Všade sa píše o tom, že bývanie by malo byť hlavne o pohodlí a dokonalom komforte. Dosiahnuť tento blahobyt je niekedy ale naozaj poriadny oriešok, ktorý rozlúsknu len tí, ktorí sa vo všetkom dobre vyznajú a majú potrebný prehľad. Nebuďte na tom horšie ani vy a začnite sa o svoje práva a niekedy možno aj povinnosti pri bývaní v spoločných priestoroch trochu viac zaujímať. Možno vám v tom pomôže aj náš článok.
V prvom rade – čo zahŕňa správa budov? Napríklad správu a údržbu zariadení, odstraňovanie porúch na zariadeniach, ale aj služby súvisiace s údržbou okolia, ako je čistota, či úprava trávnikov.
Správa budov
Požiadať o komplexnú správu budov by ste mali predovšetkým odborníkov. Aj keď si myslíte, že náplň práce takýchto ľudí je niekedy naozaj jednoduchá, v skutočnosti je realita iná.
Zaobstarať potrebnú izoláciu balkónov so všetkým, čo k tomu patrí je vec jedna, ale postarať sa o vedenie účtovníctva a zverené financie vo fonde zasa druhá. Aj keď môžete v dnešnej dobe na tieto veci využiť mnohé programy a online priestor, ani to nie je záruka stopercentného úspechu.
Správa bytových domov sa riadi a spadá pod zákon číslo 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Ak však máte svoju bytovku v dobrej správe, zrejme sa ním príliš “oháňať” ani nemusíte.
Bezproblémové využívanie a udržiavanie spoločných priestorov
Správa domu alebo bytovej jednotky je v tomto zákone definovaná, ako obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome prevádzku, opravy a bezproblémové udržiavanie spoločných a priľahlých častí domu. To znamená, že pravidelná kontrola hydrantov je len jedna z vecí, ktoré musí váš správca zaistiť.
Prečítajte si tiež
Upravte si svoj dom alebo byt podľa feng šuej.
Ide aj o spomínané vedenie účtu konkrétneho bytového domu v banke. Vymáhanie škôd a nedoplatkov. Všetky činnosti, ktoré súvisia s užívaním vašej bytovky, ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov.
Pri vzniknutom probléme sa môžete teda riadiť aj týmto zákonom. Ale o odbornú pomoc alebo informácie môžete s pokojným svedomím požiadať aj vášho správcu, ktorý by to mal považovať za svoju povinnosť a samozrejmosť.
— PR článok —