7 tipov, ako si čo najdlhšie udržať zdravé oči

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Jedz mrkvu. Je dobrá na oči.“ Spomínate si, ako nám to v detstve rodičia neustále opakovali? Naozaj pomáha mrkva udržiavať zdravé oči? A ako si zrak udržať čo najdlhšie vo forme a bez výraznejších poškodení? Máme pre vás niekoľko dobrých rád – pre vás, ktorí máte dobrý zrak a chcete si ho taký udržať. Aj pre vás, ktorí nosíte už okuliare, či šošovky.

 

Okuliare a šošovky

Slzenie a pálenie očí, napätie v šiji a bolesti hlavy. To všetko môžu spôsobovať nesprávne zvolené okuliare alebo šošovky. Žmúrenie a doostrovanie zraku totiž unavuje oči, aj organizmus ako taký. Predčasne sa tvoria vrásky, pobolieva hlava a namáha sa aj mozog.
Ak máte napríklad polky dioptrie, alebo aj jednotky, a okuliare bežne nenosíte, zrána vidíte dobre a ostro. Mozog i oči to zvládnu korigovať. No postupne sa čoraz viac namáhajú, zvyšuje sa únava a večer vidíte horšie, bolí vás hlava a nastupuje pálenie očí.

V takýchto stavoch skúste očnú gymnastiku, ako ju odporúča napríklad portál MojeSosovky.sk. Cvičiť môžete kedykoľvek, zaberie vám to 4 až 8 minút a výsledky sú naozaj overené.
Ak takúto očnú jógu cvičíte pravidelne, podľa odborníkov posilňujete očné svaly a oddialite tak presbyopiu, čiže chorobu krátkych rúk.

okuliare, šošovky....zdravé oči

7 tipov, ako si udržať zdravé oči

1. Nepodceňujte pravidelné prehliadky u očného lekára. Aj keď nepociťujete žiadne problémy, zájdite k nemu, nechajte si zmerať očný tlak, pozrieť očné pozadie. Informujte sa aj o zdravotných problémoch svojich predkov v rodine, či netrpel niekto cukrovkou ap.

2. Jedzte potraviny pre zdravé oči. „Existuje desať skupín potravín, ktoré majú dokázateľne pozitívny vplyv na kvalitu zraku. Tuniak, vajíčka, čučoriedky, kapusta alebo aj cesnak,“ píše sa na MojeSosovky.sk v článku Potraviny pre zdravé oči. Do jedálnička zaraďte aj orechy a semená, olivový olej, sóju, zelenú listovú zeleninu a ryby.

3. Skúste si aspoň párkrát za týždeň urobiť spomínanú očnú gymnastiku. Ideálne každý večer pred spaním. Ak nosíte okuliare, zložte si ich. Ľahnite si do relaxačnej polohy, uvoľnite sa zacvičte si očami aspoň pár minúť. Môžete napríklad tieto cviky.

4. Oči zbytočne nenamáhajte – nepozerajte do príliš silného svetla, alebo proti slnku. V zime noste na svahu slnečné okuliare, sneh odráža oveľa viac slnečných lúčov. Ak nosíte okuliare, stavte na kvalitu – vaše oči vám to vrátia. Priplaťte si na antireflexnú úpravu, ktorá má nielen estetický efekt, ale najmä zdravotný.

7 cvikov pre zdravé očiPrečítajte si aj
7 cvikov, ktoré pomôžu vašim očiam.

5. Pracujete každý deň na počítači? Aj tu sa vám vyplatí antireflexná úprava, ktorá filtruje modré svetlo produkované monitormi, smartfónmi a tabletmi. Pravidelne žmurkajte, aby sa vám nevysušili oči. Neseďte celý deň za počítačom, ale po pol hodinke odpútajte zrak od obrazovky, zaostrite do diaľky, hoci aj na pár sekúnd. Pozor na žmúrenie očí, kvôli ktorému nie je žmurkací reflex dostatočný.

6. Myslite stále na škodlivé UV žiarenie. Citlivá očná šošovka nemá schopnosť vlastnej regenerácie, tak ju chráňte aspoň dodatočne. Kvalitný UV filter na okuliaroch zabraňuje vážnejšiemu poškodeniu zraku a určite sa vám to vráti v neskoršom veku.

7. Buďte pozorní pri výbere očnej kozmetiky. Mnohé lacnejšie prípravky obsahujú nežiaduce alergény a konzervanty, ktoré vašim očiam nerobia dobre. Napríklad v niektorých očných tieňoch sa vyskytuje mastenec, ktorý vplýva na vznik rakoviny vaječníkov a pôsobí toxicky na dýchaciu sústavu.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.