WHO?

V posledných mesiacoch sme sa naučili „čapovať si“ do rúk rôzne dezinfekčné prípravky. Spoliehame sa na to, že ide o správny a účinný gél, roztok alebo pena…no je to naozaj tak?
Z pohľadu alebo po aplikácii to nezistíte, museli by ste sa pýtať priamo na mieste, čo dávajú do dávkovača. Spoliehať sa však môžete na pár zásad, ktoré sa oplatí dodržiavať.

Prečo je dezinfekcia rúk taká dôležitá?
Jednoducho preto, že pomáha spomaliť alebo zastaviť šírenie vírusu. Vírusy sa totiž šíria kvapôčkovou infekciou. Stačí, že niekto kýchne alebo zakašle do ruky, chytí následne kľučku (a ďalšie rôzne povrchy) a potom sa toho povrchu dotknete vy. Takto sa kvapôčky s vírusom dostanú na vašu ruku…a ak si pretriete oči, či utriete ústa, dostane sa do vášho organizmu.
Preto hygienici tak bazírujú na správnej hygiene a dezinfekcii rúk. Umývať často vodou s mydlom, prípadne dezinfikovať roztokom na báze alkoholu.

efektívna dezinfekcia rúk

 

Dostatok roztoku

Pravdou je, že niektoré dávkovače sú až príliš úsporné. Podložíte ruku a strekne vám to trošku peny. Alebo natečie pár kvapiek gélu. Je to dostatočné množstvo, aby to zbavilo vašu pokožku škodlivých mikróbov?
Väčšina prípravkov je slabšia a vyžaduje si cca 5 ml, čo je asi čajová lyžička. Niektoré sú koncentrovanejšie a stačia aj 3 ml. V zásade si však dávajte tých 5 ml, lebo mnohé miesta, kde sú dávkovače, šetria a nakupujú menej koncentrované prípravky.
Všimnite si odporúčanie na etikete vášho prípravku – najčastejšie je tam 5 ml.

 

Správna aplikácia

dezinfekcia rúkTá spočíva v tom, že si gél, či roztok nanesiete na suché ruky a pretriete si celé ruky, medzi prstami, až k zápästiam. Následne necháte uschnúť na pokožke, čiže v žiadnom prípade si ruky neutierate. Tak to žiaľ robia mnohí ľudia – možno z nepríjemného pocitu na pokožke (niektoré nekvalitné gély sú lepkavé, viac uškodia ako pomôžu), alebo v domnienke, že desať sekúnd na pokožke stačí, mikróby sú preč a môžu si gél utrieť.
Omyl, ruky by sa mali samé vysušiť, niekedy je to aspoň 30 sekúnd, pri niektorých prípravkoch až minúta. Len tak bude dezinfekcia rúk účinná.
Ešte jedna dobrá rada – ak sa vám potia dlane, najskôr si ich osušte, až potom aplikujte dezinfekciu. Voda a vlhkosť totiž riedia koncentráciu a znižuje sa tak účinok prípravku.
A ešte jedna vec – lepšie sú samozrejme bezdotykové dávkovače, ktoré vám streknú na ruky látku po tom, čo pod ne priložíte ruky.

 

Dezinfekcia rúk – naozaj celé ruky

Niektorí ľudia si streknú dezinfekciu na ruky a pretrú dlane. Neúčinné, nanajvýš tak vzniká falošný pocit bezpečia. Treba si naozaj prípravkom navlhčiť každý jeden prst, priestor medzi nimi, dlaň aj vrchnú časť ruky. Tiež nezabúdať na miesto pod prsteňmi, až po zápästie.
Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva upozorňujú najmä na palce – tie vraj umývame nedostatočne. „Treba si krúživým pohybom vyčistiť osobitne ľavý palec pravou rukou a potom opačne,” odporúčajú.

ako si správne vyčistiť mobilPrečítajte si tiež
Ako si správne vyčistiť mobil v čase koronavírusu?

 

Vlastná domáca dezinfekcia – príprava

príprava dezinfekčného roztokuZ napísaného vyplýva, že prípravky môžu byť rôzne kvalitné a ak chcete mať skutočne istotu, noste si so sebou vlastnú dezinfekciu. Existujú malé fľaštičky, ktoré bez problémov vmestíte do každej kabelky a viete, čo používate.

Dokonca si môžete pripraviť domácu dezinfekciu, ktorú odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO):

Suuroviny: Vezmite čistú nádobku s ryskou a uzáverom, injekčnú striekačku, litrovú fľašu čistého alkoholu (96-percentný etanol alebo 99,8-percentný izopropylalkohol), 3-percentný peroxid vodíka a glycerol (známy tiež ako glycerín). Všetko dostanete kúpiť v lekárni alebo v lepšej drogérii.

POSTUP: Do litrovej nádoby vlejte 830 ml alkoholu. Potom pomocou striekačky naberte 42 ml peroxidu vodíka, pridajte do alkoholu a poriadne premiešame.
Následne nalejte do zmesi 15 ml glycerolu, ktorý má však veľkú hustotu, takže to nepôjde až tak ľahko 🙂  Všetko premiešajte, uzatvorte nádobu a dobre pretrepte.
Napokon do tej litrovej fľaše dolejte do výšky 1 litra vychladenú prevarenú vodu a premiešajte. Ak chcete, môžete pridať éterický olej – eukalyptus, citrón…podľa vlastných preferencií.
Ideálne nechať odstáť a potom si len plníte vlastné malé fľaštičky a používate.

efektívna dezinfekcia rúk

Foto: LepšíDeň.sk, WHO.int


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.