Bolia vás na konci pracovného dňa oči? Máte zahmlený zrak, rozostrený, slzia vám oči alebo vás pália? Rozhodne to nepodceňujte a chodievajte pravidelne k očnému lekárovi. Na svoj zrak by sme však mali myslieť stále, nielen keď už je zle a pripomenie sa nám. Isto si dobre uvedomujete, aký dôležitý je pre nás.
Mnohí máme problémy s očami, niekto odmalička, iný s pribúdajúcim vekom. Je dobré starať sa o zrak priebežne. Dopriať mu správnu výživu, cvičiť očami, chrániť si ich. Ponúkneme vám niekoľko hlavných pravidiel a tipov, ako mať zdravé oči.
Je bežné, že ľudia nad štyridsať rokov potrebujú okuliare, no nedá sa tomu vyhnúť. Problémom býva obyčajne presbyopia, ktorá nastáva, keď pri pohľade na blízko vidíme rozmazane, napríklad pri čítaní, pozeraní na mobilný telefón, šití, pletení alebo pri práci na počítači. Presbyopia je výsledkom starnutia – na rozdiel od krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu, ktoré sa obyčajne zistia v detstve alebo dospievaní.
Výsledkom je zistenie, že máme väčší problém zaostriť na objekt blízko nás. Miera výskytu presbyopie stúpa najmä z toho dôvodu, že populácia starne. Okrem toho vzrástlo množstvo ľudí, ktorí pracujú s blízkymi objektmi – len si všimnime nárast v používaní mobilných telefónov, vreckových počítačov a laptopov.
8 tipov pre vaše zdravé oči
Na internete nájdete niekoľko online testov na zrak – test zrakovej ostrosti, test na astigmatizmus, farbosleposť, suché oko ap. Môže to byť prvý signál, že niečo nie je v poriadku a treba vyhľadať odborníka.
Väčšina lekárov považuje presbyopiu (doslova staré oči) za nevyhnutný sprievodný jav starnutia. Sara Gottfriedová, autorka knihy Ako ostať mladá, s tým však nesúhlasí. „Ak sa pozrieme na vonkajšie vplyvy spojené so zrakom a zvážime, ako by sme ich zmenili, môžeme starnutiu očí predísť alebo ho zvrátiť,“ tvrdí Sara.
Vonkajším vplyvom je čítanie zblízka na laptopoch a smartfónoch. Problém je, že len málo ľudí vie o tomto vonkajšom vplyve a o tom, čo im môže dokázateľne pomôcť.
Kým sa vzdáte a zaujmete postoj babičky alebo deduška s okuliarmi na čítanie, hompáľajúcimi sa na krku (alebo využijete operáciu očí), vyskúšajte nasledujúce pravidlá. Sú to preventívne kroky, ktoré pomôžu vašim očiam:
1. Kontrola
Dajte si pravidelne kontrolovať zrak odborníkom. Je dôležité sledovať oči doma aj u lekára. Treba si všímať príznaky nebezpečenstva, ako sú rozmazané videnie alebo tlak v očiach.
2. Digitálny detox
Urobte si raz za čas 24-hodinový digitálny detox. Čiže nepoužívať nijaké mobilné telefóny, počítače, televíziu a vreckové prístroje. Vždy po štyridsiatich piatich minútach práce s blízkym objektom treba urobiť pätnásťminútovú prestávku. Pri takej práci by mohlo pomôcť aj viac denného svetla. Navyše je vhodné tráviť viac času vonku, kde sa musíme sústrediť na vnímanie objektov z väčšej diaľky.
3. Strava na omladnutie očí
Mali by ste konzumovať veľa zeleniny, ovocia a rybaciny, pretože obsahujú živiny (vitamíny, minerály, zdravé tuky, antioxidanty), ktoré pomáhajú spomaliť starnutie očí.
nezabúdajte na zinok, ktorý obsahujú hovädzie mäso, ustrice, mušle, ale tiež mlieko, syry a pečivo (v menšom množstve).
Ak vás bolia oči, pomáhajú rôzne bylinkové recepty – tu si o nich môžete prečítať.
4. Dodržiavajte lekárske odporúčania
Tie môžu ovplyvniť starnutie zraku. Udržiavajte si hladinu cukru po hladovke medzi 70 a 85 mg/dl. Predíďte autoimunitným problémom tým, že sa budete starať o svoj imunitný systém.
Problémy ako reumatická artritída zvyšujú riziko rýchlejšieho starnutia očí. To znamená, že sa treba vyhýbať jedlám, čo spôsobujú zápaly, a nadmernému stresu.
A nakoniec si udržiavajte funkciu štítnej žľazy v čo najlepšej forme.
Prečítajte si tiež
11 najčastejších mýtov o zraku.
5. Noste slnečné okuliare
Tak zablokujete škodlivé ultrafialové lúče. Nie je to len módny výstrelok, ale naozaj užitočná pomôcka. Pri pozeraní do slnka sa nám totiž slnečné lúče koncentrujú na tzv. žltú škvrnu, čím môže dôjsť k poškodeniu tejto oblasti oka. Práve tieto bunky totiž zodpovedajú za naše ostré centrálne videnie. Ak sa spália, strácame toto centrálne videnie. Takže slnečné okuliare sú priam nevyhnutnosťou, ak chcete mať dlho zdravé oči.
Dobré slnečné okuliare chrania aj zhora, aby vám tam neprenikali slnečné lúče. Zahoďte rôzne imidžovky a náhrady. A pozor aj na módne výstrelky v podobe farebných skiel v slnečných okuliaroch, pretože skresľujú farby. Niečo je červené a vy to vidíte ružovo.
A vedeli ste, že modrooký ľudia sú náchylnejší na poškodenia zraku? Majú totiž menej pigmentu a oči sú teda citlivejšie. Práve oni by mali siahať po slnečných okuliaroch vždy, keď je to nevyhnutné.
6. Prikladanie rúk
Pravidelne si uvoľňujte a masírujte svaly očí. Je bežné cítiť tlak v očiach, ak sa pozeráme zblízka napočítač alebo smartfón.
„Mojou obľúbenou metódou na uvoľnenie očí je prikladanie rúk. Očné svaly môžu byť unavené tak ako všetky ostatné svaly, ale málokedy nám napadne aktívne ich uvoľniť,“ pospisuje Sara Gottfriedová vo svojej knihe. „Energicky si pošúchajme ruky o seba a potom si položme teplé dlane na oči, aby sme uvoľnili ich svaly. Dlaňami jemne tlačme na oči zhruba jednu minútu. Táto technika uvoľňuje unavené oči. Ak trávime veľa času tým, že sa na niečo pozeráme zblízka, očné svaly môžu byť pod stálym tlakom a môžu stratiť schopnosť sústrediť sa na rôzne vzdialenosti.“
7. Technika škatule
Na uvoľnenie očných svalov si predstavte škatuľu. Pozriete sa do pravého rohu, nadýchnete sa a vydýchnete. Pozriete sa do ľavého rohu, znovu sa nadýchnete a vydýchnete. To isté zopakujete pri ostatných rohoch. Cvičíte takto každý deň.
8. Technika hľadenia na blízke a vzdialené objekty
Ak sa v práci často pozeráte nablízko tak ako ja teraz na počítač, pravidelne si robte prestávky.
majte po ruke ceruzku a sadnite si k oknu hľadiac von. Ceruzku držte pred sebou vo vzdialenosti asi dvadsať centimetrov od tváre. Pozriete sa na hrot ceruzky a potom ju pomaly približujete ku koreňu nosa. Opakujte trikrát.
Potom držte ceruzku pred sebou a pozrite sa na vonkajší horizont. Sledujte ho asi päť sekúnd alebo aj dlhšie a potom sa znovu sústreďte na ostrie ceruzky. Opakujte trikrát.
Vďaka tomu sa budú očné svaly môcť sústrediť na blízke a vzdialené objekty, čo pomôže šošovky udržať mladé. Tieto cvičenia môžu vykompenzovať preťaženia určitých očných svalov a zabrániť vzniku presbyopie.