Boli ste už v Južnej Kórei? Pravdepodobne nie, možno sa tam ani nechystáte v najbližšej dobe, no verte, že je to fascinujúca krajina, ktorú sa oplatí spoznať. Takmer určite s ňou prichádzate denne do kontaktu…teda s niečím, čo pochádza z tejto ázijskej krajiny. Veď z Kórejskej republiky pochádzajú napríklad smartfóny Samsung, televízory LG, či automobily Hyundai. Možno ste videli čiernokomediálny triler Parazit, ktorý získal štyroch Oscarov a ďalšie ocenenia. A s najväčšou pravdepodobnosťou ste počuli pieseň Gangnam Style od juhokórejského popového speváka menom Psy.
Takto by sme mohli pokračovať – Južná Kórea je fascinujúca krajina, ktorá patrí k najvyspelejším a najbezpečnejším turistickým destináciám na svete. Vďaka inováciám sa vypracovala na jednu z najvýkonnejších ekonomík planéty a ponúka množstvo zaujímavostí, či už ide o históriu a pamiatky, kultúru, prírodu, či kuchyňu.
Poďte sa s nami pozrieť na 10 pikošiek o tejto jedinečnej krajine.
10 zaujímavostí o Južnej Kórei
Na úvod treba povedať, že Kórea, to je hlavne úžasné jedlo. Hlavné mesto Soul sa zapísalo do sprievodcu Michelin v roku 2016 a v súčasnosti sa môže pochváliť rozrastajúcim sa zoznamom reštaurácií s michelinskými hviezdami.
Ak chcete lepšie spoznať Kóreu, odporúčame knihu Toto je Kórea z vydavateľstva Ikar. V sérii vyšla najskôr Toto je Japonsko, teraz teda Juhokórejská republika a autorkou je Soo Kim, kórejská rodáčka, ktorá takmer 40 rokov žije v systéme kórejskej výchovy a kultúry. Predstaví všetko od kimčchi po K-pop a všetko medzi tým.
Vďaka knihe však objavíte ducha a srdce Kórey, čo znamená byť Kórejčanom vo všetkých možných podobách, očami kórejskej rodáčky.
1. Južná Kórea má najrýchlejší internet na svete
V Južnej Kórei dostanú technologickí závisláci svoju dávku internetu rýchlejšie než kdekoľvek inde. Podľa najnovších meraní SpeedTest Global Index bola v novembri 2019 v tejto krajine dosiahnutá rekordná rýchlosť mobilného pripojenia k internetu, ktorá je takmer štvornásobne vyššia než priemerná rýchlosť v iných krajinách.
Rýchlosť pevného širokopásmového pripojenia k internetu v Južnej Kórei je údajne viac než dvakrát vyššia ako celosvetový priemer.
Tým však potreba digitálnej rýchlosti nekončí. Juhokórejská vláda predstavila aj svoj plán ponúkať 10 GB (gigabitový) internet, ktorý je desaťkrát rýchlejší než 1 Gb internet, čiže v súčasnosti najrýchlejšia dostupná internetová služba. Krajina očakáva, že približne do roku 2022 ponúkne 10 Gb pripojenie až 50 percentám svetového obyvateľstva.
2. Južná Kórea vytvorila prvú sociálnu sieť na svete
Ešte pred Facebookom, Instagramom či Twitterom vznikla sieť Cyworld, ktorá bola v Južnej Kórei uvedená v roku 1999, v novšej verzii v roku 2001. Cyworld, zhruba podobná sieti MySpace mladšej o niekoľko rokov, bola jednou z prvých foriem masových sociálnych sietí s možnosťou používať avatary a virtuálne miestnosti, ktoré si mohli používatelia zariadiť podľa svojho vkusu virtuálnym nábytkom a vyzdobiť ďalšími prvkami reprezentujúcimi ich profil. Prvotná verzia bola oveľa jednoduchšia a obsahovala len zoznam členov s ich kontaktnými údajmi, pomocou ktorých sa používatelia mohli spojiť mimo siete.
3. Južná Kórea mala prvú internetovú kaviareň
Už v roku 1988 si dvaja Kórejčania otvorili veľmi strohú internetovú kaviareň s dvoma 16-bitovými počítačmi pripojenými k internetu cez telefónnu linku, hneď oproti Univerzite Hongik v Soule. Neskôr v roku 1994 vznikla moderná internetová kaviareň, v kórejčine známa ako „PC bang“ (bang je kórejský výraz pre „miestnosť“). Takéto internetové kaviarne „PC bang“ zohrali významnú úlohu pri zrode kultúry hrania hier a rozvoji trhu s online počítačovými hrami na konci 90. rokov.
4. Svetové ústredie brejkdensu
Hoci mnohí ľudia poznajú K-pop, nie každý počul o ďalšej juhokórejskej vášni. Pouličný tanečný štýl s trhavými a sekanými pohybmi vychádza z americkej hiphopovej scény.
„V Južnej Kórei sa ujal po tom, ako ho krajine predstavil televízny kanál American Forces Network, vysielajúci americké programy pre ozbrojené sily Spojených štátov amerických vrátane pravidelných relácií s brejkdensom. Juhokórejská mládež pobláznená hudbou sa začala venovať brejkdensu od 90. rokov,“ vysvetľuje Soo Kim v knihe Toto je Kórea.
Zhruba o desaťročie neskôr sa Južná Kórea zapojila do medzinárodnej brejkdensovej súťaže Battle of the Year, v ktorej kórejskí brejkdenseri odvtedy získali takmer 20 titulov vrátane siedmich prvých miest v rokoch 2002 až 2018. Kórejské dievčenské (B-Girls) a chlapčenské (B-Boys) tanečné skupiny pritom za tridsať rokov na každoročných tanečných majstrovstvách niekoľkokrát obsadili druhú a tretiu priečku a získali niekoľko ocenení za najlepšie predstavenie.
5. Južná Kórea má viac ako 3 000 ostrovov
V Južnej Kórei možno prebádať okolo 3 300 ostrovov. Patrí medzi ne Pidžindo pri pobreží prístavného mesta Tchongjong v provincii Južný Kjongsang. Návštevníci tu môžu pozorovať východ a západ slnka z toho istého miesta na pláži, ktorá spája dva ostrovy. Najdlhšie juhokórejské pobrežie s plážami s celkovou dĺžkou 12 kilometrov možno nájsť na juhu na ostrove Imdža v provincii Južná Čolla.
6. Kórejčania sú príbuzní Rusov
Genetická výbava Kórejčanov sa spája s ľuďmi žijúcimi v sibírskej oblasti okolo Bajkalského jazera, v niektorých častiach Strednej Ázie, s domorodým obyvateľstvom Juhovýchodnej Ázie, Mongolska a pobrežných oblastí pri Žltom mori. Genetické štúdie kostí z ruského Ďalekého východu uskutočnené v roku 2017 zistili, že novodobí Kórejčania sú príbuzní ľuďom, ktorí žijú v ruskom Prímorskom kraji už asi 8 000 rokov.
7. Kórejčania sú priekopníkmi tlače
Tlač pohyblivými kovovými písmenami sa prvýkrát použila v Kórei na začiatku 13. storočia, počas dynastie Korjo. Prvá kniha vytlačená pohyblivými písmenami – Čikdži (kniha buddhistického učenia) – bola vyrobená v roku 1377, takmer sto rokov pred tým, než okolo roku 1439 tento postup zaviedol v Európe Johannes Gutenberg. Následne bol zdokonalený a podnietil vznik masového tlačiarenského priemyslu.
8. V Južnej Kórei vznikli prvé noviny na svete
Soo Kim upozorňuje, že v Južnej Kórei boli údajne vytlačené najstaršie noviny na svete, aspoň podľa buddhistického mnícha z chrámu Jonghwa v provincii Kjongsangpukdo, ktorý tvrdí, že má päť čísel kórejského denníka Čobo z novembra 1577.
Prvá zmienka o novinách Čobo pochádza z historického rukopisu z roku 1508 známeho ako Šillok (Anály dynastie Čoson), ktorý je zapísaný na Zozname Svetového dedičstva UNESCO a opisuje veľmi dlhé obdobie jedného rodu.
Noviny, ktoré informovali o kráľovi vládnucom v tej dobe a prinášali ďalšie novinky z paláca, napríklad novovymenovaných úradníkov, vychádzali len krátko do momentu, keď ich vydávanie zastavil kráľ Sondžo. Hnevalo ho, že záležitosti kráľovského dvora sa zverejňovali mimo paláca.
9. Na území Južnej Kórei žili najstarší pestovatelia ryže
Pri archeologickom výskume v Kórei sa zistilo, že úplne prvé zrnko ryže, ktorú v súčasnosti konzumuje vyše polovica svetovej populácie, pochádza z juhokórejskej provincie Severný Čchunčchong. V roku 2003 našli vedci v obci Sorori prihorené zrnká ryže spred 15 000 rokov, ktoré sú najstarším dôkazom o pestovaní ryže.
Prečítajte si tiež
Radio taiso. Japonci cvičia v parkoch.
10. Medzi Severnou a Južnou Kóreou vedie železničná trať
Stanica Dorasan, ktorá sa nachádza asi 56 km od Soulu a 205 km od severokórejského hlavného mesta Pchjongjang, bola postavená v roku 2002 počas funkčného obdobia prezidenta Kim Tä-džunga, keď došlo k zlepšeniu vzťahov medzi Severom a Juhom. Istý čas tade denne jazdili nákladné vlaky medzi priemyselným komplexom Käsong na severe a stanicou Dorasan.
V roku 2008, keď boli vzťahy medzi týmito dvomi štátmi opäť napäté, vlakové spojenie sa ukončilo a nepoužívaná železničná stanica slúži ako turistická atrakcia. Do stanice možno pricestovať zo Soulu po trati Kjongui, na ktorej je Dorasan poslednou zastávkou.
Foto: Wikimedia, Pixabay.com, Unsplash.com