Ako si správne vyčistiť mobil (nielen) v čase koronavírusu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koronavírus (Covid-19) zmenil naše životy a my sa musíme prispôsobovať. Domáca karanténa, home office, zvýšená dezinfekcia, nosenie rúška ap., to počujeme z každej strany a treba to naozaj dodržiavať.
Vírusy sa však rady držia aj na povrchoch, kde dokážu pomerne dlho prečkať. Ak vám odborníci odporúčajú vydezinfikovať aj kľučky v dome a byte, toalety, vodovodné batérie, spínače na svetlo…čiže veci, ktorých sa po príchode domov dotýkame ako prvé, je to výborný nápad. No myslite aj na svoj mobil, ktorý denne beriete do rúk mnohokrát, prikladáte si ho k ústam a tvári. Podľa niektorých výskumov sa ho denne dotkneme vyše 2000x (použijeme ho v priemere 76x), zatiaľ čo tváre len 500x.
Viete, ako si správne vyčistiť mobil (ale aj klávesnicu a myš k počítaču), a to nielen počas koronavírusu, ale aj v období chrípkovej či inej epidémie?

 

Ako dlho vydrží vírus na mobile?

Už pred ôsmimi rokmi zistili mikrobiológovia, že na mobiloch sa nachádza niekoľkonásobne viac baktérií ako na toaletnej mise! A nasledujúce testovania to potvrdili.
Záleží samozrejme na tom, z akého je materiálu. Podľa výskumu, ktorý zverejnili v The New England Journal of Medicine sú najväčším problémom plastové materiály. Na nich sa koronavírus udrží až 5 dní. Bežne sa na displeji drží vírus 4 dni.
Sklo, keramika a bežné kovové povrchy udržia vírus dva až tri dni. Na polypropyléne sa uchytia na cca 16 hodín a najlepšie je na tom hliník – z neho zmizne vírus behom dvoch až ôsmich hodín.

Tento prieskum v nemocniciach zasa ukázal, že viac ako 99% smartfónov zamestnancov nemocníc obsahovali potencionálne patogény a baktérie.ako si vyčistiť mobil

 

Ako si správne vyčistiť mobil?

V prvom rade to robte pravidelne. Nielen teraz, keď si o tom prečítate u nás alebo niekde inde. Urobte to vždy, keď prídete z miest, kde sa nachádzalo väčšie množstvo ľudí, ako sú obchody, pošta, nemocnica ap. Pred čistením sa odporúča mobil vypnúť a prirodzene, umyť si ruky 🙂

Ideálne sú dezinfekčné vlhčené obrúsky, ktoré obsahujú 70% koncentráciu izopropylalkoholu. Obrúskom vyčistite bočné strany, prednú i zadnú a tiež spodnú, kde sa nachádza mikrofón a máte tam priložené ústa. Ak máte mobil v puzde, obale, vyberte ho a ten vyčistite tiež. Baktérie sa rady zachytávajú v priehlbinkách a medzierkach.

Nepoužívajte na displej bežné alkoholové dezinfekčné prostriedky, aby ste si ho nepoškodili. Radšej siahnite po špeciálnym vlhčených obrúskoch, prípadne si vezmite jemnú handričku. Ak nosíte okuliare, určite máte handričku z mikrovláken – tá je vhodná.
Navlhčite handričku vlažnou vodou s troškou mydla (to naruší telo vírusov a nielenže sa zmyjú, ale aj zničia). Potom dosucha utrite.

Prečo nie bežné čistiace prostriedky?

Pretože sú neraz príliš agresívne pre displej väčšiny mobilov. Sú totiž potiahnuté ochrannou vrstvou, ktorá chráni displej proti mastnote a vode. Čistiacimi prostriedkami s abrazívnymi vlastnosťami (čiže takými, ktoré obrusujú, poškriabu) môžete túto vrstvu narušiť a displej nenávratne poškodiť.

Väčšina telefónov má totiž na displeji ochrannú vrstvu, ktorá ich chráni proti vode a mastnote. Čistiace prostriedky s abrazívnymi vlastnosťami môžu túto vrstvu narušiť a displej nenávratne poškodiť.

Nepoužívajte ani alkoholové dezinfekcie, prípadne odličovače.
Odborníci neodporúčajú používať ani bežné papierové vreckovky, kuchynské papierové utierky, či toaletný papier, ktorý má tendenciu žmolkovatieť a tak prenášať nečistoty na ďalšie miesta. Navyše niektoré sú vyrobené tak, že poškriabu jemný displej mobilu.

digitálna diéta - 4 základné pravidláPrečítajte si tiež
Digitálna diéta. Ako si ustrážiť čas na mobile?

 

Vyčistite si aj klávesnicu a myš

Nezabudnite ani na čistenie notebooku, klávesnice či myši. Existujú prípravky určené konkrétne na čistenie monitorov. Klávesnicu môžete vyčistiť stlačeným vzduchom alebo špeciálnym gélom, ktorý pripomína plastelínu. Rozleje sa do každej medzierky a nečistoty ostanú na hmote prilepené. Povrch potom utriete navlhčenou handričkou.
Pri myšiach môže byť čistenie aj drsnejšie. Pozor si však treba dávať na optický senzor na spodnej strane. Povrch pretriete dezinfekčnými vlhčenými utierkami a potom osušíte.ako si správne vyčistiť klávesnicu a myš

Foto: Amazon, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.