Očná ambulancia alebo klinika? Čo si vybrať a na čo dávať pozor?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, ale aj farbosleposť, šedý zákal… zrak je pre nás najdôležitejším zmyslom, no často zabúdame na dostatočnú starostlivosť oň. Veľakrát zo začiatku nič nebolí a niekedy je potom už neskoro. Ak máte nejaké problémy so zrakom a chcete navštíviť očného špecialistu, poradíme ako postupovať. Viete tiež, čo očakávať od očnej kliniky a ako si vyberať? Čo poskytuje očná ambulancia?
Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Jediným spôsobom, ako sa natrvalo zbaviť dioptrickej chyby alebo ako odstrániť šedý zákal či astigmatizmus, je operácia. Vďaka nej už nikdy nebudete potrebovať okuliare. Na otravné vkladanie šošoviek môžete tiež zabudnúť. Ak si však myslíte, že konkrétnu dioptrickú chybu či určité očné ochorenie vyrieši univerzálna metóda, ktorá bude fungovať zakaždým stopercentne, ste na omyle. Nič také neexistuje.

Každý pacient prichádza s vlastným špecifickým problémom zraku a za očným špecialistom. Inak povedané, dvaja ľudia môžu mať rovnaké očné ochorenie, no progres a priebeh nebude rovnaký. Našťastie, dnes sú možnosti liečby naozaj široké a moderná očná klinika by mala ponúkať viac než len jeden typ operačného zákroku. Len tak sa dá pacientovi „ušiť na mieru“ ten najvhodnejší a najbezpečnejší liečebný postup.

 

Moderné laserové operácie očí

Práve široké spektrum ponúkaných služieb odlišuje priemernú očnú kliniku od tej špičkovej. V súčasnosti sú populárne a vyhľadávané najmä operácie, ktoré používajú laser, no aj pri nich existuje viacero typov. Od tých starších až po najnovšie. Odkedy sa laser začal lekármi vo veľkom využívať, prešlo už dlhšie obdobie. A ako sa vyvíjali moderné technológie, tak sa aj medicínske postupy posunuli na vyšší level.

Ak sa pred desiatimi rokmi nejaké metódy považovali za prevratné, dnes sú už vnímané ako zastarané a v mnohých prípadoch neefektívne. Moderným typom sú dnes podpovrchové, bezbolestné laserové operácie očí ako je FemtoLASIK a iLASIK, ktoré sa vykonávajú na základe súčinnosti dvoch laserov – femtosekundového a excimerového laseru.
Sú bezpečné, presnejšie a k oku šetrnejšie. Pokiaľ vami vybraná očná klinika vykonáva tento typ zákrokov, ste na správnej adrese.

 

Na klinike vybavíte všetko

Dnes nie je výnimkou, že moderná očná ambulancia v Bratislave alebo kdekoľvek inde na Slovensku dokáže pacientom poskytnúť komplexnú zdravotnú starostlivosť v rámci oftalmológie pre všetky vekové kategórie.

Niektoré sú zároveň aj klinikou, kde pacient okrem základných preventívnych vyšetrení (meranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie zrakovej ostrosti, očného pozadia a podobne) môže v tomto zariadení rovno absolvovať aj všetky operačné zákroky. Pri nich totiž nie je potrebná celková anestézia a pobyt v nemocnici, postačuje iba lokálne umŕtvenie.
Na klinike je teda možné pacientovi úspešne operovať krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, ale aj keratokonus, zelený či sivý zákal.

operácia očí

 

Ako to funguje?

Bezbolestné zákroky prebiehajú priamo v ambulancii (pokiaľ nie je nevyhnutná hospitalizácia). Spravidla netrvajú viac ako hodinu a pacient ešte v ten istý deň odchádza domov. Počas najbližších týždňov je v kontakte s chirurgom, ktorý pravidelne kontroluje proces hojenia a možný vznik nejakých komplikácií.

Pred operáciou pacient absolvuje aj predoperačné vyšetrenie, ktoré je nevyhnutné na určenie správneho liečebného postupu. Rozpätie medzi vyšetrením a samotným zákrokom býva štandardne 48 hodín. Vykonanie vyšetrenia a operácie v jeden deň sa za žiadnych okolností neodporúča. Ak vám lekár tento postup navrhne, nájdite si radšej iného špecialistu.

mobil oči ženaPrečítajte si tiež
11 najčastejších mýtov o zraku.

 

Ambulancie v menších mestách

Okrem očných kliník máte možnosť zájsť so svojím zdravotným problémom aj do očnej ambulancie, ktorá sa svojimi službami líši od kliniky. V priestoroch ambulancie pacient absolvuje štandardné vyšetrenia na zistenie kvality zraku, zmeria sa mu zraková ostrosť, vnútroočný tlak a v prípade plánovaného operačného zákroku sa tu vykoná aj spomínané predoperačné vyšetrenie.

Po konzultácii s lekárom sa určí najefektívnejšie a najbezpečnejšie riešenie zdravotného problému, no samotná operácia neprebehne v ambulancii, ale na klinike, v nemocnici respektíve na inej pobočke súkromného zariadenia. Toto je typické najmä pre menšie mestá, v ktorých chýbajú špičkové technológie na vykonanie zákrokov najmodernejšieho typu.

V Bratislave sú najväčšie možnosti
Pokiaľ chcete mať čo najväčšiu možnosť výberu, ako sme už spomínali Bratislava ponúka obrovské množstvo očných kliník i ambulancií naozaj pre každého. Konkurencia je v hlavnom meste najväčšia v rámci celého Slovenska, máte si teda z čoho vyberať.
Jedna vás bude lákať rýchlosťou objednania, druhá nízkymi cenami a tá ďalšia premyslenou marketingovou stratégiou.
V niektorom zariadení od vás vypýtajú za operáciu 400 eur, v inom za rovnaký zákrok 800 eur. Odborníci však upozorňujú, že cena by nemala byť jediným kritériom.

 

Ako si vybrať to naj?

Nedajte sa hneď „ukecať“ reklamou alebo zľavovým kupónom na nejaký laserový zákrok, mohli by ste to veľmi rýchlo oľutovať. Ak je vaším problémom najmä veľká suma za operáciu, lepšie urobíte, ak siahnete po klinike, ktorá ponúka na zákroky splátkový kalendár.

Podozrivo nízka cena sa môže odraziť v odbornosti lekára a kvalite ponúkaných služieb. Okrem vykonávaných operačných postupov si hlavne preverte prax oftalmológa a kredibilitu kliniky. Uistite sa tiež, že vaša poisťovňa má zmluvu s vybraným zariadením. Niektoré očné kliniky v Bratislave idú ešte o krok ďalej: pacientom neponúkajú len možnosť splátkového kalendára s nulovým úrokom, bezplatnú konzultáciu, ale napríklad aj preplatenie cesty na operáciu očí.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.