Určite ste sa rozhodli správne a prajeme vám v podnikaní len tie najlepšie výsledky. Ako to ale v živote chodí, na sto percent dnes istotu nemáte v ničom. Každý jeden začiatok je ťažký, pretože idete do niečoho nového, čo ste predtým zrejme nerobili. Úspech vám neposkytne žiadny dokonalý plán ani univerzálny vzorec. Viac menej to všetko záleží len od vás a vašich slobodných rozhodnutí, či sa rozhodnete pre živnosť alebo s.r.o.. Nevedomosť a nedostatok informácií, vám ale môže výber a správny úsudok toho konkrétneho ovplyvniť, preto vám prinášame krátky prehľad všetkého dôležitého.
Ktorá forma – živnosť či s.r.o.?
Ak sa rozhodujete založiť spoločnosť formou živnosti alebo s.r.o., bude pre vás dôležitých niekoľko vecí. Napríklad to, akým spôsobom chcete ručiť, čo bude predmetom podnikania, aké vysoké zisky a obrat očakávate. V neposlednom rade aj ako to bude so zdanením, sociálnym poistením, odvodmi zamestnancov a mnohými inými vecami.
Veľmi veľa ľudí, si vyberá pre svoju jednoduchosť najčastejšie živnosť. Rýchlejšie ju založíte, nebudete potrebovať žiadne veľké imanie ani vklady, základom bude hlavne vybavenie, dobré váhy Kern a zamestnanci, no s ručením je to zasa horšie. Ani z pohľadu prestíže a hodnovernosti, nie je práve živnosť pre spoluprácu s veľkými klientmi a spoločnosťami vždy ideálna.
Dá sa založiť spoločnosť bez základného imania?
Pre mnohých začiatočníkov je asi jednou z najväčších nevýhod spoločnosti s ručením obmedzeným nutnosť zloženia základného imania, ktorého výška je 5000 €. Samozrejme, s väčším počtom spoločníkov sa bude jeho výška automaticky znižovať, ale ani to nie je pre náročné začiatky a všetkých ideálne.
Vyriešiť to môžete kúpou spoločnosti, ktorá je už založená a má základné imanie splatené. Tieto služby využíva stále viac záujemcov, pretože, okrem nižších počiatočných investícií, je to aj o rýchlom štarte. Nehovoriac o daňovom zvýhodnení v rôznych smeroch.
U živnosti môžete viesť jednoduché účtovníctvo, no pri podvojnom v s.r.o. sa zasa môžete viac vyhrať s detailami a do daňových výdavkov priradiť aj prijaté faktúry, ktoré ste ešte nezaplatili. Pri živnosti sa v závislosti od zisku môže zvýšiť aj daň, pri s.r.o. je to stále 21 %. Tiež sa tu dá rôznymi cestami optimalizovať daňové a odvodové zaťaženie.
Rada na záver
Jednoduché cesty a správne riešenia sú niekedy zradné a vždy majú svoje podmienky, ktoré často ale prehliadame. Ak nechcete prísť o svoj osobný majetok, spoločnosť s ručením obmedzeným bude v tomto smere jasným víťazom.
—PR článok—