Prešov zažil v minulosti okrem priaznivých období – keď ho napríklad nazývali Aténami nad Torysou – aj menej šťastné časy. Tie boli poznamenané smutnými udalosťami, akými boli napríklad tzv. Prešovské jatky. Toto všetko sa otlačilo aj do mesta, jeho múrov, dlažby, do jeho ducha. Pohnuté dejiny zanechali v metropole Šariša veľa krásnych pamätihodností, ktoré sa oplatí vidieť. Pre niekoho na východe možno nič nie je, nás však prechádzka po Prešove, treťom najväčšom slovenskom meste, príjemne prekvapila.
Môžete tam prísť autobusom, vlakom alebo autom – to je úplne jedno. Železničná a autobusová stanica ležia blízko seba a nájdete tam aj miesta na parkovanie. Zadarmo. Prípadne úplne na okraji centra, ak sa vám nechce toľko chodiť. Ale odporúčame začať od staníc a prevedieme vás centrom mesta, upozorníme na zaujímavosti a ukážeme aj jednu raritu. Dolu pod článkom nájdete aj mapu s presným vyznačením našej trasy, ako sme postupovali – spolu s našimi priateľmi z Dajamy, ktorý vydali vynikajúcu cestopisnú príručku Najkrajšie mestské prechádzky. Ak chcete spoznávať aj ďalšie slovenské mestá a mestečká, odporúčame vám ju.
Ale pekne postupne 🙂
Prešov ako na dlani
Zo stanice sa teda vyberte po Masarykovej ulici smerom do centra. Po približne 700 m sa v parku na ľavej strane nachádza Szirmaiova kúria, sídlo Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity.
Odbočkou na Partizánsku ulicu sa dostaneme k pravoslávnemu katedrálnemu Chrámu sv. Alexandra Nevského (vpravo na fotografii), ktorý vysvätili v roku 1950. V areáli chrámu odhalili pamätník na pamiatku miliónov obetí hladomoru na Ukrajine.
Po Ulici Janka Borodáča prídeme na Námestie legionárov, na ktorom stojí moderná budova Divadla Jonáša Záborského. Na ľavej strane Hlavnej ulice prechádzame popri gréckokatolíckom biskupskom paláci a katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa, v ktorom v roku 2003 uložili vzácnu relikviu, vernú kópiu slávneho Turínskeho plátna.
Podobné kópie sú okrem Prešova už iba v Turíne, Jeruzaleme a vo Vilniuse.
Turínske plátno
Turínske plátno si môžete pozrieť úplne zblízka a prečítať si o ňom zaujímavé informácie. Mnohí turisti obídu tento chrám bez toho, že by vedeli, čo sa ukrýva vnútri. Zastavte sa, venujte jeho interiéru pár minút a rozhodne vás očarí. Je to malá kompaktná katedrála, krásne vyzdobená. Vznikla už v 14.storočí, kedy tam stála kaplnka slúžiaca pre potreby susedného špitála.
Po stranách sú malé kaplnky s relikviami blažených hieromučeníkov, no najviac priťahuje spomínaná kópia Turínskeho plátna, ktoré prešovská katedrála dostala ako dar od Turínskeho arcibiskupa v Taliansku.
Do centra mesta
Cestou do centra mesta vidíme na pravej strane Hlavnej ulice fasádu Paláca Klobušických, bohato zdobenú rokokovou štukovou ornamentikou.
Ústredná Hlavná ulica sa rozširuje na šošovkovité námestie, podobne ako to je v neďalekých Košiciach (prečítajte si našu prechádzku po Košiciach).
Na pravej strane sa nachádza Čierny orol, blok domov so sieňami využívanými na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia.
Južnú časť ústredného námestia zapĺňa park s Neptúnovou fontánou, ktorú začiatkom 19. storočia daroval mestu židovský obchodník Marek Holländer.
Na severnom konci parku je umiestnená socha cisárovnej Sissi.
Námestie obídeme sprava proti smeru hodinových ručičiek. Kúsok za podjazdom do Metodovej ulice stojí renesančná budova Rákócziho paláca, v ktorej sú umiestnené historické zbierky Krajského múzea v Prešove. V severnej časti námestia nájdeme parčík a v jeho strede sa týči barokové súsošie Immaculaty.
Na pamiatku Prešovských jatiek
Na jeho severnom cípe stojí vyše trojmetrová socha Krista, model desaťnásobne väčšej sochy, ktorá mala stáť na kopci nad mestom. Od sochy sa vrátime a spoznávame pamätihodnosti na západnej strane ústredného námestia, pričom si všímame aj objekty v jeho strede.
Hneď prvá budova bývalého evanjelického kolégia je veľmi zaujímavým objektom. Pôsobila v nej humanistická škola, ktorá bola významným európskym centrom kultúry a vzdelania. Na nároží budovy je umiestnená reliéfna pamätná tabuľa pripomínajúca krutý osud 24 obetí smutne slávnych Prešovských jatiek.
Najväčšou stavbou vo vnútri námestia je gotická Konkatedrála sv. Mikuláša. Veža kostola poskytuje výbornú príležitosť pozrieť sa na mesto z vtáčej perspektívy. Skôr ako zabočíme na Floriánovu ulicu, prehliadneme si ešte západný domový rad južne od radnice, ktorý tvoria meštianske domy s peknými uličnými fasádami.
Synagóga, ktorú chceli previezť do Kalifornie
Veľmi pekný priechod vedie cez budovu radnice. Hneď na začiatku sa nachádza vchod do Múzea vín. Dostanete sa tak na Floriánovu ulicu, pomenovanú podľa mestskej brány na jej konci. Postavili ju v 15. storočí ako súčasť mestského opevnenia.
Nájdete tam aj niekoľko reštaurácií, zmrzlinárne, čiže pokojne sa zastavte a osviežte. Ak chcete zažiť pravé šarišské pohostenie a atmosféru, na Hlavnej ulici približne oproti Neptúnovej fontáne nájdete reštauráciu Šarišská chiža – krásne tradične vyzdobená, výborné jedlo, skvelé ceny.
Pri stredovekej budove Caraffovej väznice (nižšie na fotografii), ktorú využívajú ako galériu, odbočte doprava a po Jarkovej ulici prídete k budove Divadla Alexandra Duchnoviča. Stálej scéne profesionálneho divadla, ktorého predstavenia sa odohrávajú v rusínskom jazyku.
V ohybe ulice sa nachádza ortodoxná synagóga, ktorú chceli americkí židia kúpiť a preniesť do Kalifornie. V súčasnosti je funkčnou modlitebňou sprístupnenou turistom. Vstup do areálu synagógy vedie z Okružnej ulice, na ktorej sa nachádza aj bašta Kumšt, v minulosti využívaná ako vodáreň.
Prečítajte si viac z rubriky CESTOVANIE.
Okružná ulica ústi na Hlavnú ulicu, rovnako ako aj Kováčska ulica na opačnej strane. Po Kováčskej ulici prídeme neskôr k bašte mestského opevnenia využívanej ako reštaurácia. Pri nej odbočíme na Slovenskú ulicu a asi po 300 m na nej objavíme palácovú rokokovo-klasicistickú stavbu Župného domu Šarišskej stolice.
Pri župnom dome odbočíme doprava a po Metodovej ulici prídeme k obnovenej Vodárenskej veži s vyhliadkovou plošinou. Od veže sa kúsok vrátime, odbočíme doľava a po Vajanského a Svätoplukovej ulici sa dostaneme na Kmeťovo stromoradie, pešiu promenádu pod alejou, ktorú vybudovali v 19. storočí pri východných hradbách.
Poslednou pamätihodnosťou na trase prechádzky je františkánsky kláštor s Kostolom sv. Jozefa. Svätoplukova ulica ústi na Hlavnú ulicu.
V júli zasa cyklomaratón v uliciach mesta Tour de Prešov. V auguste si môžete vychutnať gastronomické podujatie Prešovský kotlík a v septembri ďalší útok na chuťové poháriky festival dobrej chuti a vína.
Zaujímavosti mimo trasy
Na okraji Šarišskej vrchoviny v západnej časti mesta sa nachádza prešovská kalvária. Z plošiny pred horným Kostolom sv. Kríža sa nám ponúka nádherný výhľad na mesto.
Z centra Prešova okolo železničnej stanice premáva trolejbus č. 1 do Solivaru, kde možno navštíviť unikátny súbor technických pamiatok využívaných v minulosti na ťažbu soli. Solivar je národná kultúrna pamiatka a patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky u nás. Pozrite si viac o návšteve Solivaru.
Zastavte sa tiež vykúpať v exotickom letnom kúpalisku Plaza Beach Resort na Solivare. Veľa bazénov, skalný hrad, jaskyňa, vodné delá, šmýkačka pre deti. Suchozemský maják a privátne boxy so servisom. Celodenný vstup vyjde dospelého na 12€, 3 hodiny za 9 eur.
A ešte jeden tip – hvezdáreň a planetárium Prešov. Nachádza sa v najvyššej lokalite centrálnej časti mesta. Je to špecializované kultúrno-osvetové zariadenie pre verejnosť, študentov aj odborníkov. Konajú sa tam prednášky, videoprojekcie, večeri pri ďalekohľade, výstavy ap.
Ak máte chuť takto spoznávať ďalšie slovenské mestá, vezmite si na pomoc turistického sprievodcu Najkrajšie mestské prechádzky od vydavateľstva Dajama. Výborne spracované, podrobne a prehľadne, tipy aj zaujímavosti, mapy, nákresy.