Papierové kuchynské utierky. 8 trikov, ako ich využiť v domácnosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno aj vy v kuchyni využívate papierové kuchynské utierky, ktoré sú veľmi praktické – buď v rolke alebo skladané do zásobníka. Stoja pár centov, no viete ich v domácnosti využiť rôznymi nečakanými spôsobmi. Nielenže nimi utriete riad, kuchynskú linku, alebo s ich pomocou dostanete preč nečistoty. Papierová utierka vie šikovne poslúžiť aj v iných situáciách. Prečítajte si niekoľko našich tipov.

Papierové kuchynské utierky

Papierové utierky sú čoraz obľúbenejšie, pretože sú pomerne lacné, je to rýchla záchrana pri rozliatych nápojoch, či jedle. A navyše mnohí si myslia, že látkové utierky sú rajom pre baktérie. A je to do veľkej miery pravda – mali by ste mať niekoľko utierok na rôzne činnosti, ako na utretie riadu, na osušenie rúk, na utretie linky ap. Len ako si to zapamätať a dodržiavať?

Preto sú papierové utierky efektívnejšie. Navyše ich môžete zrecyklovať – nie síce ako papier do vhodného kontajnera, to by sa nemalo. Ale do kompostu sú ako stvorené.
Ak vám záleží na prírode, kupujte utierky označené usmievajúcim sa stromčekom. Sú vyrobené zo zberového papiera, nie z vyrúbaných stromov, takže môžete mať pokoj na duši.

látková utierka

papierová utierka1. Využite ich pri vyprážaní

Tento trik už asi vyskúšal každý. Či už vyprážate hranolky, rezne, ryby, fašírky, zemiakové placky…papierová utierka na tanieri zbaví tieto jedlá nadbytočného tuku a mastnoty.

papierová utierka2. Vysuší a pohltí vlhkosť

Papierové utierky sa v tomto smere dajú využiť naozaj všakovako: potrebujete rýchlo pridať do šalátu bylinky, ale nie vlhké? Osušte ich v utierke. Potrebujete rýchlo osušiť umyté mäso? Využite papierovú utierku. Tá tiež vysaje prebytočnú vlhkosť z cestovín, ktoré ste práve uvarili a idete ju zmiešať s omáčkou.

papierová utierka3. Toastový chlieb zostane čerstvý

Papierová kuchynská utierka sa skvele hodí na skladovanie chleba. Zložte dva útržky utierky a položte ich vedľa zabaleného toastového chleba. Takto ich uložte do chladničky a uvidíte, že vďaka utierke zostane chlieb krásne čerstvý. Nebude totiž absorbovať vlhkosť z chladničky.

papierová utierka4. Kuchynské utierky do sušičky

Máte opranú bielizeň a idete ju dať do sušičky? Vezmite pevnejšie papierové utierky, nakvapkajte na ne pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja a vložte ich do sušičky spolu s bielizňou na posledných 15 minút programu.

papierové kuchynské utierky

papierová utierka5. Zelenina dlhšie čerstvá

Ďalší trik do chladničky – keď do spodnej priehradky idete uložiť čerstvú zeleninu, najskôr tam dajte papierovú kuchynskú utierku. Tá vsiakne vlhkosť a udrží zeleninu dlhšie čerstvú.

papierová utierka6. Čerstvé bylinky

Ak radi používate v kuchyni bylinky, viete, ako rýchlo dokážu zvädnúť, zostarnúť. Keď si kúpite zväzok nejakých byliniek na trhu alebo v obchode, využite papierovú kuchynskú utierku. Jemne ju navlhčite, zabaľte do nej bylinky a vložte ju do priehradky na zeleninu.

starostlivosť o kožený nábytokPrečítajte si tiež
Kožený nábytok. Čo mu škodí a ako ho správne čistiť?

papierová utierka7. Ochránia citlivý riad

Niektoré panvice a hrnce sú citlivejšie na poškriabanie a určite nemáte dosť miesta, aby ste ich skladovali zvlášť. Väčšinou ich ukladáte na seba a tak medzi ne vložte papierové utierky, aby sa nepoškodili. Predĺžite tak ich životnosť a nepoškriabu sa. Je to vhodné aj pri porceláne, keramike a skle.

papierová utierka8. Urobte si z nich vlhčené obrúsky

papierové kuchynské utierkyAj to sa dá a máme to odskúšané. Vezmite rolku s papierovými utierkami a prerežte ju na polovicu, aby neboli také veľké, „vysoké“. Vyberte vnútornú rolku a utierky vložte do nejakej vhodnej dózy.
V samostatnej nádobe si zmiešajte 300 ml vody, 1 polievkovú lyžicu peroxidu vodíka, 1 polievkovú lyžicu saponátu a 20 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Premiešajte a vlejte do dózy s utierkami. Uzavrite a nechajte utierky nasiaknuť roztokom.
Už po pár minútach sú utierky pripravené na použitie – stačí odtrhnúť a vyčistiť, čo treba: kachličky, sporák, kuchynskú linku ap.

Zdroj a foto: eta.cz, urzadzamy.pl,
Vecteezy.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.