Možno aj vám v posledných týždňoch či mesiacoch chodia falošné emaily a správy – podvodníci vo veľkom zneužívajú napríklad Slovenskú poštu, naše banky, alebo mobilných operátorov. Tieto firmy pravidelne upozorňujú na podvodníkov, odporúčajú nereagovať a rozhodne neposielať žiadne doplňujúce údaje, či nebodaj úhradu nejakých poplatkov (za doposlanie, colný poplatok ap.).
Čo vám hrozí, ak odpoviete, kliknete na link alebo nebodaj reagujete? Ako nenaletieť a čo presne robiť? Nižšie nájdete aj viaceré príklady mailov a sms, ktoré nám prišli.
Falošné emaily
Najčastejšie vám príde mail alebo smska od danej firmy, v ktorej sa vyžaduje nejaká akcia. Napríklad kliknite na link a zadajte údaje, či už platobnej karty alebo o bankovom účte. Žiadajú vás doplatiť menšiu sumu, aby vám mohol byť balík doručený.
Takýchto výziev je nespočetné množstvo, desiatky typov – najčastejšie vyzývajú k úhrade platieb za doručené zásielky, k zmene doručenia či uloženia zásielky alebo na zaplatenie colných poplatkov. Prípadne vyzývajú na údajné vytvorenie objednávky na poštového kuriéra, ktorý má zásielku vyzdvihnúť a cez stránku pošty majú byť preposlané peniaze.
Alebo vám príde email z banky, že vaša karta bola zablokovaná – buď sa tam udiala nejaká podozrivá aktivita alebo ste neaktualizovali dôležité údaje ap., no a vyzývajú vás, aby ste si kartu/účet opäť odomkli podľa nasledujúcich krokov…
Slovenská pošta, ani banky, či operátori nikdy nežiadajú cez smsky, mmsky alebo emaily úhradu nejakých poplatkov. Už to je prvý signál, že niečo nie je v poriadku.
Odkiaľ majú moju mailovú adresu?
Nie je to nič cielené, ale skôr taký kobercový nálet. Možno už aj vám prišiel email z banky XY, kde vás vyzývali na nejakú úhradu…pritom vy máte banku AB. Nižšie vidieť mail od operátora, hoci príjemca má iného – pritom operátor akože reaguje na vašu aktivitu o zmene SIM karty.
Nie je to nejaká chyba banky, či operátora, ale podvodníci idú naslepo a jednoducho zneužili server na rozposlanie množstva emailov. Tie prenikajú ochranami konečných serverov.
Podvodníci majú neuveriteľnú fantáziu a v poslednom období strašia rôznymi vecami, napríklad:
- email z finančnej správy láka od vás platobné údaje
- email s informáciou, že ste prešli daňovou kontrolou a treba zaplatiť daň
- falošné emaily o tuberkulóze adresované školám
- strašenie vážnym ochorením
- mail/sms od obchodného reťazca, že ste získali výhru alebo darček a výzva na kliknutie na priložený link
- majú prístup do vášho zariadenia a vyžadujú zaplatiť (prípadne vás majú nahratých ako ste si pozerali pornostránky ap.)
Podľa čoho rozpoznať falošný email?
V prvom rade si rozkliknite odosielateľa v hornej časti mailu. To, že je tam napríklad Slovenská pošta nič neznamená, pretože to si vie podvodník veľmi ľahko upraviť. Zadať tento názov. No ak si pozriete emailovú adresu, tá už nemá koncovku .sk, ale čudný názov a úplne cudziu doménu. Povedzme postobanka.net alebo tatrabankask.com. Ide o dobré maskovanie a niektorí ľudia naletia už samotnému názvu.
Nepanikárte, ak vás strašia, že vám do pár hodín zablokujú účet, alebo že ho uzavrú. Nekliknite na link ani button, ktorý vás vyzýva na akciu, obnovenie alebo aktiváciu. Ak sa naozaj obávate, alebo ste v uplynulých dňoch urobili „niečo“, kvôli čomu by ste sa mohli obávať – zavolajte na infolinku danej banky, pošty alebo operátora. A overte si to.
Ak je v maily nejaký link, na ktorý máte kliknúť, nerobte to. Prejdite naň kurzorom myši, nič neklikajte, nestláčajte a v ľavom dolnom rohu vám na sivom pozadí vyskočí riadok s cieľovou url adresou. Pozorne si ju pozrite a už z toho viete odhadnúť, či ide o podvod.
A napokon, všimnite si jazyk textu – gramatické chyby, čudná štylizácia, jednoducho zlá slovenčina. Je evidentné, že text písal stroj alebo ho niekto prekladal cez online prekladač.
Neotvárajte prílohy
Často je priložená aj príloha a vy ju zo zvedavosti otvoríte. Nerobte to. Určite si dajte pozor na isté typy súborov, ktoré sú naozaj rizikové.
Najhoršie je na tom súbor s príponou .exe, pretože ide o aplikáciu, ktorá po spustení môže vykonať rôzne veci. Napríklad vypne vám antivírusový program, stiahne vám do počítača vírus ap.
Ďalšie rizikové typy súborov sú: .jar, .bat, .reg, .psc1, .wsf, .cmd, .msi, .vb.
Tiež pozor na zabalené súbory WinRar alebo 7zip, ktoré po rozbalení môžu byť škodlivé.
Prečítajte si tiež
Seniori a podvodníci.
Pomôžte starším, aby nenaleteli takýmto podvodom.
Čo vám hrozí?
Na falošné maily by ste nemali v žiadnom prípade reagovať – nielen vypĺňať nejaké údaje, tobôž zaplatiť hoci jedno-dve eurá. Ale nemali by ste ani klikať na priložené linky. Len tak zo zvedavosti…
Kliknutím vás to totiž presmeruje na nejaký web, povedzme weth-baeur.de, ktorý bol heknutý a môže sa na ňom ukrývať nejaká hrozba. Môže sa tam ukrývať červ, ktorý vám infikuje počítač. Prípadne si podvodníci stiahnu údaje, ktoré potrebujú a ktoré vedia neskôr využiť/speňažiť. Odchytia si prihlasovacie údaje ap.
Útočník vám buď stiahne do počítača vírus, alebo sa bude stránka hrať na dôveryhodný portál. A mnohí takto sami poskytnú útočníkovi údaje bez vedomia, že ide o podvod.
Ak predsa len vy, alebo niekto z vašich blízkych, príbuzných zareagujete (najmä seniori sa nechajú oklamať a podľahnú), mali by ste sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní, čiže na políciu.
Foto: LepšíDeň.sk