Roaming v EÚ sa skončil. Všetko, čo by ste mali vedieť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dovolenkárom a cestovateľom konečne zlacneli telefonáty, smsky a po prekročení hraníc si už nebudú vypínať mobilné dáta. To všetko v rámci Európskej únie – čiže ak v niektorej z členských krajín pracujete, študujete, alebo sa tam chystáte na dovolenku, nebudete si viac priplácať za roamingové služby.
Napríklad ešte v roku 2001 sme z dovolenky v Grécku telefonovali za cca 1,40€ (vtedajších 42 korún). V roku 2007 sme odtiaľ zaplatili za hovor 0,49€ a dokonca sme platili aj za prichádzajúci hovor (0,24€). Od 15.júna 2017 sa roaming v EÚ skončil a zaplatíte akoby ste boli doma. Čiže ak máte paušál, máte hovor z cudziny zarátaný v ňom a nepriplácate ani cent.

Zrušenie roamingu platí pre telefonáty, sms a mms, a tiež dátové služby, čiže pripájanie na internet. Ceny sú odteraz rovnaké, ako by ste boli na Slovensku, čiže žiadne extra príplatky. V rámci daných štátov využívate svoj program (paušál, predplatené minúty, voľné minúty ap.) tak ako doma.
Ako sa teda zmenila ponuka telefonických operátorov? Pozrite si prehľad zmien pre jednotlivých operátorov – Orange, Telekom, O2, ale aj 4ku a Tesco Mobile.
Nižšie nájdete aj najčastejšie otázky a čo všetko by ste mali vedieť o konci roamingu v Európskej únii.

 

Roaming v EÚ sa skončil

Vybrali sme pre vás niekoľko nejasných situácií, do ktorých sa môžete dostať, prípadne by vás mohli zaujímať, ak cestujete do zahraničia.

 • Roaming sa skončil, takže je to zadarmo
  Omyl. Nič nie je zadarmo, len sa zrušili príplatky. Platíte naďalej podľa balíčka, ktorý máte predplatený na Slovensku.
 • Čo mám urobiť pre roaming bez príplatkov?
  Nič. Od 15.júna budete automaticky využívať roaming bez príplatkov, netreba nič aktivovať, ohlasovať ani meniť.
 • Roaming sa zrušil všade
  Pozor, nie je to tak! Roamingu odzvonilo od 15.júna 2017 len v krajinách Európskej únie, ktorých je 28 (v abecednom poradí):
  Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko a Taliansko.
  K tomu prirátajte ešte 3 krajiny, ktoré sú súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru: Island, Nórsko a Lichtenštajnsko.
  Ak teda cestujete povedzme na dovolenku do Albánska, Čiernej Hory, alebo do Srbska, či Turecka, tam všade platia roamingové ceny, čiže príplatky.
 • Dáta mám neobmedzené ako doma
  Ak využívate na Slovensku neobmedzené množstvo dát, nebude to tak aj v zahraničí. Platí tam strop, po prekročené ktorého bude ďalšie využitie dát spoplatnené. Mobilný operátor vás musí jasne informovať, koľko dát môžete využiť bez príplatku v zahraničí.

čo si zbaliť na dovolenku roaming v EÚPrečítajte si tiež
Kompletný zoznam, čo si zbaliť na dovolenku.

Kedy si priplatíte?

Stále samozrejme hovoríme o zrušení roamingu v Európskej únii. Väčšinu predplatených jednotiek paušálu musíte minúť na Slovensku (je to minimum 50 %).
Ak strávite v zahraničí aspoň 4 mesiace a miniete tam väčšinu minút (sms a dát), operátor vám bude môcť účtovať príplatky. Ešte predtým vás však upozorní.
Maximálna výška príplatkov je podľa Európskej komisie 0,038€ za hovory, 0,012€ za sms a 9,20€ za 1 GB dát.

roaming v EÚ mobilné dáta

Roaming u jednotlivých operátorov

Telekom

roaming v EÚ telekomMôžete využívať voľné minúty a voľné sms správy, prijímanie hovorov je bezplatné. Tiež čerpáte bez príplatkov dáta v rámci mesačných programov ako je Happy, či Bez záväzkov. Ak ich prečerpáte, môžete si dokúpiť balíček za domácu cenu.
Pri Easy karte platíte za odchádzajúce hovory 0,09 eura za minútu, prichádzajúce volania sú bezplatné. Za sms zaplatíte  0,06 eura, za 1 MB dát 0,10 eura.

Ak máte Mobilný balíček, ceny sú nasledovné:

 • balíček „S“ – bez doplatku môžete využiť 1 GB dát
 • balíček „M“ – bez doplatku môžete využiť 3,9 GB dát
 • balíček „L“ – bez doplatku môžete využiť 6,5 GB dát

Ak si chcete pozrieť detailnejšie informácie, jednotlivé ceny a paušály, kliknite si na Telekom Roaming.

 

O2

roaming v EÚ O2Ak máte O2 paušál, využívate voľné minúty i voľné sms správy. Po prečerpaní zaplatíte 0,10€ za minútu hovoru alebo 0,06€ za sms. Prijímanie hovorov je bezplatné.
Môžete tiež využívať balík neobmedzených volaní a správ do všetkých sietí, bez príplatkov čerpáte aj voľné dáta.

Ak máte O2 Fér, odchádzajúce hovory v klesajúcej tarife vás vyjdú od 0,12€ až po 0,09€ za minútu. Prichádzajúce volania sú bezplatné, ale za sms zaplatíte 0,06€, za 1 MB dát 0,01€, maximálne však 15 eur za mesiac.

Ak máte O2 Voľnosť, odchádzajúce hovory vás vyjdú na 0,1€ za minútu, prichádzajúce hovory sú bezplatné.
Za sms dáte 0,05€, za 1 GB dát 5 €.

A napokon O2 Dáta sú spoplatnené nasledovne:

 • Modré dáta môžete bez doplatku využiť 2,6 GB dát
 • Strieborné dáta bez doplatku využijete až 3,3 GB dát
 • Zlaté dáta – tu využijete bez doplatku až 5 GB dát

Na O2 roaming nájdete aj roamingovú mapu + všetky podrobné informácie.

exotická dovolenka roaming v EÚPrečítajte si tiež
10 tipov na exotickú dovolenku v roku 2017.

Orange

roaming v EÚ OrangePri predplatených paušáloch môžete využívať voľné minúty i voľné sms správy a po prečerpaní zaplatíte 0,10€ za minútu hovoru alebo 0,06€ za sms. Prijímanie hovorov je bezplatné.
Môžete využívať balík neobmedzených volaní a správ do všetkých sietí, bez príplatkov môžete čerpať aj voľné dáta.

Ak ste si vybrali program Šikovná voľba, odchádzajúce hovory v klesajúcej tarife vás vyjdú od 0,12€ až po 0,09€ za minútu. Prichádzajúce volania sú bezplatné. Za sms dáte 0,06€ a 1 MB dát 0,01€ (maximálne 15 € za mesiac).

Program Go Europe znamená, že budete komunikovať za domáce ceny. Predplatené dáta čerpáte rovnako ako doma, môžete si balíček navýšiť o 500 MB alebo 1 GB za 3 €.

Cestovateľské balíky ako je napríklad doma Plus: za minútu hovoru v EÚ aj Švajčiarsku zaplatíte pri Orange paušáloch len 0,06€, 100 MB máte za 0,60€.
S balíkom Max Roaming získate v EÚ a Švajčiarsku neobmedzené minúty a sms. Pokiaľ ide o dáta, dostanete 2 GB dát navyše (ale to len pre paušály s poplatkom 30 € a viac).

Kliknite si na S Orangeom v zahraničí pre viac informácií.

 

Tesco Mobile

roaming v EÚ Tesco MobileV programe Bodka zaplatíte za odchádzajúce hovory 0,039 € za minútu, prichádzajúce hovory sú zdarma. Za sms dáte 0,039€, balíček 500 MB máte bez príplatku.

Ak máte kartu na kredit, odchádzajúce hovory vás vyjdú na 0,10 eura za minútu, prichádzajúce hovory máte zdarma. Za sms dáte 0,05 eura, balíček 500 MB máte bez príplatku.

V paušále tri100 čerpáte svoje predplatené minúty a sms správy do všetkých sietí na Slovensku okrem predplatených minút na čísla Tesco mobile. Po vyčerpaní platia rovnaké poplatky ako pri karte na kredit.

O zmenách a užitočných informáciách sa dozviete na stránke Tesco Mobile Roamnig.

 

4ka

roaming v EÚ 4kaZaplatíte jednotnú cenu 0,04 eura za minútu hovorov, za jednu sms a 1 MB dát.
Ak sa chystáte častejšie pripájať na internet, surfovať, pozerať si Facebook ap., odporúčame aktivovať si dátový balík EÚ Dáta, kde za 5€ dostanete na 15 dní 500 MB dát.

Viac na stránke Moja 4ka Svet so službou Medzinárodný Roaming.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.