Lampa s denným svetlom proti depresii a melanchólii. Naozaj pomáha?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jeseň a zima sú obdobia, kedy nás viac trápia depresie, splín, melanchólia. Cítime sa akoby bez života, nechce sa nám veľmi…na vine je často nedostatok denného svetla. Asi ste už počuli o fototerapii, vedecky uznávanej liečbe svetlom. Špeciálna lampa s denným svetlom imituje slnečný svit, dokáže bojovať so zimnou únavou, aj s ťažšími depresiami.
Ale je to naozaj tak? Pomáha takáto lampa alebo to je len marketingový ťah?

Lampy s denným svetlom

Už dlhé roky sa lampy s denným svetlom ponúkajú ako užitočný nástroj v boji proti depresii. A pokiaľ sa používajú len cez deň počas zimných mesiacov alebo aj v lete, keď vaše pracovisko nemá dostatočne veľké okná, sú v podstate užitočné. Je to preto, že pomáhajú vášmu telu produkovať viac vitamínu D, ktorý je dokázateľne účinný proti depresii.

Potvrdzuje to aj uznávaný nemecký terapeut Klaus Bernhardt. Depresii sa venoval napríklad v knihe Ako sa zbaviť depresie a vyhorenia. Obľúbené sú aj jeho knihy Panické ataky, či Ako nestratiť chuť do života.

Uznáva terapeutické účinky lampy s denným svetlom, ale zároveň upozorňuje:
„Ak sa tieto lampy používajú večer, narobia viac škody ako úžitku, pretože ich svietivosť je zvyčajne ešte väčšia ako svietivosť televíznych obrazoviek, monitorov počítačov a displejov mobilov. To v mimoriadnej miere narúša prirodzený spánkový rytmus a problémy so spánkom sa zhoršujú.“

lampa s denným svetlom

Testovanie lámp s denným svetlom v Nemecku.

Ako to funguje?

Svetlo je mimoriadne dôležité pre správnu funkciu hormónu melatonín a ten ako vieme podporuje zdravý spánok. Napríklad ranné svetlo zastaví produkciu melatonínu, odbúra ho z krvi  a to nás naštartuje. Keď je na jeseň a v zime menej prirodzeného svetla, dostavujú sa častejšie poruchy spánku, ale aj depresie a sme rýchlejšie unavení.

Najlepším zdrojom svetla je teda slnečný svit, ale ak ho je menej, možno naozaj využiť lampy s denným svetlom. V eshopoch ich nájdete napríklad aj ako lampy na fototerapiu. Vďaka svetelnej expozícii až 10-tisíc luxov sú 20x účinnejšie ako klasické žiarovky. Pozitívny efekt sa zvykne dostaviť už po pol hodine pôsobenia.

Ideálne je použiť ju hneď po prebudení, aby sa ukončilo vylučovanie hormónu melatonín. Lampu jednoducho postavíte na stôl do úrovne očí asi meter od vás, aby svetlo dopadalo na sietnicu oka. Zapnete a necháte pôsobiť. Pri tom môžete raňajkovať, čítať si ap.
Pri týcchto lampách by mali byť opatrnejší ľudia, ktorí užívajú lieky zvyšujúce citlivosť na svetlo (lieky s melatonínom, niektoré antibiotiká ap.).

potraviny pre lepší spánokPrečítajte si tiež
Poznáte potraviny pre lepší spánok? Čo večer jesť a čo nie?

Ako vybrať lampu s denným svetlom?

lampa s denným svetlomVkusnú lampu s veľkosťou 20×10 cm a vyše 20-tisíc luxami kúpite za cca 50€. Účinok sa vie dostaviť už po dvadsiatich minútach.

  • Lampa by mala mať dostatočnú svetelnú expozíciu. Ak má povedzme 10-tisíc luxov, účinok sa dostaví už po pol hodine. Pri nižšej expozícii sa potrebujete „osvetľovať“ dlhšie.
  • Vyberte si nie veľmi veľký prístroj (stačí 20x10cm), aby ste ho mohli prípadne ľahko prenášať v taške. Ideálne sú svetlá tenké ako tablet.
  • Vhodný je nastaviteľný stojan, ktorý umožňuje postaviť lampu do rozličných polôh a tak lepšie prispôsobiť situácii (a docieliť čo najlepší uhol osvetlenia).
  • Niektoré lampy majú rôzne režimy svietenia, ale nevyužívajte ich ako klasické svietidlo. Najmä nie večer, ako sme uviedli vyššie.
  • K samotnej lampe je teda aj stojan, sieťový adaptér, myslite aj na puzdro.

Foto: beurer.com, alza.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.