Viete ako vzniklo scrollovanie na sociálnych sieťach? A je pre nás škodlivé?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite aj vy každý deň scrollujete na sociálnych sieťach, alebo aj vo vyhľadávači. Facebook, Instagram, Twitter… Prstom (či myšou na počítači) posúvate obrazovku zdola nahor, aby sa vám odkrývali nové a nové príspevky…a neraz to už robíte len automaticky na autopilota. Veď čo ak sa tam objaví niečo dôležité, super-zaujímavé, či originálne?
Viete ako vzniklo toto scrollovanie? A prečo to jeho vynálezca dnes ľutuje so slovami „mrzí ma to“?

Dôležité je udržať vašu pozornosť

ako vzniklo scrollovanieMeno Aza Raskin vám určite nič nehovorí, no bol to práve on, kto priamo ovplyvnil naše životy. Aza vyrastal v najelitnejšej časti Silicon Valley, v čase, keď bol na vrchole svojho presvedčenia, že robí svet lepším. Jeho otec bol Jef Raskin, muž, ktorý pre Steva Jobsa vymyslel počítač Apple Macintosh a postavil ho na jednej principiálnej zásade: pozornosť užívateľa je posvätná.

Aza bol skvelý programátor, svoju prvú prednášku o používateľských rozhraniach predniesol, keď mal desať rokov. Keď mal dvadsať, stál na čele návrhov niektorých z prvých prehliadačov a bol tvorivým vedúcim pri vývoji prehliadača Firefox. V rámci tejto práce navrhol niečo, čo výrazne zmenilo spôsob fungovania webu.

A takto vzniklo nekonečné scrollovanie

Možno si niektorí pamätáte, že kedysi bol internet rozdelený na strany, a keď ste sa dostali na koniec jednej, museli ste sa rozhodnúť kliknúť na tlačidlo. Tak ste sa dostali na ďalšiu stranu. Bola to aktívna voľba. Ponúklo vám to chvíľu na to, aby ste sa pozastavili a položili si otázku: Chcem sa na to ďalej pozerať?

Aza Raskin navrhol kód, vďaka ktorému si už túto otázku nemusíte klásť. Posúvate sa na stránke nižšie, poťahujete prstom po obrazovke, a keď sa dostanete na koniec, automaticky sa načíta ďalšia časť, ktorú si môžete prelistovať. Keď sa dostanete na jej koniec, automaticky sa načíta ďalšia a ďalšia časť, donekonečna. Nikdy ich nevyčerpáte. Môžete posúvať obrazovku donekonečna.

Aza bol vtedy na svoj výmysel hrdý. „Na začiatku to vyzeralo ako naozaj dobrý vynález,“ povedal Johannovi Harimu, ktorý ho spomína v knihe Ukradnutá pozornosť z vydavateľstva Noxi.
Veril, že tým všetkým uľahčoval život. Učili ho, že zvýšenie rýchlosti a efektívnosti prístupu sú vždy pokrokom. Jeho vynález sa rýchlo rozšíril po celom internete. Dnes už všetky sociálne siete a množstvo ďalších stránok používajú inú verziu nekonečného posúvania.

Potom však Aza sledoval, ako sa ľudia okolo neho začali meniť. Zdalo sa, že sa nedokážu odtrhnúť od svojich zariadení a len v nich listujú a listujú a listujú, čiastočne aj vďaka kódu, ktorý navrhol. Prichytil sa, ako donekonečna listoval niečím, čo, ako si často neskôr uvedomil, boli hlúposti a uvažoval, či so svojím životom narábal správne.

ako vzniklo scrollovanie

Je to zabíjanie času?

Jedného dňa si Aza sadol a počítal. Zistil napríklad, že scrollovanie obrazovky spôsobuje, že na stránkach ako Twitter strávite o 50 percent viac času.

Išiel ďalej – ak miliardy ľudí trávia na sociálnych sieťach o 50 percent viac času, koľko to je spolu? Dospel k hrozivému výsledku. Každý deň, ako priamy dôsledok jeho vynálezu, sa teraz dokopy čas 200 000 ďalších ľudských životov – od narodenia až po smrť – strávi skrolovaním obrazovky.

Tie hodiny by inak mohli byť venované rôznym iným činnostiam. Ten čas je proste preč, tvrdí. Tak ako ich celý život – puf. Čas, ktorý mohli využiť na riešenie klimatických zmien, na trávenie času s rodinou, na posilnenie sociálnych väzieb. Na čokoľvek, čo robí život dobre prežitým. Aza vraj povedal, že sa cítil „tak trochu špinavo“. Chcel zlepšiť, zjednodušiť ľuďom život, čas strávený na internete…a stal sa v podstate opak.

prestaňte sa porovnávať s ostatnýmiPrečítajte si tiež
Prestaňte sa porovnávať s ostatnými. Môže to viesť k depresii.

Je pre nás scrollovanie škodlivé?

Spoločnosti spravujúce sociálne siete vám jasne odvetia – NIE! Veď z toho žijú, to je ich cieľ – pripútať vás k displeju a obrazovke na čo najdlhšiu dobu.
No povedzme si to na rovinu – nekonečné scrollovanie je často neefektívne a idete na autopilota, ako to nazval profesor Adam Alter zo Ster School of Business. Zabúdate žiť tu a teraz, odvádza vás to od dôležitejších vecí, na ktoré potom nemáte čas alebo ich urobíte rýchlo, nie do hĺbky, bez potešenia.

Neraz si poviete, že len pár príspevkov a potom sa pristihnete, že scrollujete už pol hodiny, či dokonca hodinu. Bezcieľne a vlastne nič podstatné ste tam nevideli. Nič, čo by malo pre váš život zmysel, čo by vám nejako pomohlo, rozvíjalo vás alebo posúvalo dopredu.

Podľa psychológov časté scrollovanie navyše spôsobuje úzkosť, depresie a negatívne naladenie. Nechávame sa ovládať zlými a smutnými správami, alebo na druhej strane životmi iných, ktoré sú nablýskané a umelé. Pretože život na sociálnych sieťach nie je reálny, len vyumelkovaný, možno percento z reality…no my to podvedome berieme ako celok. Odraz skutočnosti.

Neustále scrollovanie tiež zvyšuje stresovosť, rozptyľuje, znižuje schopnosť sústrediť sa na iné povinnosti a úlohy. V práci, v škole, v každodennom živote.

Ako stopnúť závislosť na scrollovaní?

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.