Tento Spev vtákov vám zlomí srdce a otvorí oči…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sú rovnako uväznení v klietkach ako vtáky. Utečenci majú tiež svoje sny, túžby, plány…no najčastejšie vinou iných prídu o všetko, musia opustiť svoj domov a utiecť do neznáma. Niekde zakotvia, no už nie sú slobodní, sú uväznení a sieť, v ktorej uviazli, im láme srdce.
Dokážu tí najzraniteľnejší ľudia nájsť svoj hlas?

Spev vtákov je príbeh o migrácii a prekračovaní hraníc: je o hľadaní slobody, lepšieho života, ktoré však človeka napokon dostane do pasce. Je to príbeh o tom, ako často systémový rasizmus nikto nespochybňuje, ako ho živia predsudky a nacionalistické ideály. Je to príbeh o tom, ako sa naučiť pozerať na každú ľudskú bytosť rovnakým spôsobom, ako sa pozeráme sami na seba.

 „Ešte nikdy som nič podobné ako Spev vtákov nečítala – je to nádherný román, v ktorom sa prelína téma rasy a spoločenskej triedy,“ pochvaľuje si svetoznáma spisovateľka Jodi Picoultová a ďalšia top autorka Heather Morrisová dodáva: „Nádherné… Spev vtákov vám zlomí srdce a otvorí oči.“

Nepozorovane kráča svetom. Stará sa o naše deti, upratuje nám domy. Jej hlas nikto nepočuje. Chce nám však rozpovedať príbeh. Vypočujete si ho?

 

Spev vtákov

Spev vtákov Christy LefteriNiša odíde z rodnej Srí Lanky, aby prácou v zahraničí zarobila na lepší život pre dcérku, ktorú nechala u príbuzných. Pracuje ako slúžka a pestúnka v Nikózii. Jedného dňa zmizne, nevráti sa z pochôdzky po meste. Polícia sa prípadmi zmiznutých pomocníčok v domácnosti odmieta zaoberať, a tak sa Petra, u ktorej Niša pracovala, a Nišin priateľ Jannis rozhodnú sami zistiť, čo sa stalo. Pátranie ich zavedie do komunity imigrantov a tu sa stretávajú s odvrátenou stránkou ich života, v ktorej prisťahovalci často čelia bezvýchodiskovej situácii.

 „Knihu Spev vtákov ovplyvnila nedávna tragédia na Cypre, pri ktorej zmizlo päť pracovníčok v domácnosti a ich dve deti,“ spomína si Christy Lefteri. „Keď ženy nahlásili ako nezvestné, úrady ich zmiznutie nevyšetrovali ani po nich nepátrali, pretože boli cudzinky – predpokladalo sa, že sa jednoducho presunuli niekam inam. Neskôr sa však zistilo, že ženy a deti zavraždili. V skutočnosti prešli takmer dva roky, kým dvaja turisti objavili prvú obeť v opustenej banskej šachte po silných dažďoch. Išlo o ženu, ktorá bola nahlásená ako nezvestná a ktorej zmiznutím sa nikto nezaoberal.“

Spev vtákov je miestami ťažké čítanie, určite znepokojujúce, no stále ho chcete a musíte čítať ďalej, aby ste sa dozvedeli o osude hrdinky Niše, o Petre aj Janisovi. Možno budete neveriacky krútiť hlavou nad neľudskosťou, ktorá vládne vo svete a ktorá je pre nás neraz neviditeľná….no to neznamená, že tu nie je.

 

Stačilo počúvať a otvoriť oči…

Christy Lefteri vycestovala na Cyprus, aby sa porozprávala s čo najväčším počtom žien. Aby lepšie všetkému porozumela. Tie príbehy ju dojali a dotkli sa jej srdca. „Príbehy, ktoré som si vypočula, mi otvorili oči pre ťažkosti a utrpenie, ktoré zažívajú zahraniční pracovníci v domácnosti. Pochopila som, že hoci niektoré ženy opúšťajú svoje krajiny, aby mohli viac zarobiť a uživiť rodinných príslušníkov, iné hľadajú slobodu. Mnohé z týchto žien sa nakoniec ocitli v oveľa väčšej pasci, bez možnosti návratu domov,“ dodáva Christy.

Stačilo podľa nej počúvať a otvoriť si oči a naučila sa veľmi veľa, pochopila oveľa viac ako predtým. Preto chcela napísať príbeh z pohľadu ľudí, ktorí sa museli naučiť Nišu spoznať – jej zamestnávateľky a jej milenca.
A koniec sa jej písal naozaj ťažko, pretože…ale to už si prečítajte v novinke Spev vtákov.

 

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.