Slnečné okuliare. 3 chyby, ktorých sa dopúšťame pri ich kúpe

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slnečné okuliare by mali byť povinnou výbavou leta – to všetci dobre vieme. Naše oči totiž chránia pred ultrafialovým žiarením. Ak si ich dlhodobo nechránime, pôsobením slnečných lúčov si koledujeme o problémy v podobe sivého zákalu a makulárnej degenerácie, ktorá je najčastejšou príčinou slepoty. Rovnako dôležité je aj správne si vybrať. Preto sa pri kúpe slnečných okuliarov vyvarujte najčastejším chybám, ktorých sa zvykneme dopúšťať.

 

Aké slnečné okuliare?

Kvalitné slnečné okuliare chránia náš zrak pred dlhodobým pôsobením UVA a UVB lúčov v slnečnom žiarení. Kvalitné však neznamenajú drahé. Stačí, ak sa zameriate na certifikované slnečné okuliare, ktoré majú označenie CE. Vtedy si môžete byť istí, že sú v súlade s normami kvality.

Len kvalitné slnečné okuliare totiž dokážu očiam poskytnúť ochranu pred ultrafialovým žiarením, ktoré z dlhodobého hľadiska zvyšuje riziko sivého zákalu a s vekom súvisiacim ochorením zvaným makulárna degenerácia. Potvrdil to aj výskum realizovaný na vzorke 900 rybárov z amerického Chesapeakeu. Ukázalo sa, že tí, ktorí boli vystavení slnku najdlhšie, boli náchylnejší na sivý zákal oka v porovnaní s tými, ktorí mali kratší pobyt na slnku. Ďalej sa odhalilo, že práve nosením slnečných okuliarov sa riziko sivého zákalu zredukovalo až o dve tretiny.

ako správne vybrať slnečné okuliare

 

3 najčastejšie chyby pri kúpe

Preto nepodceňujte a nezanedbávajte pravidelné nosenie slnečných okuliarov. Keď plánujte kúpu nových, vyvarujte sa trom chybám, ktorých sa väčšina ľudí zvykne dopúšťať. Ktoré to sú?

1. Nespoliehajte sa na kontaktné šošovky

Radšej naozaj siahnite po slnečných okuliaroch.
Väčšina kontaktných šošoviek síce chráni pred slnečným žiarením, no treba zdôrazniť, že nedostatočne. Aspoň v porovnaní so slnečnými okuliarmi s ochranou pred UVB žiarením. Preto radšej investujte do kvalitných okuliarov. Ak chcete mať absolútnu ochranu, stavte na kombináciu šošoviek a slnečných okuliarov.

 

2. Vyhnite sa neznačkovým predajniam

Ako sme už spomenuli, aby vám slnečné okuliare poskytli spoľahlivú ochranu pred UVA a UVB žiarením, je potrebné sústrediť sa na tie, ktoré disponujú označením CE a najlepšie aj filtrom UV400. Preto sa vyhnite rôznym tržniciam a bazárom a radšej navštívte kamenné predajne spadajúce pod siete optík či prevádzky známych značiek.

zlozvyky, ktoré vám ničia zrakPrečítajte si tiež
10 zlozvykov, ktoré nám ničia zrak.

 

3. Jeden typ okuliarov na všetky činnosti

Pri kúpe slnečných okuliarov treba myslieť aj na to, kde a pri akých príležitostiach ich budeme využívať. Ak patríte k dobrodruhom, ktorí radi trávia víkendy na horách, je potrebné kúpiť si aj také, ktoré prostredníctvom špeciálnej zložky tlmia modrú časť farebného spektra.
Milovníci cyklistiky by zasa nemali zabúdať na samozafarbovacie okuliare, keďže často prechádzajú zo svetla do tieňa.

ako správne vybrať slnečné okuliare

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.