Keď sa skončí leto plné slnka, dlhých dní a zrazu sa stmieva oveľa skôr, mnohí ľudia to pocítia. Niekto má sklesnutejšiu náladu a zosmutnie, iný nemá toľko energie a sú takí, čo majú dokonca depresie. Úbytok svetla, skracujúce sa dni a ochladenie na nás podľa odborníkov naozaj vplýva negatívne.
V tej chvíli je dôležité, ako sa s touto zmenou vyrovnáte. Máme jeden skvelý tip, ktorý viete okamžite vyskúšať a ktorý už pomohol mnohým. Pripomenul nám ho pred pár dňami známy francúzsky lekár a chirurg Michel Cymes. Vo Francúzsku je veľmi uznávaný a milujú ho milióny ľudí, pretože okrem iného moderuje reláciu o zdraví s Adrianou Sklenaříkovou. A Michel odporúča lesný kúpeľ – choďte počas jesene čo najviac do prírody, vyhľadávajte zeleň a objímajte stromy.
Teraz ste sa možno zastavili – čože? Veď chodím do prírody. A objímať stromy?
Nenechajte sa odradiť a čítajte ďalej. Naučíme vás, ako si urobiť lesný kúpeľ.
Áno, to naozaj existuje a odporúča to čoraz viac odborníkov po celom svete. Dokonca existuje umenie a veda lesného kúpeľa, šinrin´joku.
Lesný kúpeľ, čiže šinrin´joku
Nedávna anglická štúdia dokazuje, že najprirodzenejší liek a spôsob, ako prekonať chladnú, sychravú a tmavnúcu jeseň je priamo pred nami. Je známe, že život v blízkosti lesa a na vidieku pozitívne vplýva na naše zdravie. Častejší pobyt v prírode a vnímanie zelených plôch má však ďalšie benefity: zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, znižovanie stresu, vysokého krvného tlaku ap.
Spomínaná štúdia je výsledkom analýzy 143 štúdií, na ktorých sa zúčastnilo vyše 290 miliónov ľudí na celom svete. Čiže nejde o dohady, či jedinú štúdia, ale tzv. metaanalýzu, ktorá má hodnoverné výsledky.
A v tejto súvislosti aj doktor Michel Cymes odporúča lesný kúpeľ. Určite poznáte na vlastnej koži ten príjemný pocit, keď ste v prírode. Zvuky lesa, vôňa stromov, slnečné svetlo prebleskujúce listami, svieži čistý vzduch – to všetko nám prináša pocit úľavy. Zmiernia náš stres a obavy, pomáhajú nám uvoľniť sa a myslieť. Pobyt v prírode nám zmení náladu, vráti nám stratenú energiu a vitalitu, osvieži a omladí nás.
Ako pomáha lesný kúpeľ
Dnes máme k dispozícii množstvo údajov, ktoré potvrdzujú, že šinrinʼjoku:
- zredukuje krvný tlak
- obmedzí množstvo stresu
- upevní kardiovaskulárne a metabolické zdravie
- zníži hladinu cukru v krvi
- zlepší koncentráciu a pamäť
- zmierni depresiu
- zvýši prahovú hodnotu bolesti
- dodá energiu
- posilní imunitný systém zvyšovaním počtu prirodzených „zabijačských“ buniek (NK buniek – natural killer cells)
- zvýši produkciu protirakovinových proteínov
- pomáha znižovať hmotnosť.
Ako sa robí lesný kúpeľ?
Nie je to nič zložité, hoci má svoje pravidlá. Výborne ich vysvetlil v knihe Šinrin´Joku. Umenie a veda lesného kúpeľa dr. Qing Li. Je to jeden z popredných svetových odborníkov na lesný kúpeľ.
Najprv nájdite miesto…
Ubezpečte sa, že ste odložili telefón a fotoaparát. Budete chodiť bezcieľne a pomaly dve hodiny. Nepotrebujete žiadne prístroje. Nech je vaším vodcom telo. Počúvajte, kam vás chce odviesť. Choďte rovno za nosom. A doprajte si čas. Nezáleží na tom, že sa nikam nedostanete. Nikam ani nejdete. Vychutnávate zvuky, vône a krásy prírody a nechávate les vstúpiť do seba.
Zapojte svojich päť zmyslov…
- Počúvajte spev vtákov a vánok šumiaci v listoch stromov.
- Pozerajte sa na rozličné odtiene zelene stromov a slnečné svetlo prebleskujúce konármi.
- Vnímajte vôňu lesa a dýchajte uprostred prírodnej aromaterapie fytoncídov.
- Ochutnajte sviežosť vzduchu, keď sa zhlboka nadýchnete.
- Položte ruky na kmeň. Ponorte prsty rúk a nôh do prúdu potoka. Ľahnite si na zem.
- Prijímajte chuť lesa a osloboďte svoj zmysel pre radosť a pokoj. To je váš šiesty zmysel, stav mysle. Teraz ste sa spojili s prírodou. Prekročili ste most ku šťastiu.
Získajte z lesa čo najviac
Neexistuje univerzálne miesto, kde je lesný kúpeľ najúčinnejší. Pre niekoho to bude zvuk vody tečúcej po kameňoch riečky alebo trkotavé rozhovory veveričiek v korunách stromov. Pre iných je to vôňa vzduchu alebo pohľad na prebúdzajúcu sa zeleň lesa začiatkom jari.
Vychutnajte si to miesto, ktoré vám vyhovuje. Kde pocítite čosi viac. Ak milujete vôňu vlhkej pôdy, budete uvoľnenejší tam, kde vám ju krajina ponúkne. Potom budú účinky lesa silnejšie. Možno máte na vidieku miesto, ktoré vám pripomína detstvo alebo šťastné chvíle minulosti. Tieto miesta budú pre vás mimoriadne a vaše spojenie s nimi silné.
Šinrin´joku pri rôznych aktivitách
Šinrinʼjoku je vhodné pri akejkoľvek kondícii. Napríklad:
Chodenie po lese. Môžete chodiť tak pomaly, ako sa vám páči. Je dôležité, aby ste sa v lese neponáhľali. Nejdete na výlet. Pomalá chôdza vám pomôže udržať zmysly bdelé, všímať si veci a cítiť vôňu lesného vzduchu.
Joga. Netrvá dlho, kým pocítite výhody jogových cvičení vo voľnej prírode. Sústreďte sa na uvoľnenie svalov a dýchania. Môžete urobiť niekoľko jednoduchých pozícií alebo pohodlne sedieť s prekríženými nohami. Dýchajte zhlboka, vnímajte výhľad a vône okolo seba. Počúvajte zvuky lesa.
Jedenie v lese. Pokrmy z jedlých rastlín sú v niektorých základniach dôležitou súčasťou lesnej terapie. Kdekoľvek ste, môžete hľadať jedlé rastliny a bobule.
Vedci vo Veľkej Británii uskutočnili v uliciach Lancastru experiment. Najprv zmerali, v akej veľkej miere sa imisie dostávajú do domácností (meraním množstva prachu usadeného na televíznom prijímači). Potom zasadili pozdĺž ulice rad mladých briezok veľkolistých.
Po dvoch týždňoch preskúmali špeciálnym elektrónovým mikroskopom listy stromov, ktoré sú pokryté jemnými chĺpkami, a práve tie zachytávajú pevné častice emisií áut prechádzajúcich okolo. V závere experimentu boli televízory zaprášené o 50% menej ako na jeho začiatku.
Prečítajte si tiež
Upravte si svoj dom alebo byt podľa feng šuej.
Prečo je lesný kúpeľ potrebný?
Po celom svete nás žije viac skôr v mestách. Od roku 2000 sme sa oficiálne stali mestskými tvormi. Mestská populácia v celosvetovom meradle vzrástla podľa populačnej divízie OSN zo 746 miliónov v roku 1950 na 3,9 miliardy v roku 2014. Do roka 2050 bude 75% z predpokladaného počtu 9 miliárd obyvateľov žiť v mestách.
Zároveň sme čoraz viac tvormi žijúcimi v uzavretých priestoroch. Podľa Agentúry pre ochranu životného prostredia trávi dnes priemerný Američan 93% času vnútri, z čoho 6% v aute. Znamená to len pol dňa týždenne stráveného v exteriéri. Európania na tom nie sú lepšie, v interiéroch trávia okolo 90% svojho času.