Kvalitná fasáda má okrem ochrannej aj estetickú funkciu. Hoci primárne chráni pred pôsobením počasia, únikom tepla či prehrievaniu, mala by byť aj vizuálne atraktívna. Pri výbere konečnej úpravy sa preto môžete vybrať viacerými smermi. Prerábať ju však nebudete každú chvíľu, preto ak sa chcete odlíšiť, prečítajte si tipy, ktoré vám k tomu dopomôžu.
Fasáda hrajúca farbami
Váš dom nemusí vyniknúť len tvarom, ale aj jedinečnou farebnosťou. Ak máte v okolí mladých a nádejných umelcov, skúste ich osloviť. Tí vám vyčarujú jedinečné umelecké diela, ktoré ozvláštnia nielen váš dom, ale aj celé okolie. Ak žijete v meste, pokojne buďte odvážni a siahnite po grafitoch. Môžete sa s nimi dohodnúť, že im necháte voľnú ruku a vy tak uvidíte až hotový výsledok. Alebo si spolu vymyslíte vizuál a oni ho už len namaľujú.
Ak sa do vášho okolia nehodia takéto fasádne farby, siahnite po jednej farbe, ktorú využijete vo viacerých odtieňoch. Vďaka tomu vytvoríte farebné kontrasty či zvýrazníte kľúčové architektonické prvky.
Odvetrávaná fasáda
Odvetrávaná fasáda patrí medzi moderné a funkčné riešenia. Základným princípom je, že medzi murovanou stenou a fasádnym plášťom je vytvorená vzduchová medzera. Tá slúži na odvetrávanie celej fasády. Odvetrávaná fasáda zabraňuje vznikom tepelných mostov a pomáha s odstraňovaním prebytočnej vlhkosti. Medzi jej najdôležitejšie funkcie tak patrí:
- ochrana pred teplom,
- ochrana pred chladom,
- odstránenie prebytočnej vlhkosti.
Ako obkladový materiál si môžete zvoliť prírodné drevo, moderné vláknocementové a cementové dosky či vysokotlakový laminát. Vytvoríte si tak nielen nadčasový, ale aj funkčný dizajn, ktorý vydrží roky. Vysokotlakový laminát sa navyše vyrába v rôznych farbách, preto ak túžite po niečom jedinečnom, tento typ fasády je správna voľba.
Prečítajte si tiež
Čo robiť, aby lastovičky nestavali hniezda na fasáde domu?
Fasáda s nadčasovými „hrdzavými“ prvkami
Čoraz obľúbenejší štýl, a to nielen vo veľkých mestách, je minimalistická fasáda s industriálnymi prvkami. Typickým znakom sú napríklad využívanie surových a chladných materiálov ako betón, oceľ, sklo či patina. Na prvý pohľad sa patina môže zdať ako obyčajná hrdza.
Pri správne zvolenom materiáli (čistá oceľ len s nízkym obsahom iných kovov), vzniká na povrchu pôsobením poveternostných podmienok ochranná vrstva – patina. Takáto fasáda vydrží veľmi dlho a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu údržbu. Navyše je 100 % recyklovateľná. Práve k nej sa hodí betón, kameň či drevo.
Hoci by ste pri výbere štýlu novej fasády mali vziať do úvahy napríklad prírodné prostredie, územné špecifiká či vzhľad susedných domov, je na vás či chcete splynúť s prostredím, alebo naopak, vyniknúť. Ak si nie ste istí, obráťte sa na skúseného architekta, ktorý vám pomôže zrealizovať a zdokonaliť všetky vaše predstavy. Vďaka jeho šikovným riešeniam tak máte istotu, že nielen vyniknete, ale budete ladiť aj s prostredím.
TS, foto: Unsplash.com