Kurie oká a bradavice. 5 domácich prírodných receptov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý si tým aspoň raz za život prejdeme. Potrápi nás buď kurie oko, alebo bradavica. Ak to nepodchytíte hneď na začiatku, môže sa to zhoršiť a skončíte u lekára. No dá sa tomu predísť. Existujú rôzne domáce prírodné recepty na kurie oká a bradavice, ktoré sa oplatí vyskúšať. Niekomu zafunguje cesnak, inému tea tree olej, ďalšiemu zábal z ricínového oleja, či aloe vera.

Lekári najčastejšie odstraňujú kurie oká tekutým dusíkom. V prípade už vážnejšieho poškodenia pristupujú k chirurgickému odstráneniu. Môžete vyskúšať aj náplasť na kurie oko s kyselinou salicylovou, prípadne pero na kurie oko alebo tinktúru, ktorú nanášate na postihnuté miesto po kúpeli.

Na bradavice u mnohých funguje dermálny roztok Duofilm (nepoužívajte na kurie oká). Duofilm postupne rozleptáva tkanivá bradavice a narušuje ich. Bradavica sa zmenšuje a nakoniec sa úplne stratí.

 

Kurie oká a bradavice

Kurie oko je výsledkom obrannej reakcie organizmu na tlak. Pokožka vtedy stvrdne, zhrubne a nakoniec na mieste vystavenom tlaku vznikne hrčka veľmi tvrdej kože, tzv. zrohovatený čap, ktorý dráždi zdravé tkanivo prsta. Niektorí ľudia berú hneď do ruky nožničky a začnú „operovať“, prípadne idú na manikúru alebo pedikúru. Ešte predtým môžete vyskúšať niektoré zo starých ľudových receptov na odstránenie kurieho oka.

Kurie oko si môžete zmýliť s otlakom alebo bradavicou.
Kurie oko je však odumretá koža, rastie smerom dovnútra, je žltkastej farby, v strede zafarbené do čierna s malou dierkou, pričom vnútri sa tvoria hlboké korene. Tvorí sa najmä na nohách.
Na rozdiel od bradavice, ktorá je vírusového pôvodu, kurie oko nie je prenosné.

kurie oká a bradavice

 

5 domácich prírodných receptov na kurie oká a bradavice

1. Zábal z ricínového oleja

  • 2 litre teplej vody
  • 1 lyžička horkej soli (síranu horečnatého) z lekárne
  • 1 – 2 lyžice ricínového oleja

Večer pred spaním chodidlá namočíme do teplej vody s pridaním horkej soli (síranu horečnatého – z lekárne) a masírujeme (najmä kurie oká) ricínovým olejom. Na noc si oblečieme bavlnené rukavičky alebo ponožky, aby sme nezašpinili posteľnú bielizeň.

 

2. Výluh z brečtanu popínavého

  • zopár listov brečtanu popínavého
  • 5 – 6 lyžíc jablkového octu alebo citrónovej šťavy
  • 2 – 3 litre horúcej vody

Zopár listov brečtanu namočíme do jablkového octu (na niekoľko dní) alebo citrónovej šťavy (na niekoľko hodín). Nohy namočíme do horúcej vody, priložíme 2 – 3 listy na kurie oká a dôkladne pripevníme náplasťou, aby sa nepresunuli. Opakujeme, kým bude kurie oko dostatočne mäkké na jeho odstránenie.

 

3. Obklad z cesnaku

  • 1 pretlačený strúčik cesnaku

Večer okolo kurieho oka prilepíme náplasť (môžeme vystrihnúť otvor na samotné kurie oko), na kurie oko priložíme pretlačený strúčik cesnaku a prelepíme ďalšou náplasťou. Opakujeme, kým kurie oko nezmäkne. Rovnaké účinky na zmäkčenie kurieho oka má čierna reďkev, šťava z reďkvi alebo citrónová šťava.

cibuľa a liečivé účinkyPrečítajte si tiež
Zázračná cibuľa. 10 liečivých receptov a tipov.

 

4. Obklad zo skalnice strechovej

  • 1 list skalnice strechovej

Hrubý mäsitý list skalnice strechovej obsahuje, rovnako ako list z aloy, hustý gél, ktorý v ľudovom liečiteľstve slúžil ako prípravok na kurie oká. Odtrhneme zdravý, mladý list, dôkladne umyjeme, z jednej strany odstránime kožu, priložíme na kurie oko a prelepíme náplasťou. List meníme ráno a večer, kým kurie oko nezmäkne, aby sa dalo odstrániť.

 

5. Domáci recept na bradavice

  • zopár kvapiek éterického čajovníkového oleja

Bradavice sú vírusového pôvodu. Môžeme ich liečiť éterickým čajovníkovým olejom. Každý deň počas jedného týždňa rozotrieme na bradavicu kvapku oleja a prelepíme náplasťou.

Rovnako ako na kurie oká, aj na bradavice môžeme použiť obklady z cesnaku. Ľudové liečiteľstvo odporúča aj používanie mliečnej šťavy získanej zo stonky lastovičníka väčšieho alebo zo stonky púpavy.

 

Foto: Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.