Ako si chrániť zrak s pribúdajúcim slnkom, pri prechode zo zimy do jari?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zrak je pre mnohých najdôležitejší zmyslový orgán, prijímame ním až 80 % informácií z vonkajšieho prostredia, no pravdou je, že sa oň mnohí nestaráme. Alebo sme ľahostajní, ak máme nejaké problémy, pritom zrak je extrémne zložitý a komplexný systém, ktorý je veľmi náchylný na poškodenie. Zdravie očí ovplyvňuje množstvo faktorov ako napríklad vek, genetická výbava či ochorenia. Ale napríklad aj taká bežná vec, ako viac slnka s príchodom jari – na jednej strane je to skvelé, konečne sú dni dlhšie, za nami je sivá jeseň… ale pre naše oči je to záťaž. Prinášame vám praktické tipy, ako si chrániť zrak a udržiavať v skvelej kondícii s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi.

Prečo si chrániť zrak?

S nástupom teplejšieho počasia prichádza ruka v ruke aj viac slnečných lúčov a teda aj zvýšené riziko pre ľudský zrak. Mnoho ľudí je toho názoru, že najväčším nepriateľom zraku sú obrazovky, no ochranu proti slnku podceňujú. Prečo by sme sa mali mať pred nimi na pozore?

Slnečné lúče totiž obsahujú UV žiarenie. Pri priamom a silnom vystavení tohto žiarenia môže dôjsť k poškodeniu rohovky ba dokonca k vzniku rohovkových vredov. Ak by sme žiareniu vystavovali oči dlhodobo, môžu vzniknúť aj závažnejšie ochorenia ako sivý zákal. Ako si teda oči dostatočne chrániť?

Slnečné okuliare

Pravdepodobne vás neprekvapí, keď sa ako prvým budeme venovať slnečným okuliarom. V súčasnosti je ich potreba výrazne podceňovaná a ich nosenie je často brané skôr z estetického hľadiska. Na turistike, dovolenke, vonkajších aktivitách alebo športe sú oči vystavované slnku neustále. Pre naše oči je obzvlášť namáhajúce, ak sú slnečné lúče odrazom z vodnej hladiny alebo piesku. Zrak je vtedy extrémne namáhaný, čo môže spôsobovať suchosť očí, ich podráždenie, pálenie alebo dokonca rozmazané videnie. Slnečné okuliare poskytnú ochranu pred odrazom, no pomáhajú očiam aj zregenerovať a znižujú ich vyčerpanie.

Pri výbere slnečných okuliarov by ste mali predovšetkým brať ohľad na kvalitu ochrany, pohodlie pri nosení a až potom na ich vzhľad. Čo sa týka UV žiarenia, okuliare by mali byť schopné blokovať 100 % tohto žiarenia. Taktiež si dajte pozor na farbu skiel. Nie je pravda, že čím sú sklá tmavšie, tým viac naše oko ochránia. Farby skiel ako modrá, zelená, ružová môžu dokonca dopomáhať k vyššiemu slzeniu očí až bolesti hlavy.

Polarizačné sklá sú ešte pomerne novinkou vo svete okuliarov a obľubujú ich najmä športovci a šoféri. Vďaka týmto špeciálnym sklám sa napríklad jachtárom neleskne vodná hladina a šoférom mokrá cesta.

Svoju pozornosť by ste mali určite upriamiť aj na číslo kategórie, ktorá označuje svetelné podmienky, za ktorých je vhodné okuliare nosiť. Ak sa napríklad chystáte do hôr, kde hrozí vystavenie silnému horskému slnku – mali by ste siahnuť po najvyššej štvrtej kategórii. Tá prepúšťa iba 3 až 8 % žiarenia a jej sklá sú prirodzene najtmavšie.
Tretia kategória prepúšťa 8 až 18 % slnečného žiarenia a je vhodná napríklad na šoférovanie.
Druhá kategória prepustí 18 až 43 % a okuliare ňou označené sú vhodné na bežné nosenie – napríklad do mesta.
Prvý stupeň nazývaný aj svetlý prepustí až do 80 % žiarenia.

zena-slnecnice-ako-si-chranit-zrak

Vyhnite sa suchým očiam

Slzný film, ktorý je pre oko dôležitý, ovplyvňuje narastajúca horúčava a aj suchý vietor. Práve tieto vonkajšie faktory spôsobujú tzv. „stav suchého oka“. Rovnaký stav môžeme pociťovať pri sezónnych alergiách či pravidelnom používaní kontaktných šošoviek. Riešením sú kvalitné kvapky do očí, ktoré oči udržujú vlhké.

Pokrývka hlavy? Určite!

Nosenie pokrývky hlavy je s pribúdajúcim slnkom rovnako dôležité ako nosenie slnečných okuliarov. Dokonca aj pre vaše oči. Okrem toho, že vďaka klobúku či šiltovke nedostanete tak ľahko úpal a tekutiny sa z tela pomalšie odparujú, budú aj vaše oči vo väčšom bezpečí.
Vďaka pokrývke hlavy znižujete riziko poškodenia rohovky i sietnice a takisto zabraňujete prieniku nepriamych slnečných žiarení a spomínaných nebezpečných odrazov. Tvár je vo väčšom chlade, čo má priamy súvis s menším množstvom odparovaných sĺz a teda sa vyhnete pocitu suchosti a podráždenia.

4 cviky na očiPrečítajte si tiež
4 cviky na oči, ktoré vás uvoľnia,
posilnia zrak a zbavia strnulosti.

Ďalšie tipy, ako si chrániť zrak

  • Zabudnite na solárium: vyhnite sa prebytočnému vystaveniu umelému UV žiareniu v soláriu, čo môže mať rovnaké škodlivé účinky ako priame slnečné svetlo.
  • Noste kontaktné šošovky s UV ochranou: ak nosíte kontaktné šošovky, zvážte ich nákup s UV ochranou. To vám pomôže chrániť oči pred škodlivým UV žiarením.
  • Oslnivé povrchy: vyhýbajte sa pohľadu na ne, najmä dlhodobejšiemu. Ak pracujete alebo sa zdržiavate v prostrediach s veľkým množstvom oslnivých povrchov, ako je voda, sneh alebo piesok, použite slnečné okuliare alebo ochranné šošovky, aby ste minimalizovali účinky oslnenia.
  • Ochranné pomôcky pri práci: ak pracujete v prostredí s vysokým rizikom pre oči, použite ochranné pomôcky, ako sú špeciálne okuliare alebo ochranné masky.
  • Návšteva očného: Na záver dobrá rada pre všetkých – navštevujte svojho očného lekára pravidelne, aby vám skontroloval zrak a celkové zdravie očí. Ideálne raz za rok.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Klaudia Plevová

Volám sa Klaudia, pochádzam zo západného Slovenska a som predovšetkým manželka a matka. Mám vyštudovaný odbor Ekonomika a manažment podniku na Žilinskej univerzite v Žiline. Som milovníčkou udržateľného a zdravého životného štýlu. Mám rada veľa pohybu rôzneho druhu, pomalú módu, dobrú kávu či film, a v neposlednom rade varenie a pečenie.

Komentáre sú uzavreté.