Chutný a liečivý čierny koreň. Ako nám pomáha + 4 recepty

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Takmer zabudnutá koreňová zelenina a pritom taká chutná a liečivá. Poznáte čierny koreň? Jeden z dávnych prírodných liekov, ktorý nesmel chýbať v žiadnej záhradke. Rady ho používali v kuchyni naše babičky…  Známy je aj pod menom hadomor španielsky. Kedysi sa používal ako liek proti uhryznutiu hadom, ale aj ako liek proti moru. Prečo sa ho oplatí konzumovať aj dnes? A čo z neho pripraviť? Pridáme 4 skvelé recepty.

Asi sa zhodneme, že vo svete bez antibiotík, komerčných liekov a lekárov sa naši predkovia obracali na matku prírodu a jej vzácne liečivé dary. Základom ľudovej medicíny boli bylinky. Na každý neduh či chorobu používali na to určenú bylinku. Spracovávali jej kvety, listy, plody či korene. Tajomstvo liečiteľstva si odovzdávali z generácie na generáciu. Dnes sa opäť vraciame k týmto prírodným liekom, a pomocou alternatívnej medicíny sa snažíme vyliečiť z akútnych chorôb alebo uľaviť telu počas tých chronických.

Chutný a zdravý čierny koreň

Botanicky ho radíme do čeľade čakankovité. Patrí medzi trvalky. Vzhľadom pripomína petržlen, má kolovité korene s hnedou kôrou, ktoré sú dlhé 30 až 50 centimetrov a hrubé 3 centimetre. Rastlina je vysoká asi jeden meter, v druhom roku kvitne krásnymi žltými kvetmi, ktoré pripomínajú kvety púpavy.
Jeho dužina je biela. Pri príprave v kuchyni sa šúpe ako petržlen. Má lahodnú horkasto-sladkú chuť. Vhodný je na konzumáciu v surovom či varenom stave.

Prečo ho konzumovať?

čierny koreň zdravieV ľudovom liečiteľstve mal pestré využitie. Obsahuje množstvo minerálov – vápnik, horčík, draslík a sodík. Vitamíny A,B,C a E.  Ďalšími prvkami sú zinok, meď, mangán a železo.

  • Ak máte problémy s trávením, oceníte jeho blahodarné účinky.
  • nízkokalorické zloženie, ktoré je ľahko stráviteľné.
  • Obsahuje veľké množstvo vlákniny, čím podporuje fungovanie vylučovacej sústavy, lieči žalúdočné vredy a zápchu.
  • Zmierňuje zápal podžalúdkovej žľazy, ochorenia pečene a enzymatické poruchy trávenia.
  • Jeho detoxikačné účinky sú vhodné ako prevencia pred rakovinou.
  • Pomáha znižovať krvný tlak.
  • Uľavuje od bolesti pri reumatických ochoreniach.
  • Zlepšuje stav pokožky pri lupienke a iných kožných ochoreniach.
  • Vďaka obsahu vitamínu C a B lieči kašeľ a podporuje obranyschopnosť organizmu v boji proti bakteriálnym a vírusovým ochoreniam.
  • Vysoký obsah vápnika zmierňuje u žien syndróm PMS (Predmenštruačný syndróm).
  • Obsahuje tiež polysacharid inulín, vhodný pri chudnutí, ale aj pre diabetikov.

15 byliniek a korenínPrečítajte si tiež
15 byliniek a korenín, ktoré nesmú chýbať v kuchyni.

Recepty z čierneho koreňa

Rozmýšľate, aký recept by ste pripravili z liečivého čierneho koreňa? Pripraviť z neho môžete nátierku, šalát, krémovú polievku, omáčku aj pyré. Vegetariáni si zas pochutnajú na pečenej zelenine s koreňom.
Náš tip: koreň na vzduchu hnedne. Namočte ho do misky s vodou a pridajte šťavu z citróna alebo lyžičku octu. Dužina ostane biela.

ikona priborŠalát s čiernym koreňom

Olúpeme a očistíme 2 jablká, 2 mrkvy a 2 čierne korene. Umyjeme a postrúhame na strúhadle. V miske zmiešame nastrúhanú zeleninu, s 1 KL trstinového cukru, 1 KL citrónovej šťavy, 1 PL olivového oleja a trochou soli. Môžeme pridať aj 2 PL nízkotučného jogurtu.

ikona priborPolievka s čiernym koreňom

Na prípravu krémovej polievky budeme potrebovať 1 menší pór, 4 zemiaky, 2 mrkvy a 2 čierne korene, ktoré očistíme,umyjeme a nakrájame na menšie kúsky. Zeleninu dáme variť, pridáme podľa chuti soľ, mleté čierne korenie a mletú rascu.
Keď je zelenina uvarená, rozmixujeme polievku tyčovým mixérom. Podávame s chlebom alebo krutónmi.

ikona priborNátierka s čiernym koreňom

Vyšľaháme vidličkou 100 g masla s ½ taveného syra v črievku a s nastrúhanou mrkvou a čiernym koreňom. Dochutíme soľou, mletým čiernym korením, petržlenovou vňaťou a pár kvapkami citrónovej šťavy.

ikona priborPečený koreň so zeleninou

Očistíme si zeleninu podľa chuti. Vhodná je mrkva, petržlen, cvikla, cibuľa, zemiaky či bataty. Zeleninu prekrojíme na menšie časti. Plech si vystelieme papierom na pečenie. Na papier dáme zeleninu a korene (tie buď prekrojíme, alebo ponecháme celé). Ochutíme ich soľou a mletým čiernym korením. Pokvapkáme citrónovou šťavou, olivovým olejom a medom.
Pečieme, pokým  zelenina nie je hotová. Pred koncom pečenia môžeme zeleninu posypať strúhaným syrom.

ako pestovať čierny koreň

Pestovanie čierneho koreňa

V obchodných domoch si vieme koreň kedykoľvek kúpiť. Jeho pestovanie však nie je náročné a zvládne ho aj neskúsený pestovateľ.
Pre pestovanie koreňa vyberieme slnečné miesto v záhrade. Znesie však aj polotieň. Osivo je dostupné v záhradkárskych potrebách. Výsev na jesenný zber je od februára do apríla. Na jarný zber vysievame koncom augusta až do konca septembra.

Pri pestovaní vo voľnej pôde je potrebné pôdu zrýľovať do hĺbky aspoň 30 centimetrov. Do prekyprenej pôdy zapracujte aj kompost. Čierny koreň nemá rád hnojenie, vyhnite sa preto maštaľnému hnoju. Osivo sejeme riedko do hĺbky 3 centimetrov. Hriadky by mali byť vzdialené aspoň 30 cm. Výsev je potrebné zjednotiť,aby mali korene dostatok miesta. Koreň má rád vodu, no neznesie premokrenie. Pravidelne odstraňujte burinu a prekyprujte pôdu.

Náš TIP
Odporúčame sejbu do  vyvýšených záhonov. Uľahčíte si tým vyberanie koreňov z pôdy, a navyše úrodu nemusíte odburiňovať a okopávať 🙂

Foto: wikimedia/Rasbak, wikimedia/Fusslkopp, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Stanislava Palkociova

Pochádzam z okolia Michaloviec. Nadšenie pre písanie som objavila už počas štúdia na gymnáziu. Vo voľnom čase rada čítam, varím, pečiem a venujem sa záhrade. Som kreatívna duša. Rada tvorím a nechávam sa viesť svojou fantáziou. Som milovníčkou inovácií a zlepšovákov v domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.