Keď sa sen stane skutočnosťou

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý z nás ich máme. Sny sú našimi predstavami, o tom, čo by sme chceli mať alebo dosiahnuť. Výnimkou nie je ani pán Peter.
Začalo to so záujmom o život v našich riekach a potokoch, neskôr to prerástlo do túžby prihlásiť sa do rybárskeho krúžku a spraviť si rybársky lístok. Aj pán Peter podľahol tomuto krásnemu koníčku, ktorý ho chytil za srdce. Rybárskej vášni nevie odolať a preto sa rozhodol, že okrem skoro ranného sedenia s udicou v ruke pri vode za štebotu prebúdzajúcich sa vtákov, začne svoje podnikanie s rybárskymi potrebami.

Sen sa stáva skutočnosťou…

sen skutočnosťou rybárTúžil po obchode, ktorý bude ponúkať feedrové udice, háčiky, krmítka, method krmítka,  sumcové, prívlačové, kaprové navijaky a rybárske oblečenie. Všetko čo potrebujú rybári začiatočníci, ktorí hľadajú svoj štýl a techniku, ako aj skúsení rybári, ktorí vedia čo potrebujú.

Netrvalo dlho, kým sa pustil do vybavovania prvých podnikateľských krokov avšak chcel sa v začiatkoch podnikania vyhnúť chybám a preto navštívil advokátsku kanceláriu aby mu pomohli pri založení firmy a získania živnostenského oprávnenia. Advokátska kancelária Nitra mu vysvetlila výhody a nevýhody živnostenského podnikania a založenia spoločnosti s ručením obmedzeným i to aký postup pri oboch možnostiach musí absolvovať.

Aká právna forma podnikania je tá správna?

 Pri začatí živnostenského podnikania postačí splniť základné podmienky, živnosť ohlásiť na živnostenskom úrade a zaplatiť správny poplatok za ohlásenie živnosti. Pri podnikaní formou živnosti ručí živnostník celým obchodným aj osobným majetkom.

  • Do Sociálnej poisťovne živnostník odvody v prvom roku neplatí, pričom ďalší rok už zaplatí sociálne odvody podľa výšky príjmu z podnikania.
  • Pri zdravotných odvodoch, platí živnostník v prvom roku svojho podnikania len minimálne odvody, v ďalšom roku platí odvody do Zdravotnej poisťovne podľa výšky príjmov a to aj v prípade ak z podnikania nemá žiaden príjem.

Pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným Vás čaká zložitejší administratívny postup, ktorý pozostáva z vypracovania zakladateľskej listiny, ohlásenia živnosti pre spoločnosť a podanie návrhu na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra, vrátane úhrady správneho poplatku. Spoločnosť s ručením obmedzeným  ručí za svoje záväzky celým svojím majetkom, kým spoločníci ručia za spoločnosť iba do výšky svojho nesplateného vkladu. Výhodou podnikania v spoločnosti s ručením obmedzeným oproti živnosti je platenie odvodov.

živnosť alebo s.r.o.Prečítajte si tiež
Živnosť alebo s.r.o. ? Čo je pre vaše začiatky lepšie?

Konateľ (môže a aj nemusí byť spoločníkom), ktorý nedostáva odmenu za výkon svojej funkcie, teda nemá žiaden príjem, je odbremenený od odvodového zaťaženia. Spoločnosť s ručením obmedzeným je povinná viesť podvojné účtovníctvo, rovnako treba vykonávať aj účtovnú závierku. Medzi nevýhody spoločnosti s ručením obmedzeným patrí aj nemožnosť uplatnenia si nezdaniteľnej časti základu dane.

Ktorú si vybrať?
Na otázku, ktorá forma podnikania je správna nie je jednoznačná odpoveď. Obe formy podnikania majú svoje negatíva aj pozitíva. Živnosť sa oplatí viac pri nižších príjmoch alebo pri podnikaní s nízkymi výdavkami a spoločnosť s ručením obmedzeným môže byť výhodnejšia napríklad pri vyšších príjmoch, najmä z pohľadu možnosti ušetrenia daní a odvodov.

Kto Vám vie pomôcť ?

Sen o vlastnom podnikaní si môžete splniť aj Vy. Ak máte pochybnosti ohľadom výberu z foriem podnikania, advokát Šaľa disponuje bohatými skúsenosťami i znalosťami vďaka ktorým Vám pomôže zorientovať sa v danej problematike a tým Vám uľahčí samotné rozhodovanie.

 

TS, foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.