Ako funguje Blik, ktorý príde na Slovensko? Je naozaj bezpečný?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Moderná, rýchla, bezpečná a ešte jednoduchšia možnosť platiť za služby či výrobky. To je mimoriadne populárny platobný systém Blik z Poľska, ktorý umožňuje vykonávať bezkontaktné platby pomocou svojich smartfónov. Na poľskom trhu vlani vďaka nemu uskutočnili takmer 1,8 miliardy platieb v hodnote vyše 50 miliárd eur. Aplikáciu si už stiahlo a aktivovalo 24 miliónov používateľov. Každý mesiac ju aktívne využíva 11,3 milióna používateľov.
Ako funguje Blik? Ktoré banky ho sprístupnia ako prvé? Nižšie si pozrite aj nákres, ako prebieha platba cez Blik.

Ako prvé majú Blik priniesť VÚB banka a skupina Raiffeisen, ktorá Blik pravdepodobne ponúkne pre klientov Tatra banky. Blik totiž kúpil slovenské Viamo a zapojené boli práve tieto dve banky.

Ako funguje Blik?

Je to naozaj jednoduché a bezpečné. Mimochodom, práve na zabezpečenie sa mnohí pýtajú, no práve to je riešené v Bliku poctivo a zodpovedne. Pri každej platbe totiž vygenerujete nový 6-ciferný kód. Zvyšuje to bezpečnosť platobného systému – každý kód je jedinečný a platný iba na jednu transakciu. Takto sa minimalizuje riziko podvodu.
Ale poďme krok za krokom, ako funguje Blik.

blik-sestciferny-kod

1. Registrácia

Najskôr si samozrejme stiahnete a nainštalujete aplikáciu Blik na svoj smartfón. Potom sa prepojíte so svojím bankovým účtom.

2. Vytvorenie kódu

Po úspešnej registrácii aplikácia Blik vygeneruje špeciálny 6-ciferný kód, ktorý bude slúžiť na overenie a potvrdenie transakcií.

3. Platba

Prichádza samotná platba: pri nákupe v obchode alebo online transakcii zadáte tento 6-ciferný kód do platobného terminálu alebo online platobnej brány. Niektoré platobné brány umožňujú aj skenovanie QR kódu, ktorý vygenerovala aplikácia Blik.

4. Overenie

Po zadaní kódu sa transakcia overí a potvrdí (pomocou PIN vo svojej bankovej aplikácii). Vy obdržíte potvrdenie o úspešnom dokončení platby.

5. Potvrdenie

Obchodník alebo poskytovateľ online služby dostane potvrdenie o platbe a transakcia je dokončená.

ako-funguje-blik

Čo umožňuje platobný systém Blik?

  • Bezkontaktné platby: Užívatelia môžu vykonávať bezkontaktné platby prostredníctvom aplikácie Blik na svojich smartfónoch. Stačí pri nákupe v obchode alebo online zadať príslušný kód.
  • Prepojenie s bankovými účtami: Blik je integrovaný s bankovými účtami u väčšiny hlavných bánk v Poľsku. U nás sa zatiaľ pripoja 2, resp. 3 banky a očakáva sa, že pribudnú rýchlo ďalšie. Svoj bankový účet následne pripojíte k aplikácii Blik a budete prevádzať platby cez apku.
  • Bezpečnosť: Blik je považovaný za bezpečný platobný systém. Používa viacúrovňové overovanie a šifrovanie na ochranu údajov užívateľov, čiže nemusíte sa obávať zneužitia.
  • Univerzálnosť: Okrem tradičných obchodov a online platforiem môžete platby cez Blik používať aj iným spôsobom. Napríklad platby za parkovanie, v automate na lístky alebo v reštauráciách.
  • Bonusy a zľavy: Mnohé obchody a e-shopy ponúkajú bonusy a zľavy pre zákazníkov, ktorí platia s Blikom.

bezplatný účet pre senioraPrečítajte si tiež
Ako vybaviť naozaj bezplatný účet pre seniora?
Pýtajte sa na legislatívny účet.

Zdroj a foto: Blik.com, Viamo.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.