8 pravidiel, ako si nájsť nových priateľov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Priatelia sú ako rodina, ktorú si vyberáme. A potrebujeme ich k životu, hoci niektorí tvrdia – vystačím si sám. Nie je to však pravda a priateľstvá nás výrazne ovplyvňujú. To ako sa dívame na svet a ako vnímame ľudí. Ako posudzujeme rôzne situácie, udalosti. A či sme napokon šťastní, spokojní, alebo sa len vezieme životom.
Ako si však nájsť nových priateľov? Po tridsiatke, či štyridsiatke to už nefunguje podobne ako v detstve na pieskovisku. Psychológovia vám povedia – choďte medzi ľudí a buďte aktívni. Ale ako? Čo presne mám robiť?

 

8 pravidiel, ako si nájsť nových priateľov

Existujú určité pravidlá, ktoré sú efektívnejšie a uľahčia vám nájdenie nového priateľa. Alebo aspoň človeka, s ktorým si sadnete a časom sa z neho môže stať skutočný priateľ. Poďme si predstaviť tieto zásady, ktoré sú intuitívne, no tiež vedecky overené. Tak ich uvádza aj Erik Barker v knihe Mýty o úspechu.

1. Nebojte sa požiadať o pomoc

Podľa odborníkov podceňujeme ochotu iných pomôcť nám, keď ich o to požiadame. Vravíme si – nebudem ho tým zaťažovať, otravovať, využívať ho, prípadne naše priateľstvo ako také. To je však omyl a prispieva to k ochladzovaniu mnohých spočiatku silných priateľstiev.
Experimenty dokázali jeden zaujímavý fakt: ak sme voči iným nedôverčiví alebo očakávame, že budú sebeckí, môže sa to kvôli nášmu postoju vyplniť.
Všeobecné pravidlo už pri snahe spriateliť sa s inými ľuďmi znie: buďte sociálne optimistickí. Ak predpokladáte, že vás ľudia budú mať radi, pravdepodobne to tak bude. Buďte nápomocní a súčasne požiadajte o pomoc, ak ju potrebujete. Pomáha to budovať silnejšie priateľstvá, ktoré sú postavené na dobrých základoch dôvery.

 

2. Sila podobnosti

Vidíte tamtoho chlapca, ktorý sa hrá s tými istými hračkami, s ktorými sa radi hráte aj vy? Zoznámte sa s ním. Všetci si vyberáme priateľov, ktorí sú ako my. Vlastne je až úplne desivé, akú silu má podobnosť.
Výskum odhalil, že ak je nejaké meno podobné tomu nášmu, páči sa nám viac.
Uprednostňujeme určité značky len preto, že majú rovnaké iniciály ako my.
Ľahšie si zapamätáme dátumy narodenia, ktoré sú blízko toho nášho.
Dokonca dávame prednosť ľuďom, ktorí sa pohybujú rovnako ako my.

ako si nájsť nových priateľov

 

3. Počúvajte a povzbudzujte

Chcete zistiť, koľko toho máte spoločného s inými spolužiakmi/známymi/kolegami? Pýtajte sa ich a počúvajte. Pravdepodobne vám povedia niečo, čo vám pomôže vytvoriť si s nimi vzťah. Okrem toho, počúvanie je pre nadväzovanie vzťahov zásadné, ale väčšina z nás je v tom príšerná.

Neurovedkyňa Diana Tamirová zistila (článok Čo dáva vášmu mozgu toľko potešenia ako jedlo alebo peniaze?), že váš mozog cíti väčšie potešenie z toho, keď rozprávate o sebe, než z jedla alebo z peňazí! Preto by ste s tým mali prestať a nechať iných, aby vo vašej prítomnosti rozprávali čo najviac.
Výskum Arthura Arona dokázal, že keď sa ľudí pýtate osobné otázky, môžete si s nimi vytvoriť rovnako silný vzťah, akoby ste boli dlhoročnými priateľmi, za prekvapivo krátky čas.

 

4. Buďte darca a rozdeľte sa

Ponúknite ľuďom pomoc. Keď vám ľudia povedia, že majú s niečím problém, snažte sa nájsť spôsob, ako by ste im mohli pomôcť. Nechcete byť pokrytcom, ktorý všetko berie ako výmenný obchod. Chcete, aby to bolo prirodzené, náhodné a bezprostredné priateľstvo, však? Priatelia si navzájom robia služby a nesledujú tým žiadny cieľ ani nepremýšľajú, ako sa im ten druhý odplatí. Spoliehajte sa preto na karmu.

Existujú mnohé výskumy, ktoré ukazujú, že ak sa budete snažiť, aby boli ostatní vo vašom okolí šťastní, vráti sa toto šťastie aj k vám. Ak sú vaši priatelia šťastní, máte až o pätnásť percent väčšiu šancu, že budete šťastní tiež. „Dokonca aj keď sa priateľ priateľa vášho priateľa stane šťastnejším, existuje šesťpercentná šanca, že budete šťastnejší aj vy. Preto si nerobte starosti s tým, čo za to dostanete, a o nič nežiadajte. Tak z vás budú mať iní dobrý pocit a vy sa budete tiež cítiť dobre. Jednoducho ste dobrý priateľ. A ak niekomu ponúknete, že mu pomôžete, naozaj to urobte,“ vysvetľuje Erik Barker v knihe Mýty o úspechu.

ako si nájsť nových priateľov

 

5. Začnite s tými, ktorých máte

Z výskumu je zrejmé, že jedným z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov, ako rozšíriť svoju sieť kontaktov, nie je rozdávanie vizitiek na ulici alebo na akciách.
Tou cestou je opätovné spojenie sa so starými priateľmi. A nie je na tom vôbec nič úlisné, už to predsa sú vaši priatelia, iba ste s nimi za posledný rok neboli v kontakte. Je to skvelý spôsob, ako začať, a vôbec sa toho nemusíte báť.

Prejdite si svoj zoznam priateľov na facebooku, svoje spojenia na linkedine alebo zoznam kontaktov v telefóne a každý týždeň pošlite niekoľko e-mailov, v ktorých sa ich opýtate: „Ako to ide?“
Výskum potvrdzuje, že takéto priateľstvá, ktoré ležali ladom, vám môžu v kariére pomôcť viac než akékoľvek nové kontakty. Neurovedec z univerzity v Chicagu John Cacioppo tiež zistil, že keď používame facebook, aby sme si dohodli osobné stretnutia, zvyšuje to náš pocit šťastia. Keď ho však používame ako ich náhradu, zvyšuje to našu osamelosť.

 

6. Nájdite „superspájateľov“

Nie všetci ľudia v sieti kontaktov sú si rovní, čo sa nadväzovania vzťahov týka. Brian Uzzi a Sharon Dunlapová vo svojom výskume zistili, že pri networkingu funguje pravidlo 80 : 20. Prevažnú väčšinu svojich známych ste pravdepodobne stretli vďaka hŕstke „superpriateľov“. To je to známe Paretovo pravidlo, ktoré platí aj pri priateľstvách a tak treba k hľadaniu nových priateľov aj pristupovať. Nie je to špekulatívne, len využívate efektívne to, čo sa ponúka a čo funguje 🙂

 

7. Čas a pár eur

Ľudia hovoria, že by chceli rozšíriť svoju sieť kontaktov, no len málo z nich to skutočne považuje za prioritu a venuje tomu čas alebo si stanoví špecifický plán, ako napríklad: „Vyhradím si päťdesiat dolárov týždenne na kávu a obedy, pri ktorých budem nadväzovať vzťahy.“

Autor bestsellerov Ben Casnocha si všimol, že ľudia, ktorí sú v získavaní kontaktov najšikovnejší, si vždy dopredu určia, koľko času a peňazí venujú na svoj networkingový cieľ, aby vo chvíli, keď sa naskytne príležitosť, nezaváhali. Vysokoškolskí študenti vedia, že piatkové a sobotné večery (a možno ešte zopár ďalších) sa konajú párty a vďaka tomu nemajú problém nájsť si nových kamarátov. Robte to podobne.

Máte skupinu priateľov, ktorí chodia každý týždeň spolu na obed? A čo skupinu, ktorá spolu pozerá futbal každú nedeľu? Knižný klub v práci?
To všetko sú zábavné, pasívne spôsoby, ako sa ubezpečiť, že zostanete s ľuďmi v kontakte a budete prirodzene nadväzovať vzťahy s inými. Z výskumu vyplýva, že najlepšie tímy sú kombináciou starých priateľov a novej krvi.

online zoznamkaPrečítajte si tiež
Online zoznamka? Výhody a nevýhody + 40 otázok.

 

8. Vždy sa znovu ozvite

Všetci stretávame množstvo ľudí, no málokedy si nájdeme čas, aby sme sa im znovu ozvali a skutočne s nimi nadviazali priateľstvo. Výskumníci z Notredamskej univerzity analyzovali osem miliónov telefonických hovorov medzi viac ako dvomi miliónmi ľudí a zistili, že blízke priateľstvá si udržíte jednoducho tak, že budete každé dva týždne komunikovať. S ľuďmi, ktorí nie sú blízki priatelia, nemusíte byť v kontakte tak často, no tento základný princíp stále platí. Raz za čas sa ozvať je dôležité. Nemusí vám to zabrať príliš veľa času.

 

Foto: Stocksnap.io, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.