Skľúčená nálada. Ako si poradiť so smútkom a depkou?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekedy nás jednoducho prepadnú čierne myšlienky a skľúčenosť. Niekto tomu hovorí splín, iný depka, ďalší melanchólia. Všetci poznáme takéto stavy. U niekoho skľúčená nálada trvá pár dní, jeden deň. U iných aj dlhšie. Podľa lekárov môže takéto nálady podporovať dlhodobé  prekyslenie organizmu, ktoré zaťažuje aj psychiku. Receptom je práve šetrné odkyslenie  – máme pre vás zopár receptov a trikov, ako sa zbaviť čiernych myšlienok. Ak ide o skutočnú chorobu depresiu, tú by mal prirodzene liečiť lekár.

Proti ľudovo nazývanej depke, skľúčenosti a smutnej nálade existuje aj okamžitá pomoc. Musíte mať dostatok zásadotvorných potravín v strave, ktoré vám dodajú energiu. Nepodceňujte to – ako sa vraví: sme to, čo jeme. Ak zaťažujeme organizmus ťažkými a nesprávnymi (kyslými) jedlami, odrazí sa to nielen na stave organizmu, ale aj na psychike. Klesá koncentrácia, máme „blbú“ náladu, sme nervóznejší, rýchlejšie podliehame stresom. A pritom si to nemusíme tak jasne ani uvedomovať – prichádza to postupne, nenápadne.

Osvedčil sa už jeden či dva zásadité odľahčovacie dni. Najlepšie cez víkend, s množstvom zeleniny, zásaditej polievky a šalátov s horkými látkami. Cukor, bielu múku a živočíšne tuky treba spočiatku veľmi zredukovať.

 

Ľubovník bodkovaný

Vedeli ste, že ľubovník bodkovaný obsahuje dôležitú účinnú látku hypericín, ktorá pozitívne ovplyvňuje náladu?
2 lyžičky bylinky zalejete ¼ litrom vriacej vody, nechajte 5 minút prikryté lúhovať a preceďte. Denne môžete vypiť až 3 šálky ľubovníkového čaju. Do hotového čaju pridajte štipku škoricového prášku, keďže škorica posilňuje a prehrieva zvnútra.

Namiesto čaju si môžeme dať aj kúru s olejom z ľubovníka bodkovaného (domáceho alebo z bioobchodu). Užívajte 4 až 5 týždňov denne jednu-dve polievkové lyžice tohto oleja. Uvoľní vás, dostane nervovú sústavu do formy a zvýši výkonnosť.

dalajláma ako byť šťastnýPrečítajte si tiež
Dalajláma: Ako byť šťastný?

Schüsslerove soli

Mária Lohmannová radí v knihe Zásaditý doktor užívať pri skľúčenosti a depresívnom rozladení Schüsslerove soli č. 5, čiže kalium phosphoricum ako nervové tonikum. Potom č. 3 – ferrum phosphoricum ako všeobecné tonikum, a napokon č. 8    – natrium chloratum pri malátnosti a nedostatočnej motivácii.
Dávkovanie je 4-krát denne 2 tabletky zvolenej soli.

 

Strava a skľúčená nálada

Stáva sa to oveľa častejšie, ako si myslíme – strava naozaj ovplyvňuje našu náladu a duševné rozpoloženie. Dlhoročné nevhodné stravovanie zaťažuje našu látkovú premenu, nasleduje prekyslenie a dostavia sa poruchy črevnej flóry.
Preto sa preorientujte na stravu s prebytkom zásad s vysokými podielom vitamínu B. Zistite si o tejto téme viac a vyskúšajte to aspoň pár dní a týždňov. Výsledok sa dostaví.
Vitamíny B sa totiž považujú za nervové vitamíny. Pri depresii môže vzniknúť napríklad zvýšená potreba niacínu (B3), rovnako ako vitamínu B6 a vitamínu C.
Ľuďom, ktorí trpia depresívnymi náladami, chýba zrejme aj vitamín B6.

dobrá nálada

Zásaditá strava na lepšiu náladu

  • Vyskúšajte aspoň niektoré z týchto pravidiel a sledujte sa. Ide o rokmi overené tipy a rady.
  • Nezabúdajte, že kyslo chutiace potraviny, ako sú citróny, kyslá kapusta, grapefruity alebo jablčný ocot, pôsobia zásadotvorne a povzbudzujúco.
  • Prijímať dostatok vitamínov posilňujúcich nervy, ako sú B3, B6 a B12. Vitamín B2 ovplyvňuje energetickú látkovú premenu.
  • Zásaditými favoritmi sú banány, výrobky zo sóje, ananás, čerstvé figy, avokádo, pšeničné klíčky, tmavé hrozno, jablká, slivky a vlašské orechy.
  • Kardamóm, príbuzný ďumbieru, pri depresívnej nálade prebúdza duchov života a rozjasňuje náladu. To isté platí aj pre ďumbier.
  • Horčík pôsobí uvoľňujúco a zlepšuje náladu. Obsahujú ho zelená listová zelenina, kakao, orechy a pšeničné klíčky.
  • Dostatočne piť napríklad odkysľujúci čaj, ovsený čaj a pramenitú vodu.
  • 1 – 2 lyžice ľanového oleja denne pridané do jedla alebo jednoduché užitie spolu s 1 lyžicou jogurtu môžu rozjasniť náladu a zlepšiť zdravotný stav.
  • Zásadité horké látky (púpava lekárska, artičoky) zlepšia náladu, pôsobia aktivujúco a tonizujúco. Okrem toho podporujú funkciu pečene.

 

Šafran siaty

V Ázii považujú šafran za veľmi liečivú rastlinu pre telo, ducha a dušu. Prekrásny zlatožltý farebný odtieň poukazuje na úzky vzťah k slnku a svetlu. Nitkové blizny šafranu sa zberajú ručne. „Potrebujeme ho len celkom málo, rozdrvených blizien stačí za špičku noža. Jednoducho ich pridáme do hotového čaju, prípadne ešte s kvapkou citróna a trochou medu,“ radí Maria Lohmannová.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.