Seniori a podvodníci. Pomôžte starším, aby nenaleteli takýmto podvodom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Seniori, nestaňte sa obeťami podvodníkov a zlodejov, vyzýva na svojej stránke Ministerstvo vnútra SR. Najmä v poslednom období sa stáva, že seniori sú čoraz náchylnejší naletieť podvodníkom. Či už prostredníctvom telefónu alebo sms, cez internet, alebo aj osobne.

Polícia upozorňuje, aby sa ľudia zamerali na bezpečnosť svojich starších príbuzných. „Aj pri ochrane starých rodičov je nevyhnutná intenzívna komunikácia príbuzných, blízkych, ktorým starší ľudia dôverujú,“ píše polícia v príspevku na sociálnej sieti Facebook.

Podvody v súťažiach na Facebooku

Na facebooku je mnoho seniorov, ktorí sa radi zapájajú do súťaží…no práve cez ne ich lákajú podvodníci. Vytvoria rovnaký/podobný profil ako súťažná stránka. Podobá sa na ňu, napohľad vyzerá totožne, ale zväčša ide o páchateľov z Afriky alebo Indonézie. Ak sa pozornejšie začítate do textov, sú tam použité trošku iné znakové sady, časté gramatické chyby, krkolomné štylizácie.

Podvodník sa takto snaží nalákať súťažiaceho s tým, že dostal výzvu: vyhrali ste, stačí sa len registrovať tu a získate cenu. Následne si však od vás pýtajú kreditnú kartu, čo žiadna skutočná súťažná stránka nerobí. Prípadne je už samotný odkaz nebezpečný a rizikový, takže naň rozhodne neklikajte. Ignorujte takéto správy.

Môžete daný falošný účet/profil označiť ako „vydávanie sa za niekoho, koho poznám“. Tak upozorníte spoločnosť META, ktorá prevádzkuje Facebook na zneužitie údajov.

seniori a podvodníci

Seniori, zbystrite pozornosť!

„Aj postrádanie vnukov, vnučiek a iných rodinných príslušníkov, nedostatočný kontakt môže viesť osamelého seniora k obave, že sa jeho blízkym príbuzným niečo nekalé stalo a na záchranu potrebujú jeho finančnú pomoc,“ upozorňuje polícia.

Polícia tak dáva do pozornosti, že príbuzní by mali zlepšiť komunikáciu so svojimi staršími príbuznými, viac im vysvetľovať tému podvodov ale aj hoaxov.
Zároveň sa pokračuje v preventívnom projekte „Seniori, zbystrite pozornosť!“ V spolupráci so Slovenskou poštou od decembra 2022 vo všetkých častiach Slovenska postupne preventisti navštevujú seniorov, aby upozorňovali na nekalé praktiky.

Falošné sms a linky

So staršími príbuznými treba pravidelne hovoriť o podvodoch, ktoré Slovenskom kolujú. V minulosti to boli napríklad podvodní elektrikári, ktorí prišli k človeku domov a peniaze mu ukradli. Neskôr podvodníci seniorom volali a predstierali, že sú ich príbuzní a chceli od nich peniaze.

V súčasnosti Slovákom prichádzajú napríklad linky v SMS správach, na ktoré si majú ľudia kliknúť a prevziať si tak zásielku, ktorá však nie je skutočná.

Seniori čoraz viac času trávia ja na sociálnych sieťach, najmä na Facebooku. Okrem toho, že sú náchylní hoaxom uveriť, vedecká štúdia ukázala, že patria aj medzi najväčších šíriteľov dezinformácií. Ľudia nad 65 rokov zdieľajú takmer sedemkrát viac dezinformácií, ako ostatní dospelí.

manipulatívne technikyPrečítajte si tiež
Manipulatívne techniky. 12 typov a ako sa pred nimi brániť.

Na čo si dať pozor?

Polícia spísala viacero bodov, pár vyberáme:

  • aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin (napr. meranie teploty, predaj filtrov, ochranných rúšok, dezinfekčných gélov a pod.) a žiadajú od nich peniaze
  • aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overili u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujú,
  • aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov a nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú,
  • aby nevpúšťali cudzie osoby na svoj pozemok, do svojich príbytkov,
  • aby boli opatrní pri internetových nákupoch a overili si predajcov e-shopov,
  • aby v týchto prípadoch, alebo aj v iných prípadoch, kedy majú podozrenie z podvodného konania, ihneď kontaktovali Policajný zbor na čísle 158.

Zdroj a foto: Minv.sk, Freepik.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.