Určite aj vás rodičia odmalička učili, že si treba umývať ruky. Ale robíte to naozaj správne a svedomito? Všimli ste si napríklad, ako mnohí ľudia používajú na verejných toaletách lakeť, prípadne rameno na otvorenie dverí, aby sa „nenakazili“? Že to občas robíte vy a nedôverujete čistote kľučky na dverách? Je všeobecne známe, že žijeme vo svete plnom baktérií, ktoré sú doslova všade – vo vode, v pôde, na našej pokožke. No nie všetky sú škodlivé, práve naopak.
Áno, v minulosti ľudia až tak nedbali na umývanie rúk…a prežili. Teda ako sa to vezme. Významní hygienici urobili viacero výskumov spoločne s odborníkmi zo spoločnosti ECOLAB, aby potvrdili alebo vyvrátili určité mýty. Napríklad ako je to s osušením rúk na verejných toaletách. Či si treba bezpodmienečne umyť ruky po príchode z práce alebo školy, keď ste cestovali mestskou dopravou. A ktoré predmety sú vo vašej domácnosti najviac znečistené?
Mikrobiológ a parazitológ Alexander Nadachin z Ruskej akadémie lekárskych vied preukázal, že telo dospelého človeka obsahuje 100 biliónov mikroorganizmov a pri každom nádychu dostaneme do seba ďalších 1500 až 14.000 baktérií.
Nie všetky sú však škodlivé, väčšinou ide o komenzal, čo z latinčiny prekladáme ako dobrý spolubývajúci. Čiže sú to dobré baktérie, ktoré sa podieľajú na obnove normálnej kožnej mikroflóry. Aktívne tiež bojujú proti patogénom a tak nás chránia pred chorobami.
Nedotýkať sa kľučky?
Vráťme sa k tým verejným toaletám – aj my občas otvárame dvere ramenom alebo lakťom, aby sme sa náhodou nedotkli kľučky dverí. Veď čo ak je na nej množstvo choroboplodných baktérií?
Má to však význam?
Nepovieme vám presnú odpoveď – totiž ani všetci odborníci sa na tom nedokážu zhodnúť. Na povrchoch predmetov, ktoré sa pravidelne nečistia, sa naozaj objavujú niektoré škodlivé baktérie a vírusy. Ale vo všeobecnosti sa ich nemusíte obávať. Množstvo baktérií na kľučkách dverí len zriedkavo presiahne hodnotu nutnú na prenos infekcie. S tým malým počtom si náš imunitný systém dokáže bez problémov poradiť.
Druhou vecou je však hygiena. Keď si všimnete, koľkí ľudia si po použití toalety neumyjú ruky, a teda zvyšky moču alebo kožných šupiniek z intímnych miest sa dostane na kľučku dverí, asi je namieste otvárať ich opatrne. A možno aj iným spôsobom ako rukou 🙂
Sušiče rúk
Ešte zostaňme na verejných toaletách. Po umytí rúk máte niekoľko spôsobov, ako si ich osušiť. Uterák, látková alebo papierová utierka, vzduchový sušič. Ktorá z týchto možností je najmenej škodlivá pre vaše zdravie?
Látkové uteráky sú vhodné naozaj len do domácnosti. Častejšie využívanie mnohými ľuďmi necháva tieto uteráky jemne vlhké, až mokré. A tak vzniká ideálne prostredie pre rast baktérií.
Moderné senzorové ručné sušiče však nie sú tiež ideálnou voľbou. Môžu byť totiž kontaminované, keďže sa najčastejšie nachádzajú v rovnakej miestnosti, ako je toaleta, prípadne v inej s ňou spojenou. V tom prípade horúci vzduch slúži ako roznášať baktérií, čím sa dostanú priamo na vaše ruky.
„Najlepší spôsob sušenia rúk je použitie jednorazových papierových osušiek,“ radí vedec Dr. Bernhard Meyer zo spoločnosti ECOLAB. Ochranné puzdro, v ktorom sú tieto papierové osušky uložené, eliminuje priamy kontakt s inými ľuďmi. Navyše je častejšie doplňovanie papieru vysoko hygienické, čím dochádza k zníženiu rizika vzniku škodlivých baktérií na papierovej osuške. Tak sa aj znižuje riziko nákazy.
Najšpinavšie predmety v domácnosti
Ako viete, ani vaša domácnosť nie je práve najčistejšia. Z času na čas sa objavujú zoznamy najšpinavších predmetov a povrchov v kuchyni, kúpeľni, obývačke ap.
Pri čom by ste teda mali byť opatrnejší?
Rozhodne sprchové závesy, hubky na umývanie riadov a dosky na krájanie patria medzi najviac znečistené predmety.
Za nimi nasledujú kľúče od domu, peniaze a mobilné telefóny, čiže veci, ktoré držíme bežne a často v rukách.
Špeciálnym prípadom sú držadlá v mestskej doprave, ktoré bývajú naozaj mimoriadne znečistené vzhľadom na častý kontakt rúk mnohými ľuďmi. Navyše je ich vyčistenie veľmi problematické.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú dva najefektívnejšie prostriedky na boj proti mikroorganizmom antibakteriálne mydlá a sanitizéry. Tie vďaka obsahu alkoholu (70%) zničia 99,99% všetkých vírusov a infenkcií, medzi ktoré patrí napríklad aj žltačka, chrípka, SARS, salmonelóza ap. Ide o bezdotykový dávkovač, ktorý sa pripevní na stenu alebo na ľahko premiestniteľnom stojane.
Prečítajte si tiež
Kokos pre krásu. 44 osvedčených tipov.
O správnom umývaní rúk
Ak máte tú možnosť, vždy si ruky starostlivo umyte, keď prídete do kontaktu so špinavým povrchom. Či už je to po použití toalety a pred jedlom, alebo po návrate domov, či po hladkaní domácich miláčikov.
Odporúčame umývanie rúk aj pred a po varení. Správne umývanie rúk by malo pozostávať z dôkladného premydlenia prstov a dlaní aspoň počas 15 sekúnd. Presný postup uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR:
- navlhčite si ruky teplou vodou a aplikujte si mydlo (vodovodný kohútik počas mydlenia vypnite)
- namydlite si ruky, nevynechajte chrbát rúk, priestory medzi prstami aj pod nechtami
- opláchnite si ruky tečúcou vodou. Oplachovanie rúk má trvať najmenej 20 sekúnd
- vysušte si ruky, mimo domácnosti najlepšie jednorazovou utierkou, doma použite čistý uterák, ktorý pravidelne vymieňate.
Mimochodom, 15.október je Svetovým dňom umývania rúk. Vyhlásil ho a podporuje UNICEF od roku 2008. Tento deň je výzvou na zlepšenie hygieny rúk. Cieľom je zvýšenie povedomia o význame správneho a hlavne pravidelného umývania rúk mydlom.