Bitcoin – prvá digitálna revolúcia v menovom systéme

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prvá dekáda druhého milénia priniesla do sveta novinky v podobe digitálnej meny. Medzi tú najstaršiu možno radiť práve Bitcoin. Síce sieť Bitcoin oslávila dva roky dozadu svoju desaťročnicu, aj napriek tomu tejto hodnote mnohí nerozumejú. Poďme sa preto pozrieť na to, čo si pod touto digitálnou menou predstaviť a ako vlastne funguje.

 

Virtuálna transakcia s princípom P2P

Pod skratkou P2P figuruje označenie peer-to-peer, ktoré umožňuje kryptomene Bitcoin jeho decentralizáciu. Pod ňou si možno predstaviť nezávislosť od akéhokoľvek správcu, kým bežné transakcie v banke nám sprostredkúva práve tretia strana, banková inštitúcia. Vlastníkom tohto systému nie je nikto, podieľať sa na jeho vývoji však môže každý. V princípe ide o akýsi open source systém a jeho používanie nie je obmedzené.

 

Nezávislá mena s transparentnosťou

Celý obeh spustenia a získavania kryptomeny je nemenný, nezávislý a transparentný. Množstvo a nákup Bitcoinu sú pevne zakódované algoritmom, pričom by malo ísť o 21 miliónov. Toto číslo je vopred všetkým známe a malo by ísť o konečný počet. V teoretickej rovine je však táto zmena konečného čísla ešte možná za predpokladu, ak by došlo k súhlasu väčšiny.

 

Neobmedzenosť pohybu kryptomeny

Kým presun finančných prostriedkov do zahraničia trvá prostredníctvom banky aj niekoľko dní, pri Bitcoine funguje táto transakcia expresne a zväčša ide len o niekoľko minút. Nepotrebujete žiaden bankový účet, nie ste viazaní registráciou a nepôjde dokonca ani o také poplatky, aké by ste museli uhradiť pri tomto úkone priamo v banke.

kryptomeny bitcoin investovaniePrečítajte si tiež
Kryptomeny. Koľko vložiť a kedy? 10 strategických krokov.

 

Digitálne meny rozdelili ľudstvo

Aj napriek tomu, že je tu Bitcoin viac ako desať rokov, mnohí nemajú dostatočné poznatky o tejto virtuálnej kryptomene. Bitcoin predstavuje deflačnú menu, počet jednotiek postupom času klesá, kým jeho hodnota narastá. Trh a hodnota tejto kryptomeny je však nestála, čo potvrdzuje aj jej značné kolísanie. Viacerí tomuto výdobytku ale neholdujú a prejavujú voči kryptomene viditeľnú nedôveru, kým iní zase vítajú nové možnosti a inovácie tejto digitálnej doby. Nech je tomu akokoľvek, aby ste pochopili vnímanie kúpy a možnosti platby s Bitcoinom, prečítať si pár informácií rozhodne nepostačí.

— PR článok —
Foto: Wit Olszewski / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.