Vyskúšajte 5-sekundové pravidlo a zlepšite svoj život

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Predstavte si, že poznáte trik, vďaka ktorému sa dokážete zbaviť strachu a neistoty. Ktorý vám dodá sebavedomie a nakopne vás, aby ste sa ukázali v tom lepšom svetle. A tak boli následne šťastnejší alebo úspešnejší. Brali by ste takúto fintu?
Tak vyskúšajte 5-sekundové pravidlo, ktoré vytvorila Mel Robbinsová. Na TED Talks mala prednášku a inšpirovala 8 miliónov ľudí. Jej pravidlo začali používať nielen bežní ľudia, ale aj vedúci pracovníci renomovaných firiem a najväčších svetových značiek. Zrazu mali nástroj, ako zvýšiť produktivitu, spoluprácu a angažovanosť svojich zamestnancov.
Tak skúste toto pravidlo aj vy. Je naozaj jednoduché – vysvetlíme vám, ako sa robí, v akých oblastiach funguje a prečo vlastne pomáha.

Ako sa zrodilo 5-sekundové pravidlo
Mel Robbinsová mala v roku 2011 v programe TEDx Talk prednášku, ktorú nazvala: Ako si prestať škodiť.
5-sekundové pravidlo spomenula až na konci a vysvetlila ho len veľmi stručne. To, čo nasledovalo potom, bolo doslova šialené. „Moja prednáška sa okamžite rozšírila na sieti. Pozreli si ju milióny ľudí. To však nie je zďaleka všetko. Začali mi písať. Každý deň sa mi ozývajú ľudia z celého sveta, ktorí používajú pravidlo,“ usmieva sa Mel, ktorá všetko zhrnula v knihe 5-sekundové pravidlo.

 

5-sekundové pravidlo a jeho úspech

Do dnešného dňa jej o skúsenostiach s pravidlom napísalo viac ako 100-tisíc ľudí z osemdesiatich krajín. Zasypali ju otázkami a prosbami. Pustila sa teda do hlbšieho výskumu, aby im vedela vysvetliť rozličné možnosti jeho použitia, ale aj dokázať, prečo funguje.
Trvalo jej to takmer tri roky. Prečítala všetko, čo našla o zmenách, šťastí, návykoch, motivácii, ľudskom správaní.

 

Ako funguje 5-sekundové pravidlo?

Je to prosté. Kedykoľvek pocítite inštinkt konať pri plnení nejakej úlohy či záväzku alebo naopak zaváhate a viete, čo by ste mali spraviť, siahnite po pravidle.
Začnite spätným odrátavaním v hlave: 5-4-3-2-1. Počítanie vám pomôže sústrediť sa na cieľ a odvedie pozornosť od obáv, úvah či strachu. Len čo dospejete k číslu jeden, rozhýbte sa. To je celé.
Áno, je to veľmi jednoduché. V situáciách, keď budete vedieť, čo by ste mali spraviť, no pocítite neistotu, strach, zmätok… prevezmite nad nimi kontrolu odrátaním 5-4-3-2-1. Upokojíte si tým myseľ. Pri jednotke sa potom rozhýbete.

Mel Robbinsová a 5-sekundové pravidlo

 

Prečo to vlastne funguje?

Rátanie a pohyb sú totiž činnosti. Ak sa naučíte konať vo chvíľach, kedy by ste sa zvyčajne zastavili a pustili do uvažovania, môžete dospieť k úžasným zmenám. Spätné rátanie má niekoľko výhod. Odvedie pozornosť od starostí, sústredí ju na to, čo treba spraviť, a naruší zvyčajné prejavy váhania, nadmerného premýšľania a brzdenia sa.

Ak vás zaujíma, či pravidlo funguje aj pri klasickom odrátavaní dopredu, teda 1-2-3-4-5, namiesto spätného 5-4-3-2-1, odpoveď je nie, nefunguje.
Pri klasickom počítaní od jednotky sa dá totiž jednoducho pokračovať ďalej. Ak rátame naspäť 5-4-3-2 a po čísle 1 sa už nemáme kam posunúť, podnieti nás to rozhýbať sa.

 

Na čo sa dá použiť?

Počas všetkých tých rokov existencie pravidla získala Mel Robbinsová tisícky príkladov, ako si jej pravidlom ľudia zlepšujú život, vzťahy, kariéru. Všetky príklady však spadajú do troch základných kategórií využitia.

číslo päťZmeňte si ním správanie

Pravidlom si môžete vytvoriť nové návyky, odtrhnúť sa od starých a deštruktívnych, osvojiť si zručnosti samokontroly a sebakontroly, aby ste zefektívnili vzťah s vlastným ja i s ostatnými.

číslo päťDodajte si ním každodennú odvahu

Vďaka pravidlu v sebe objavíte odvahu, ktorú potrebujete na zvládanie nových, hrozivých alebo neistých situácií. Utíši vám pochybnosti, vybuduje sebaistotu. Ľahšie tak môžete nasledovať svoje ciele, prezentovať názory v práci, zapájať sa do projektov, pri ktorých vyniknú vaše kvality, tvoriť umelecké diela či stať sa lídrami.

číslo päťOvládajte si ním myseľ

Pravidlo vám pomôže zastaviť nával negatívnych myšlienok a nekonečných, deprimujúcich obáv. „Ak prevezmete kontrolu nad vlastnou mysľou, budete schopní nasmerovať svoje uvažovanie k príjemným témam namiesto zameriavania sa na negatívne. A to je podľa mňa najdôležitejšia schopnosť pravidla,“ dodáva Mel v knihe 5-sekundové pravidlo.

ranné vtáčaPrečítajte si tiež
12 tipov, ako vyťažiť z toho, že ste ranné vtáča.

 

Oklamte svoj mozog

Je jasné, že mozog dokáže utlmiť naše konanie najrôznejšími a najprešibanejšími spôsobmi. Vieme sami seba oklamať, zavádzať, brzdiť a niekedy si to aj uvedomujeme, ale nevzpierame sa. Odborníci to dobre poznajú a potvrdzujú – vo chvíli, keď sa chceme zmeniť, narušiť nejaký návyk alebo spraviť niečo ťažké, respektíve desivé, nás zvyčajne zabrzdí mozog.

5-sekundové pravidlo nás v podstate šikovne postrčí, aby sme začali konať. Má veľkú silu a je príkladom overených princípov modernej psychológie: dôrazu na konanie, vnútornej lokalizácie kontroly, flexibility správania, princípu vývoja, štartovacích rituálov, zlatého pravidla návykov, autentickej pýchy, úmyselného konania, plánovania podľa schémy AK-POTOM či aktivačnej energie.
Tak neváhajte a vyskúšajte ho pri najbližšej príležitosti. Ak vás toto pravidlo zaujalo a chcete sa o ňom dozvedieť viac, siahnite po tejto knižke.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.