Čo robiť, aby lastovičky nestavali hniezda na fasáde domu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lastovičky a belorítky sú napohľad milé neškodné stvorenia, ktoré nám pomáhajú lapať mušky, komáre a iný drobný hmyz. Čo nás už ale veľmi nepoteší sú ich snahy o výstavbu príbytkov na fasádach našich domov.

 

Kedy začínajú lastovičky stavať hniezda?

Lastovičky a belorítky sú dva podobné druhy vtákov – sú z rovnakej čeľade. Na vonkajšej fasáde rodinných domov budú stavať hniezda skôr belorítky. Ich príbytok je v tvare štvrť gule len s jedným otvorom.
Hniezdo lastovičky má celý vrch otvorený a vytvára akúsi polguľu v tvare misky. Hniezda zvyknú stavať vo vnútri budov – v maštaliach, stodolách, garážach alebo pod mostami. Lastovičky i belorítky začínajú prilietavať v apríli. Belorítky odlietajú koncom septembra a lastovičky o mesiac až dva po nich.

Ak by ste sa chystali odstrániť už postavené hniezdo, nerobte to. Hrozí vám totiž pokuta. Lastovičky a belorítky sú zákonom chránené a je teda zakázané odstraňovať alebo ničiť hniezda chránených živočíchov. Navyše keď už je hniezdo postavené, je dosť možné, že už sú v ňom vajíčka. A veríme, že to by vám nedalo srdce zničiť ich.
Pozrime sa preto na spôsoby, ako lastovičkám zabrániť v stavaní hniezda. Ako tomu predchádzať, keď ich tam nechcete.

Proti prírode?
Samozrejme, tieto tipy nie sú zamerané proti lastovičkám ako takým. Majú svoje nespochybniteľné miesto v ekosystéme, najmä v boji s premnoženým hmyzom. A sú aj takí ľudia, ktorí sú radi, že si belorítky, či lastovičky stavajú hniezda na ich domoch – dôvodom je, že vychytajú v ich blízkosti veľké množstvo otravného hmyzu.
No mnohí ľudia dajú zatepliť dom, prípadne majú celkovo problém s lastovičími hniezdami na svojom obydlí – naozaj špinia, nechávajú dosť exkrementov, trusu na okolí a to môže niektorým ľuďom prekážať. Napríklad aj ak majú malé deti.
Dobrým kompromisom môžu byť umelé hniezda pre belorítky a lastovičky 🙂

lastovičky hniezda fasáda domu

 

ikona zdvihnutý palecHrotový systém

Hrotové systémy sú zrejme najúčinnejší spôsob. Sú aj veľmi variabilné, pretože sa dajú namontovať na rôzne miesta. Nainštalovať ich môžete na parapetné dosky, strešné podhľady, rohy budov, rímsy či trámy. Pripevňujú sa buď pomocou lepidla, alebo skrutiek. Vyrábajú sa zvyčajne v plastovom alebo kovovom prevedení.

 

ikona zdvihnutý palecChemické prostriedky a prírodný sprej na lastovičky

 Na trhu nájdete špeciálne spreje na vtáctvo, ktoré majú pôsobiť odpudzujúco. Toto riešenie je vhodné skôr vtedy, keď už je hniezdo vo výstavbe alebo je takmer postavené. Ak sa chcete vyhnúť sprejom s nevhodným chemickým zložením, siahajte po prírodných sprejoch, ktoré obsahujú len prírodné látky a nie sú škodlivé pre vtáctvo. Nevýhodou týchto sprejov je, že sú použiteľné len na ľahko dostupné miesta a môžu si vyžadovať opakovanú aplikáciu.

aby lastovičky nestavali hniezda na dome

 

ikona zdvihnutý palecUltrazvukové odpudzovače

 Zvukové plašiče fungujú na princípe ultrazvukových signálov. Ľudské ucho tento zvuk nezachytí, ale u zvierat je to iné. Takéto zariadenie im nijak neubližuje, no keďže zvuky vnímajú citlivejšie, dobrovoľne sa v jeho blízkosti zdržiavať nebudú. Dosah ultrazvukových prístrojov je zvyčajne od 20 do 40 metrov.

 

ikona zdvihnutý palecUmelé hniezda

 Hovorí sa, že lastovičky nosia šťastie do domu alebo kto mal lastovičky v maštali, ten mal zdravé zvieratá. Pokiaľ vám teda lastovičky ako také neprekážajú, ale len ten všetok neporiadok, ktorý vedia na fasáde pri náletoch urobiť, riešením sú umelé hniezda. Rovno im tak vymedzíte miesto, kam sa môžu nasťahovať. Ďalšou výhodou umelých hniezd je, že trus vtáčat neznečisťuje fasádu, pretože otvory hniezd smerujú od fasády.

krtko v záhradePrečítajte si tiež
Krtko v záhrade. Čo naňho naozaj platí?

 

ikona zdvihnutý palecBabské rady od ľudí proti lastovičím hniezdam

  • Rybársky silón – postačí vám akýkoľvek pevnejší silón, ktorý natiahnete pozdĺž fasády domu. Umiestnite ho cca 7 cm od steny a aspoň v troch riadkoch pod sebou. Medzi riadkami nechajte odstup približne 5 cm.
  • Kúsky alobalu – šuchotavý zvuk a odraz svetla od alobalu by mali lastovičky odplašiť. V tomto prípade si ale dajte pozor. Alobal vám môže narobiť tmavé fľaky na fasáde a keďže nie je najpevnejší, môže sa rýchlo vo vetre potrhať. Skúste ho nahradiť napríklad reflexnými páskami proti vtáctvu.
  • Maketa havrana – takéto atrapy dostanete kúpiť už hotové, ale môžete si ich aj vlastnoručne vyrobiť doma z pevného kartónu alebo polystyrénu.
  • Priehľadná fólia – nastrihajte kúsky z pevnejšej fólie alebo z klasických euroobalov a prilepte na stenu. Majú šmykľavý povrch a sú priehľadné, takže ich takmer nevidno.

 

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Minako Hiroshimová

Už počas školských štúdií moja pozornosť smerovala najmä na predmety venované marketingu a postupne mi najviac k srdcu prirástol copywriting. Začínala som stážou v marketingovej agentúre a neskôr som sa presunula do eventovej agentúry. Vo voľnom čase mi radosť robí čítanie, hra na klavír a dobré jedlo hlavne z japonskej kuchyne.

Komentáre sú uzavreté.