Chcete byť šťastní a spokojní? Musíte sa zbaviť falošných predstáv

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chcete sa prebudiť? Túžite po šťastí a spokojnosti? Máte pocit, že nezvládate veci a potrebovali by ste sa upokojiť, ukotviť, nájsť zmysel života?
Nie je to zložité, len treba vedieť, čo robiť. A tým prvým a základným krokom je zbaviť sa falošných predstáv.

Myslíme si totiž, že k šťastiu potrebujeme určité veci, majetok, úspech, alebo istých ľudí okolo seba. Nie je to tak. Naše šťastie nesmie závisieť na vonkajších okolnostiach, ale na tom, čo ako prežívame v našom vnútri. Výborne to popísal indický kňaz a psychoterapeut Anthony de Mello v knihe Nemusíte sa zmeniť. Podľa neho sme sa narodili šťastní, no stratili sme tento pocit. Vytvorili sme si falošné predstavy, že bez peňazí, majetku, uznania, úspechu, slávy… nedokážeme nájsť šťastie. Omyl.

Zbavte sa falošných predstáv

Aj preto upozorňuje na 4 hlavné falošné predstavy, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť a postupne ich odstraňovať zo svojho života a vnútra.

ikona zdvihnutý palec1.Pripútanosť k veciam

Prvá falošná predstava je jasná: nemôžem byť šťastný bez vecí, ku ktorým som pripútaný a ktoré považujem za také vzácne.
Nie je to pravda. „Vo vašom živote neexistuje ani jediný okamih, keď nemáte k dispozícii všetko, čo potrebujete, aby ste boli šťastní. Na chvíľu sa nad tým zamyslite. Dôvod, prečo ste nešťastní, je ten, že sa sústredíte na to, čo nemáte, a nie na to, čo práve máte,“ tvrdí de Mello v knihe.
Jednoducho, to my sa stávame otrokom vecí, na ktorých nám akože záleží. Myslíme si, že ich potrebujeme, že bez nich by nebol náš život kompletný a taký zaujímavý a pestrý. Skúste sa zamyslieť, na ktorých veciach lipnete a vlastne by ste sa bez nich zaobišli.

zbavte sa falošných predstáv

ikona zdvihnutý palec2.Šťastie vás čaká v budúcnosti

Ďalšia falošná predstava, že teraz to síce nie je ono, ale raz v budúcnosti budem naozaj šťastný/šťastná.
Nie je to pravda. Môžete byť šťastní práve tu a teraz, lenže neviete o tom, pretože vaše falošné presvedčenia a skreslené vnímanie vás uväznili v strachu a obavách. V pripútanosti a konfliktoch, vine a množstve hier, ktoré ste naprogramovaní hrať. Ak by ste túto ilúziu prekukli, uvedomili by ste si, že môžete byť šťastní, len ste o tom nevedeli.

ikona zdvihnutý palec3.Keď zmením veci, nájdem šťastie

Ďalšie falošné presvedčenie, ktoré mávame mnohí – ak sa nám podarí zmeniť situáciu, v ktorej sa nachádzame, a ľudí okolo nás, dočkáme sa šťastia.
Ani to nie je pravda. Snahou zmeniť usporiadanie sveta len hlúpo plytváme energiou. Ak je naším životným poslaním zmeniť svet, pustime sa do toho a zmeňme ho, ale netrpme ilúziou, že nás to urobí šťastnými.

To, čo vás robí šťastnými alebo nešťastnými, nie je svet a ľudia okolo vás, ale vaše zmýšľanie. Rovnako dobre môžete hľadať vtáčie hniezdo na dne oceánu – hľadať šťastie vo vonkajšom svete bude rovnako neúspešné.

fínske šťastie sisuPrečítajte si tiež
Poznáte recept na fínske šťastie?
Volá sa sisu a môžete ho skúsiť aj vy.

ikona zdvihnutý palec4.Splnenie túžob mi prinesie šťastie

Ak sa naplnia všetky vaše túžby, budete konečne šťastní.
To je štvrté falošné presvedčenie, ktoré vám bráni byť naozaj šťastní. Nie je to pravda. V skutočnosti práve tieto túžby a väzby spôsobujú vaše napätie, frustráciu, nervozitu, neistotu a strach. Pozrite sa na zoznam svojich väzieb a túžob a každej z nich povedzte: „V hĺbke svojho srdca viem, že aj keď ťa získam, šťastie nenájdem.“

Zamyslite sa nad pravdivosťou týchto slov. Splnenie túžby môže priniesť nanajvýš záblesk potešenia a vzrušenia. Nezamieňajte si ich však so šťastím.

O knihe Nemusíte sa zmeniť
Nemusíte sa zmeniť Anthony de MelloAnthony de Mello tvrdí, že sa naozaj nemusíte meniť, aby ste dosiahli šťastie. Boli sme zle naprogramovaní, máme príliš veľa túžob, ktoré sú zbytočné a nepotrebné. Tie nám neprinesú pokoj, iba viac úzkosti, obáv, nespokojnosti. Všetko je vo vás, len to treba objaviť, zbaviť sa falošných predstáv a pocitov, nepodkopávať svoje vlastné ja, neobviňovať sa…a užívať si život. „Jediné, čo musíte urobiť, je porozumieť. Problém väčšiny ľudí spočíva v tom, že sú zaneprázdnení snahou napraviť v sebe veci, ktorým v skutočnosti nerozumejú,“ tvrdí autor v knihe Nemusíte sa zmeniť.

Ako tvrdí, život je ľahký. Život je nádherný. Ťažký je len pre naše ilúzie, naše ambície, našu chamtivosť a naše túžby. To je to, čo sa nám všetci mystici pokúšajú povedať. Ale nikto ich nepočúva. Negatívny pocit spočíva vo vás, nie v realite. Pochádza z vášho naprogramovania. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je dostať sa do kontaktu s negatívnymi pocitmi, ktoré si ani neuvedomujete.

Zdroj a foto: Noxi, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.