Chystáte sa na zariaďovanie spálne? Poradíme vám s výberom nábytku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prostredie, v ktorom sa práve nachádzame, vplýva na našu náladu. Priestory, v ktorých dlhodobo žijeme, však ovplyvňujú celkovú kvalitu nášho života. Sme zvyknutí na to, že centrom bytu je obývačka, najväčšiu pozornosť pri zariaďovaní bytu teda venujeme práve tejto izbe.
Neuvedomujeme si pritom, že omnoho viac času strávime v spálni, a to približne 8 hodín denne. Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, že prakticky tretinu svojho života prespíte? Nie je teda  jedno, akým spôsobom a v akej posteli sa oddávate tejto príjemnej aktivite.

 

Spálňa ako oáza pokoja

Žijeme v zrýchlenom svete, náš mozog zápasí s obrovským množstvom informácií každú jednu sekundu. Nespavosťou trpí čoraz viac ľudí. Vymaniť sa zo „stavu pohotovosti“ majú mnohí z nás problém ešte aj po práci, v čase, ktorý by mal byť vymedzený na oddych. Existujú rôzne techniky na upokojenie mysle, napríklad relaxačné cvičenia, joga, vedená meditácia. No môžete si pomôcť aj vonkajšími podnetmi.

posteľ a zariaďovanie spálne

Čalúnená posteľ matrachello.

Čo cítite, keď vstúpite do svojej spálne? Dostanete neodolateľnú chuť ľahnúť si do postele alebo zrazu ožijete, nebodaj vnímate na sebe znaky vnútorného nepokoja? Tieto dojmy viete modifikovať.
Do spálne zvoľte neutrálne farby, napríklad bielu, béžovú alebo maslovú. Aj odtiene modrej sa spájajú s dobrým spánkom, zelená má zas upokojujúci účinok. To však má aj svoje nevýhody, pretože na sexuálny život vplýva kontraproduktívne. Ak sa chcete zamerať na túto oblasť, dobrou alternatívou môže byť fialová.

Nestačí len premaľovať steny. Na vplyv farieb na spánok myslite aj vtedy, keď si kupujete nábytok. Okrem vyššie spomenutých podmienok by však mal spĺňať aj jeden ďalší veľmi podstatný: aby ste s dizajnom izby boli stotožnení. Spálňa má byť bezpečným prostredím, v ktorom vám nič nevadí a kde sa budete cítiť ako vo vlastnej súkromnej oáze pokoja.

posteľ a zariaďovanie spálne

 

Komfortná posteľ, spokojný život

Keď do prázdnej izby umiestnite posteľ, už ju môžete nazývať spálňou. Tento kus nábytku je tým hlavným elementom a centrom tejto časti bytu. Jej výber by ste nemali podceňovať, dôraz klaďte rovnako na kvalitu ako aj estetické aspekty. Pri kúpe postele nezabudnite na nasledovné kroky:

  • vyrátať rozmery spálne,
  • stanoviť finančný rozpočet,
  • určiť interiérové štýly (ak žijete s partnerom, tak spoločne s ním),
  • ak máte nejaké zdravotné problémy, zvážiť si, či ich výber postele môže akokoľvek ovplyniť,
  • navštíviť rôzne internetové obchody a blogy.

Ten posledný bod na prvý pohľad môže vyzerať ako ten najmenej dôležitý. No keď sa pustíte do svojho súkromného prieskumu trhu, uvidíte, koľko nových informácií získate už v prvých minútach. Vedeli ste napríklad, že čalúnená posteľ na mieru je bežne dostupným produktom?
Počuli ste už výraz „boxspring“?
Alebo poznáte odpoveď na otázku, prečo by ste sa mali vyhýbať tým najlacnejším posteliam? Tieto a mnoho ďalších užitočných odpovedí nájdete už pri jedinej návšteve portálu matrachello.sk.

posteľ a zariaďovanie spálne

 

Na detailoch záleží. Aj v spálni

Čím menej rušivých podnetov, tým bude vaša myseľ pokojnejšia. Do tejto kategórie sa nezaraďujú len tie nápadné a jednoznačné, napríklad hluk, silné svetlo alebo výrazná vôňa kvetov. Ľahkému zaspávaniu môže zabraňovať aj zle vybraný paplón, obliečky výraznej farby alebo zdanlivo nenápadný obraz na stene. Preto, keď si vyberáte doplnky do spálne, riaďte sa princípom „menej je viac“. Radšej zainvestujte do kvalitných produktov v minimalistickom množstve ako by ste mali neskôr neustále redukovať a pravidelne vymieňať zariadenie svojej spálne.

zlý spánok a 11 následkovPrečítajte si tiež
11 následkov, ktoré môže mať zlý spánok.

— PR článok —
Foto: matrachello.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.