5 obyvateľov postelí, o ktorých by ste mali vedieť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno ich nájsť v prikrývkach a vankúšoch. Roztoče domáceho prachu sa živia odumretými kožnými bunkami nášho tela a sú neželanými hosťami našich postelí bez toho, aby sme o tom vedeli. Ani single ľudia preto nie sú v noci v posteli sami.

Niektorí obyvatelia postelí žijú takmer v každom staršom matraci. Napríklad roztoče alebo plesne spôsobujúce alergie. Časté sú aj červy, ploštice a vši. Nočným potením a kožnými bunkami, ktoré strácame počas spánku, nevedome vytvárame ideálne podmienky pre nechcených obyvateľov postele.

Ale nemajte strach. Pravidelné pranie posteľnej bielizne na 60 stupňov Celzia a špeciálne poťahy na matrace pre alergikov vás mnohých týchto nevítaných obyvateľov postelí zbavia.

 

ruka ikona červenáRoztoče

Roztoče najčastejšie žijú v matracoch, vankúšoch a prikrývkach. 100 000 – 10 miliónov týchto „zvierat“ je pravdepodobne aj vo vašom matraci. Živia sa odumretými kožnými bunkami a produkujú výkaly, na ktoré najviac reagujú alergici. Úľavu od týchto neželaných hostí vám poskytnú prikrývky a vankúše s plastovou výplňou, ako aj špeciálne poťahy na alergiu či kvalitné pružinové matrace.

 

ruka ikona červenáVši

Vši tak často v našej posteli nie sú. Postihujú najmä deti a zvyčajne sa prenášajú priamo z jednej hlavy na druhú. Ak sa ale už vyskytnú, v podstielke dokážu prežiť až 4 týždne. Vychádzajú v noci a útočia na kožu spiaceho. Pri ošetrovaní vší treba preto posteľnú bielizeň (a uteráky) prať v práčke na čo najvyššie teploty.

 

ruka ikona červenáPloštice

Ani títo návštevníci nie sú pravidelnými hosťami vašej postele tak ako roztoče z odumretej kože, takže nemusíte mať strach. Ak sa ale vyskytnú, treba byť v pozore.
Ploštice sú malé, krv sajúce stvorenia, ktoré počas noci zamoria celú spálňu. Ich sliny spôsobujú intenzívne svrbenie, ktoré môže trvať viac ako týždeň. Ploštice žijú nielen v matracoch, ale aj v rámoch postelí, oblečení a nábytku.

Pri napadnutí je preto často potrebná dezinfekcia a čistenie celej postele, spálne, bielizne i obľúbených dámskych plaviek. V mnohých prípadoch si totiž môžeme doniesť ploštice ako nechcený suvenír z dovolenky.

potraviny pre lepší spánokPrečítajte si tiež
Poznáte potraviny pre lepší spánok? Čo jesť večer a čo nie?

 

ruka ikona červenáČervy

Červy alebo vajíčka červov často prenášajú domáce zvieratá, s ktorými zdieľame naše postele. Tam sa môžu dostať aj do nášho tela a rozmnožiť sa. Preto je obzvlášť dôležité držať domáce zvieratá mimo postele alebo ich pravidelne odčervovať a čistiť. Napadnutie červami sa u ľudí prejaví napríklad svrbením v konečníku.

 

ruka ikona červenáPlesne

Matrace ponúkajú plesniam ideálne životné podmienky ako sú vlhkosť a teplo. Ako je to možné? V noci strácame až 0,5 litra potu a vyhrievame si postele na telesnú teplotu. Ak je v miestnosti zvýšená aj vlhkosť, spóry plesní sa môžu ľahko množiť.

Pravidelné vetranie a nie príliš vysoká teplota v spálni pomáhajú predchádzať tvorbe plesní. Pleseň je obzvlášť problematická pre alergikov a pri dlhšom vystavení môže vyvolať astmu. Pleseň môže byť nebezpečná aj pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, napríklad pre ľudí s rakovinou, infekciou HIV alebo po transplantácii orgánov. Ak je postihnutý celý matrac, je potrebné ho vymeniť.

— PR článok —
Foto: Piyawat Nandeenopparit/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.