Viete, ako sa zbaviť negatívnych myšlienok a zážitkov? Potrebujete 3 veci

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mávate zlú náladu? Pochmúrne myšlienky? Splín a melanchóliu? Možno občas cítite, že “to na vás lezie”, že sa vás zmocňujú negatívne pocity. Nedarí sa a deň je na prd.  Vtedy si všímame každú jednu drobnosť, ktorá nám môže náladu pokaziť ešte viac. Akoby nás to priťahovalo…
Práve, keď to najmenej potrebujete, vám ako naschvál ujde električka rovno pod nosom. Odlepí sa vám podrážka z topánky. Zistíte, že ste šéfovi alebo kolegom odoslali nesprávnu tabuľku. A ešte sa aj pohádate s kamarátkou/kamarátom.
Našťastie, ako sa hovorí – nič netrvá večne a aj zlý deň napokon pominie. Viete ako sa zbaviť negatívnych myšlienok  a zážitkov, aby ste sa opäť dostali do pohody? Poradíme

Ako informuje vo svojom článku psychoterapeut Bryan E. Robinson, na eliminovanie jediného negatívneho zážitku potrebujeme tri dobré zážitky. Rick Hanson totiž tvrdí, že nešťastie sa na ľudí lepí ako na suchý zips, zatiaľ čo šťastie sa neraz skĺzne ako po teflónovom povrchu. Zdá sa teda, že to zlé si pamätáme pomerne ľahko a na to, aby sme negatívny pocit prevážili, potrebujeme oveľa viac pozitívneho.

Nešťastie sa na ľudí lepí ako na suchý zips,
zatiaľ čo šťastie sa neraz skĺzne ako po teflónovom povrchu.

 

Pomer: 1 negatívna a 3 pozitívne

Je to tak preto, lebo náš mozog je tak nastavený. Keď sa nám stane jedna zlá vec, automaticky očakávame ďalšiu. V takom prípade sa môže stať, že si negatívnym spôsobom vysvetlíme aj úplne neškodnú situáciu.
Predstavte si napríklad, že sa pohádate s kamarátkou. Voláte druhej, aby ste sa s ňou porozprávali, tá však nedvihne telefón. Po prvom negatívnom zážitku (po hádke), je náš mozog ovplyvnený predsudkami a keď druhá kamarátka nedvihne telefón, začneme spriadať teórie o tom, ako sa na vás hnevá aj druhá kamarátka, aj keď to tak vôbec nemusí byť. Možno si len nechala telefón v taške a nepočuje ho…

Navyše, máme tendenciu zaoberať sa negatívnou myšlienkou celé hodiny, aj keď sa nič vážne nedeje. Napríklad, konflikt sa čoskoro určite podarí urovnať. Odlepenú podrážku z topánky zas môžeme opraviť alebo si kúpiť nové topánky.
Na druhej strane, to pozitívne prehliadame. Je pochopiteľné, že udržať si pozitívnu myseľ nie je vždy jednoduché. Pomôže vám, ak budete mať na pamäti pomer tri k jednej, čo znamená, že jeden negatívny zážitok prevážite tromi pozitívnymi. V tomto prípade však pozitívny zážitok neznamená nasilu sa usmiať a ísť ďalej. Aby to bolo efektívne, mal by pozitívny zážitok zahŕňať emócie, ako napríklad radosť, vďačnosť či šťastie.

zbavte sa negatívnych myšlienok

Majte na pamäti pomer tri k jednej: jeden negatívny zážitok prevážite tromi pozitívnymi.

 

Zbavte sa negatívnych myšlienok

Aké zážitky nám pomôžu najviac? Môžu to byť úplne obyčajné veci, len si ich treba dopriať a vychutnať naplno. Nie len úchytkom, čiastočne, mysliac na iné starosti a problémy.

ikona zdvihnutý palecVyberte sa do prírody

Ako informuje portál Psychológia šťastia, existuje niečo, čomu sa hovorí „terapia lesom“. Pobytom v prírode rozvíjame svoju emocionálnu inteligenciu, doprajeme telu aj mysli, aby si oddýchli od každodenného zhonu a navyše, ak ste v pohybe, napríklad na túre, do tela sa vám vyplavuje množstvo endorfínov, ktorým sa ináč hovorí aj hormóny šťastia.

ikona zdvihnutý palecTrávte čas s ľuďmi, ktorých máte radi

Niet nad to dobre sa porozprávať a zasmiať sa napríklad so šálkou kávy či čaju v rukách. Človek je tvor sociálny a aj keď občas potrebujeme čas sami pre seba, pozitívna interakcia s inými ľuďmi nám dokáže poriadne dobiť baterky.
Alebo skúste napríklad pochváliť sveter pani predavačke v obchode. Vyvolať úsmev na tvári iného človeka nám neraz padne lepšie, ako si vôbec uvedomujeme. Aj malé gesto môže niekomu zmeniť celý deň.

ikona zdvihnutý palecPrečítajte si dobrú knihu

Je to možno triviálna rada, ale zaberá. “Čítanie je pre myseľ tým, čo cvičenie pre telo,” povedal Joseph Addison. Čítanie kníh dokázateľne prospieva zdraviu, u starších trénuje pamäť, mladým zlepšuje koncentráciu pozornosti. Navyše prináša radosť, pretože vďaka príbehom môžeme uniknúť od všedných starostí. Čítanie tiež rozvíja myslenie, umožňuje lepšie spoznávať svet, kultivuje reč, vytvára pozitívne vzory… jednoducho, čítať knihy sa oplatí.
Ak vás teda prepadnú pochmúrne myšlienky, ide na vás “depka”, siahnite po dobrej knihe. Ak ju práve nemáte doma, existujú e-knihy, ktoré si stiahnete do minúty a môžete čítať. Odporúčame RajKnih.sk, kde nájdete tisícky e-kníh, svetové bestsellery, novinky, a samozrejme aj časopisy. Takže je z čoho si vyberať 🙂

lesný kúpeľ čiže šinrin´jokuPrečítajte si tiež
Ako prekonať sychravú jeseň? Skúste lesný kúpeľ!

Hľadajte aj drobné výhry

Dôležité je na to dobré sa zamerať a hľadať drobnú výhru aj tam, kde iní vidia len prehru. Každá negatívna skúsenosť je predsa skúsenosťou, ktorá vás niekam posunie. Ako informuje portál Healthline, dôležité je zámerne si pozitívne veci uvedomovať, skúste si ich napríklad zapísať do denníka. Navyše, uvedomenie si toho, že sa dejú aj dobré veci a vďačnosť za ne nám dvíha sebavedomie a pomáha nám zbaviť sa nadbytočného stresu. Nezabúdajte však ani na zmysel pre humor. Už dávno je známe, že smiech je nákazlivý a s humorom sa všetko zvláda o niečo ľahšie.

Ako zistíte, že ste dosiahli rovnováhu? Postačí vám introspekcia, teda nazretie do vlastnej duše.
Ako sa práve teraz cítite?
Stále neviete pustiť z hlavy to, čo vám povedala kolegyňa v práci?
Stále sa hneváte na to, že vám ušiel autobus?
V tom prípade si ešte pridajte pozitívny zážitok navyše 🙂

Zdroj: Psychology Today, Psychológia šťastia, Healthline
Foto:  Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.