Pápež zomrel. Kto ho nahradí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nie je veľa autorov ako Robert Harris. The Times ho označili za „majstra inteligentného trileru“ a túto povesť dokazuje aj v najnovšom príbehu o voľbe pápeža. Strhujúca kniha, od ktorej sa len tak ľahko neodtrhnete.
Konkláve vás zavedie do prostredia katolíckej cirkvi, do Vatikánu, kde to vrie a buble vynaliezavými intrigami. Príbeh plný prešpekulovaných machinácií a geniálnych zvratov, ktoré nadchnú každého čitateľa kvalitného trileru. Pápež zomrel a otázkou je – kto ho nahradí?

Za zamknutými dverami Sixtínskej kaplnky stoosemnásť kardinálov z celého sveta hlasuje v najprísnejšie strážených voľbách. Stoosemnásť svätých mužov, ktorí majú nielen svoje vlastné ambície, ale aj rivalov. O sedemdesiatdva hodín sa jeden z nich stane hlavou katolíckej cirkvi a jednou z najvplyvnejším a najmocnejších osobností na svete.

“Harris napísal pôsobivú a chytrú knihu, ktorá by sa mohla stať katolíckou verziou Satanských veršov,” napísali v prestížnom denníku The New York Times.
Robert Harris perfektne uchopil tému konkláve, naštudoval si množstvo dokumentov, kníh a dokonca požiadal Vatikán o dovolenie navštíviť miesta, ktoré sa využívajú počas konkláve, a pre verejnosť sú trvalo neprístupné.
Výsledok stojí za to!

Author Robert Harris. (Photo: Karen Robinson)

Spisovateľ Robert Harris. (Photo: Karen Robinson)

Pápež zomrel. Kto ho nahradí?

O 18:22 z komína na Sixtínskej kaplnke znova stúpal čierny dym – osvetľoval ho reflektor na boku Baziliky svätého Petra. Experti najatí televíznymi stanicami vyjadrili prekvapenie, že konkláve sa znova nedohodlo.
Väčšina z nich predpovedala, že o tomto čase už bude zvolený nový pápež, a severoamerické stanice boli pripravené prerušiť obedný program a ukázať zábery s Námestia svätého Petra, keď sa na balkóne zjaví víťaz.
Odborníci prvý raz vyjadrili pochybnosti o sile Belliniho podpory. Keby mal vyhrať, už by sa to stalo. Z trosiek starej kolektívnej múdrosti povstala nová múdrosť – a to, že konkláve sa zapíše do histórie. Vo Veľkej Británii – na tom bezbožnom ostrove odpadlíctva, kde sa k voľbe pápeža stavali ako ku konským dostihom – stávková kancelária Landbrokes označila za nového favorita kardinála Adeyemiho. Všeobecne sa tvrdilo, že zajtra konkláve prvý raz zvolí čierneho pápeža…

Boh je mocný.
Človek ctižiadostivý.

Robert Harris napísal svetové bestsellery Dôstojník a špión, Enigma, Duch alebo Index strachu. Na motívy niektorých jeho románov boli nakrútené úspešné filmy a jeho diela boli preložené do vyše tridsiatich jazykov. Ak vás zaujímajú trilery – knižné, či filmové, prečítajte si náš článok “Je vzrušujúce, keď filmári oživujú literárne postavy.”
“Harris opäť nesklamal. Bez ohľadu na to, či veríte v Boha, cirkev alebo ani v jedno, Konkláve sa vám postará o bohatý zážitok,” napísali The Washington Post o trileri Konkláve. A Sunday Times dodávajú: “Konkláve je viac než len kriminálkou. Je takisto psychologickým a politickým trilerom. Čím hlbšie sa do knihy ponoríte, tým viac si uvedomíte, aká je rafinovaná.”


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.