Namaľujte si bicykel. Príbeh o tom, ako sa znova postaviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Austrálsky spisovateľ, básnik a kritik Clive James má úžasný príbeh o tom, ako sa raz počas desivého kreatívneho sucha oklamal, aby sa vrátil do práce.

Po obrovskom sklamaní (hra, ktorú napísal pre londýnske divadlo, bola nielen rozdrvená kritikmi, ale aj finančne zničila jeho rodinu a stála ho dobrých priateľov) James upadol do temných hlbín depresie a hanby. Keď sa hra prestala hrať, nerobil nič iné, len sedel na gauči a zničený a urazený civel do steny, kým jeho žena držala rodinu pohromade. Nedokázal si predstaviť, že by niekedy našiel toľko odvahy, aby ešte niečo napísal.

Po dlhom čase v tomto depresívnom opare jeho smútok prerušili malé dcéry s bežnou prosbou. Poprosili ho, či by im mohol nejako skrášliť ich staré použité bicykle. Poslušne (ale nie radostne) James súhlasil. Zliezol z gauča a dal sa do toho.

Najprv starostlivo namaľoval ich bicykle jasnými odtieňmi červenej. Potom postriekal vidlice na strieborno a natrel aj sedačky. Ale to nebolo všetko. Keď farby uschli, pridával na bicykle stovky malinkých strieborných a zlatých hviezd – políčka nádherných detailných zoradení – po celých bicykloch. Dievčatá už boli netrpezlivé, kedy skončí, no James nedokázal s hviezdičkami prestať. Bola to neskutočne napĺňajúca činnosť. Keď už to konečne dokončil, jeho dcéry sa nadšene vozili na svojich nových kúzelných bicykloch, kým tento veľký muž sedel a rozmýšľal, čo ďalšie by spravil.

Na druhý deň jeho dcéry domov priviedli malú susedku, ktorá pána Jamesa poprosila, či aj jej môže spraviť hviezdičkový bicykel. Urobil to. Pretože to chceli. Nasledoval stopu. Keď to dokončil, prišlo ďalšie dieťa, a potom ďalšie, a ďalšie a ďalšie. Čoskoro tam bol rad detí, ktoré čakali na to, aby sa z ich bicyklov stali umelecké hviezdne objekty.

A tak sa stalo, že jeden z najvýznamnejších spisovateľov svojej generácie strávil pár týždňov na príjazdovej ceste, kde kreslil tisícky a tisícky malých hviezd na bicykel každého dieťaťa v okolí. Keď to robil, niečo zistil. Uvedomil si, že „sklamanie má svoj význam. Pýta sa vás, či naozaj chcete pokračovať v tvorbe.“
K svojmu prekvapeniu si James uvedomil, že jeho odpoveď je áno. Naozaj chcel pokračovať v tvorení umeleckých diel. V danom momente to boli krásne hviezdičky na detských bicykloch. A počas toho sa v ňom niečo vyliečilo. Niečo v ňom opäť ožilo. Pretože, keď ozdobil posledný bicykel a keď už mala každá hviezdička svoje miesto, Clive James si pomyslel: O tomto raz napíšem.

A v tom momente sa oslobodil.

Zlyhanie odišlo a vrátil sa umelec.

Tým, že robil niečo iné – a robil to z hĺbky svojho srdca – sa dostal od nečinnosti priamo späť k Veľkému kúzlu.

veľké kúzlo Elizabeth Gilbert

Julia Roberts vo filme Jedz, modli sa a miluj.

Veľké kúzlo – tak sa volá nová kniha Elizabeth Gilbertovej, ktorú poznáme ako autorku svetového hitu Jedz, modli sa a miluj. Kniha sa po vydaní stala bestsellerom New York Times a bola predlohou úspešného filmu s Juliou Robertsovou v hlavnej úlohe.
Ak ste knihu čítali alebo videli film, Elizabeth sa ocitla na dne a stratila chuť do života. Aby to prekonala, opustila všetko, čo dovtedy budovala a vybrala sa do Talianska, Indie a Indonézie, aby tam znovu našla zmysel života.
Teraz je tu Elizabeth Gilbertová s novou knihou, rovnako silnou. Odhaľuje BIG MAGIC. Veľké kúzlo.
Príbeh o maľovaní bicyklov a znovuzrodení je len krátkym úryvkom tejto jedinečnej knižky.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.