5 tipov na zábavné knihy, ktoré vám spríjemnia domácu karanténu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zostať v domácej karanténe, izolovaný od ostatných, prinútiť sa denne k home office…to nezvládne každý. Mnohí prokrastinujeme a odkladáme veci na neskôr, posúvame, hľadáme si iné zábavky. Pozeráme televízne seriály, surfujeme po internete a scrolujeme všetky možné sociálne siete. A izolácia navyše nepridá na dobrej nálade. Niektorí majú z toho splín, sú celý čas napätý, dokonca sa dostavujú depresie a horší spánok.
Ak potrebujete viac humoru a zábavy, máme pre vás 5 tipov na zábavné knihy, pri ktorých sa určite zasmejete. Stačí si prečítať pár strán, uvoľniť sa a možno ubehne aj tá domáca karanténa rýchlejšie a príjemnejšie.

 

5 vtipných kníh, na ktorých sa zabavíte

Mimochodom, na internete sa vtipy o koronavíruse šíria podobne rýchlo ako ochorenie samé. Niekedy však ide o čierny humor, nie vhodný pre každého, a tak vám radšej dáme tipy na knihy, ktoré potešia každú dušu J
Pri každej uvádzame aj link, kde si ju môžete objednať, prípadne ak je kniha v elektronickej verzii, tak aj stiahnuť do čítačky, aby ste mohli hneď aj čítať.

otvorená kniha1. Antiturista (Are Kalvø)

kniha Antiturista - zábavné knihMilujete severské detektívky? Určite poznáte mnohých autorov, ako Jo Nesbo, Lars Kepler, Stieg Larsson ai., ale severania píšu aj výborné vtipné príbehy.
Are Kalvø je obľúbený nórsky stand-up komik, satirik, spisovateľ, ktorý si vás získa svojím humorným štýlom písania. A Antiturista je ideálna kniha, ak sa chcete smiať nahlas a dobre sa baviť 🙂

Are vyrastal uprostred nádhernej prírody, obklopený fjordami a horami, no nikdy ho to neťahalo do prírody. Lenže, zrazu si uvedomil, že všetci jeho kamoši na Facebooku zdieľajú samé fotky z hôr, lesov, prírody a jemu to začalo vŕtať v hlave. Zo strachu, že o niečo prichádza sa vyberie do hôr, aby zistil, čo preboha ženie ľudí do prírody. Prečo sa vo voľnom čase vzdávajú mestských radovánok a kupujú si turistický výstroj, aby sa potom hodiny trmácali kdesi do lesov? A ako môžu v spotenej páchnucej bielizni kráčať hodiny a hodiny, potom sa usadia v akejsi chate a tam ešte prespia v nepohodlí?

Antiturista od Are Kalvøho je zábavná, trefná, sarkastická. Výborne napísaná a myslím, že osloví aj tých, čo nemusia veľmi turistické prechádzky. Nórsky denník Aftenposten to zhrnul výstižne: „Najzábavnejšia kniha od najzábavnejšieho muža Nórska.”

Vypočujte si krátky úryvok v podaní Daniela Fischera:

 

otvorená kniha2. Obhliadka bytu (Fredrik Backman)

zábavné knihy - obhliadka bytuPíšte si do wishlistu aj túto novinku. Ak ste čítali hity ako Muž menom Ove, Tu žila Britt Marie, Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa, alebo dvojicu Medveďovce a My verzus vy – máte ďalší kúsok, ktorý rozhodne pobaví!
Obhliadka bytu chvíľami pripomína legendárnu dvojku Lasica-Satinský: uletené, šialené a vtipné dialógy, groteskné zacyklované odpovede, z ktorých vás ide rozdrapiť.

O čom je kniha? Pri obhliadke bytu vezme nešikovný bankový lupič rukojemníkov. Tvoria ich neznesiteľná boháčka, smutná stará dáma, premotivovaná realiťáčka, manželský pár obdivovateľov nábytku z Ikea, lesbický tehotný pár a starý hundroš s králičou hlavou. Začína sa bláznivá rukojemnícka dráma, dom obliehajú policajti, novinári, ale napokon všetci rukojemníci vyjdú von bez akýchkoľvek problémov. Polícia vtrhne do bytu a zistí, že lupič tam nie je. Niekde zmizol, nevedno kam.

Backman je skvelý. Postupne odkrýva jednotlivé vrstvy príbehu, ľudské osudy, šťastie i smútok. Je to príbeh plný obrazov, metafor, myšlienok skrytých aj odhalených. Obhliadka bytu je príbeh o živote – neraz ťažkom, smutnom, až neznesiteľnom. No o živote, ktorý sa oplatí žiť, pretože vždy je viac ciest, možností a ľudí, s ktorými môžeme ním šťastne a spokojne kráčať.
Obhliadka bytu v elektronickej verzii – stiahnite si knihu TU.

Úryvok z knihy Obhliadka bytu číta Dado Nagy:

 

otvorená kniha3. Stojedenročný starček, ktorý sa obával… (Jonas Jonasson)

zábavné knihy - stojedenročný starčekSpomínate si na Storočného starčeka, ktorý vyliezol z okna, zmizol…a spôsobil po celom svete ošiaľ? Milióny čitateľov našlo svojho nového hrdinu, ktorého si zamilovali.
Pokračovanie jedného z najväčších bestsellerov Jonasa Jonassona Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí vás dostane do kolien.
Hoci má starček o rok viac je stále nesmierne zábavný, plný láskavého humoru a úplnou zhodou náhod sa ocitá na miestach, kde sa rieši svetová diplomatická kríza, či plány s jadrovými zbraňami. Podľa milovníkov Jonassonových kníh je Stojedenročný starček ešte vtipnejší a je takmer nemožné ho pustiť z ruky.

Všetko sa začalo výletom teplovzdušným balónom na počesť Allanových stoprvých narodenín a štyrmi fľašami šampanského. Allan a jeho priateľ Julius sa tešili na nádherný výhľad, lenže balón bez pilota a s odtrhnutým ventilom sa nečakane odlepil od zeme a vzlietol. Dvaja vzduchoplavci tvrdo pristáli v mori. Zachránila ich severokórejská loď. Vo sne by im nenapadlo, že kapitán lode pašuje aktovku plnú uránu pre vodcu Kim Čong-una na jeho tajné plány s jadrovými zbraňami…
Stojedenročný starček… v elektronickej verzii – stiahnite si knihu TU.

Vypočujte si úryvok, z knihy číta Alfréd Swan:

 

otvorená kniha4. Váhavý veštec (Keziah Frostová)

zábavné knihy - váhavý veštecHlavný hrdina knihy Váhavý veštec je Norbert Zelenka. Má sedemdesiattri rokov a existenčné starosti, pretože svoje dôchodkové úspory rozdal. Bývalý účtovník sa na staré kolená utiahne do mestečka pri jazere Ontario. V skromnom domčeku mu robí spoločnosť iba jeho čivava, inak je celkom sám. Tak je to až do dňa, keď Carlottin klub – trojica starých dám, ktoré hľadajú, čím si vyplniť čas – zistí, že starec si nosí jedlo z charity. Vymyslia bizarný plán, ako mu pomôcť z núdze. Dlho ho musia presviedčať, no Norbert napokon neochotne pristane, že sa stane vykladačom kariet.

Z Norberta je brilantný vykladač, vy sa zabávate na seansách, dialógoch a hráte s nimi túto hru. Sledujete nových a nových klientov, všetko fičí, až sa jedného dňa všetko zvrtne. Bez stopy zmizne mladá žena, ktorá si pri seanse vytiahla karty prorokujúce nešťastie…
Váhavý veštec v elektronickej verzii – stiahnite si knihu TU.

Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.tipy na knihy

 

otvorená kniha5. Prvok, Šampón, Bodka a Karol (Patrik Hartl)

zábavné knihy - prvok, šampónPatrik Hartl je ten, čo sa tak šialene smeje…stačí ho sledovať pár sekúnd a stiahne aj vás J Pozrite si nižšie video.
Patrik však aj píše tak humorne, ako sa smeje. „Túto knihu som prečítal na dúšok. Je napísaná ľahkým perom o vážnych veciach,” vyznal sa známy humorista Milan Lasica.
Kniha s čudným názvom Prvok, Šampón, Bodka a Karol je naozaj zábavným a trefným príbehom, ktorá s nadhľadom rozpráva príbeh štyroch kamarátov. Tí si dvadsať rokov po maturite kladú otázku, či naozaj žijú tak, ako to chceli vo svojich osemnástich. A keďže si musia priznať, že by pravdepodobne zo seba boli sklamaní, nezostáva im nič iné, len sa rozhodnúť, či s tým niečo neurobia.

Je to ideálna pohodovka – a nielen počas koronavírusu v domácej karanténe 🙂 -, pri ktorej sa budete skvele baviť. Budete prekvapene uvažovať, kam autor chodí na tie úžasné nápady, nečakané prekvapenia a situácie. Mnohí páni sa v príhodách štyroch kamarátov nájdu a možno sa zamyslia nad svojimi životmi. Či ich naozaj žijú tak, ako kedysi chceli…
A mnohým ženám ponúkne táto kniha exkurziu do sveta mužov. Môžu nahliadnuť do ich hláv 🙂

Foto: BUX.sk, Ikar, Bourdon, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.