2 jednoduché dotyky, ktoré zlepšia partnerský vzťah a vyplavia hormón lásky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chcete, aby váš partnerský vzťah naozaj fungoval a boli ste obaja šťastní? Existuje veľa pravidiel a predpokladov, na ktoré treba myslieť…no možno ste nevedeli, že vzájomné dotyky sú nesmierne dôležité. Áno, sexuológovia, aj psychológovia tvrdia, že jednou z najlepších vecí, ktoré môžete pre svoj vzťah urobiť, je vytvoriť štruktúrovaný „čas na dotyky“.
Znie to možno trošku zložito, ale zjednodušene to znamená: nezabúdajte na nesexuálne dotyky a doprajte si ich každý deň. Aspoň jeden-dva, nejakú tú minútku, aby sa začal vyplavovať hormón lásky. Existujú dokonca dva najdôležitejšie dotyky, zvané cvičenie 30 a 6. Prečítajte si viac.

Dotyky a hormón lásky

kniha sex talksSamozrejme, zmyslom tohto „dotykového“ času nie je vzrušiť sa a potom chcieť mať sex. Ide o to, aby ste si užívali dotyk len pre dotyk! Každý deň si vyhraďte aspoň päť minút na čas pre nesexuálne dotyky. Dokonca z toho môžete urobiť sladký rituál tým, že to budete robiť vždy v rovnakom čase alebo si na to špeciálne nastavíte priestor. Je to vaša príležitosť na uvoľnenie sa, vzájomné spojenie a naučenie sa užívať si jednoduchú rozkoš z dotykov.

„Napríklad so Xanderom sa na konci každého večera päť minút objímame v posteli. Stal sa z toho zvyk, takže teraz už na to nemusíme ani myslieť. Dokonca sa pre to dá vymyslieť aj vtipný názov; so Xanderom tomu hovoríme „telo na telo“ alebo „TNT“,“ popisuje dvoj dotykový rituál skúsená psychologička Vanessa Marinová v knihe Sex Talks. Výborná príručka, ktorá je šteklivá, tak trochu rúca rôzne tabu a ide priamo na vec: chce vás naučiť, ako si sex ešte viac užívať.

Cvičenie 30 a 6

Existujú dve formy fyzického dotyku, ktoré vedecky preukázateľne vedú k hlbšiemu spojeniu:

  • tridsaťsekundové objatie
  • šesťsekundový bozk

Oxytocín – inak známy ako „hormón objatia“ alebo „hormón lásky“ – nám dáva pocit uvoľnenia, dôvery a spojenia s našimi blízkymi. Uvoľňuje sa po dvadsiatich až tridsiatich sekundách dotyku a približne šiestich sekundách bozku. Ak chcete jednoduchým spôsobom pridať do svojho vzťahu viac spojenia, urobte si každý deň priestor na jedno tridsaťsekundové objatie a jeden šesťsekundový bozk.

Aj keď je dotyk úžasný a môže byť super formou, ako vytvoriť väčšiu intimitu a spojenie, každý z nás má hranicu, ktorú znesie. Možno to poznáte – partner vás chce objať, pritúliť sa, ale vy ste v danom momente v úplne inom rozpoložení. Nežiada sa vám dotyk, dokonca vám môže byť nepríjemný a pritom partnera stále ľúbite.

objatia a hormón lásky

Pociťujete vyčerpanosť z dotykov?

Existuje na to dokonca aj termín: „vyčerpanosť z dotykov“. Nechcete, aby sa vás niekto dotýkal, bez ohľadu na to, s akým úmyslom to robí. Ten pocit môže mať rôzne korene. Napríklad opatrovateľky môžu byť po celodennom fyzickom kontakte s deťmi vyčerpané. Celé hodiny sa vás dotýkali, štuchali do vás, chytali vás a pri pomyslení na ďalší fyzický kontakt vám naskakuje husia koža.

Ak máte bábätko, doslova sa spolieha na vaše telo, ktoré mu poskytuje výživu a pohodlie, a vy ste s ním v kontakte „telo na telo“ väčšinu dňa. Ak ste nedávno porodili, môžete sa cítiť odlúčená od svojho tela, čo môže ešte viac skomplikovať pocit, že sa vás niekto dotýka.

Hoci ľudia najčastejšie hovoria o vyčerpaní z dotykov kvôli deťom, môžete ho zažiť aj pri fyzickom kontakte s partnerom, s niekým, o koho sa staráte, alebo dokonca s domácimi zvieratami. Každý majiteľ mopslíka asi presne tuší, čo máme na mysli 🙂

Vyčerpanosť z dotykov je sama osebe hrozná, ale zároveň to ešte viac komplikuje vzťah s partnerom. Prieskum z roku 2018 ukázal, že rodičia majú pre seba v priemere iba tridsaťdva minút denne. Nech to stojí čokoľvek, snažte sa získať pre seba viac času. Aj keby ste niektoré dni zvládli len jednu minútu navyše, aj to je niečo.

najčastejšia chyba vo vzťahuPrečítajte si tiež
Najčastejšia chyba vo vzťahu? To, že poľavíme a zlenivieme.

Viac o knihe Sex Talks
kniha sex talksSexperti Vanessa a Xander Marinovci vám vysvetlia, ako sa o intímnostiach rozprávať otvorene, bez hanby, a najmä tak, aby vás druhá strana pochopila.
Skúsená psychologička a dlhoročná sexuálna terapeutka vám so svojím manželom ukáže, že to najlepšie, čo môžete urobiť pre svoj sexuálny život, nie je vyzliecť sa. Prostredníctvom pútavého rozprávania a intímneho nahliadnutia do toho, čo sa skutočne deje za zatvorenými dverami nielen ich spálne, ale aj spální iných párov, sa manželia Marinovci delia o rady, ktoré pomohli už státisíce ľuďom.
Sex Talks prináša sexuálne povedomie, ktoré ste si vždy želali mať, a k nemu osvedčené nástroje na vytvorenie milostného života podľa vašich najdivokejších predstáv, a to všetko prostredníctvom intímnych rozhovorov, ktoré skvalitnia váš partnerský život.

Foto: Motýľ, Freepik.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.