Kožený nábytok. Čo mu škodí a ako ho správne čistiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Asi máte aj y doma aspoň nejaký kožený nábytok, či už sedačku, kreslo, podnožky, alias taburetky. Alebo koženú pohovku, stoličku… Tento typ nábytku je trošku náročnejší na starostlivosť, ak teda chcete, aby vám dlho slúžil a vyzeral pekne. Máme pre vás niekoľko tipov, na čo si pri využívaní koženého nábytku dať pozor, aby ste ho zbytočne nepoškodili. A pridáme pár trikov, ako ho správne vyčistiť.

Starostlivosť o kožený nábytok

Starať sa o kožený nábytok nie je nič zložité, ale na pár vecí musíte myslieť. Nižšie je niekoľko možných rizík, ktorým by ste sa mali vyhnúť.
Bežne môžete kožený nábytok utierať vlhkou utierkou, prípadne opatrne povysávať. Pozrite si na štítku od výrobcu, či tam nie sú uvedené nejaké odporúčania, podľa nich sa potom riaďte. Dobré je nábytok 2x ročne dôkladnejšie vyčistiť, čiže prípravkom na kožu a utierkami z mikrovlákna. Nepoužívajte mokré utierky, len navlhčené, potom miesta dôkladne utrite jemnou suchou utierkou.

Useň, opracovaná koža, postupom času prirodzene vysychá a stráca pružnosť. Preto by ste mali kožený nábytok pravidelne impregnovať a to aspoň raz za rok. Inak sa koža vysuší, začne praskať, trhať sa a rýchlejšie sa vám poškodí. Impregnáciou nábytok chránite aj pred slnečnými lúčmi, či pred mechanickým poškodením. Najlepšie je kúpiť si špeciálny prípravok na impregnáciu kože, použiť na to utierku z mikrovlákna a na záver jemnú suchú utierku.

starostlivosť o kožený nábytok

Škvrna na koženom nábytku

Ak už dôjde k nehode, musíte rýchlo zakročiť. Neurobte chybu, že si poviete – urobím to neskôr, prípadne zajtra ráno, lebo dnes večer som už unavený. A pár hodín predsa nezaváži…
Možno áno. Ak chcete udržiavať dlhú životnosť svojho koženého nábytku, rýchlo odsajte tekutinu zo sedačky, či stoličky. Potom vyčistite dané miesto prípravkom na kožu alebo čističom na škvrny. A nakoniec poutierajte do sucha.

Prípadne škvrnu utrite navlhčenou handričkou namočenou v destilovanej vode a jemne krúživými pohybmi utierajte škvrnu. Nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom rozpúšťadiel.

starostlivosť o šperkyPrečítajte si tiež
Čistenie a starostlivosť o šperky.

Pozor na tieto veci

ruka ikona červenáKožený nábytok vie potrápiť najmä teplo, takže uvažujte, kam ho postavíte. Nie veľmi blízko ku kozubu, radiátoru, ani pod okno, cez ktoré často a veľa svieti slnko. Nielenže nie je príjemné sedieť na rozpálenej sedačke, ale teplé a suché prostredie poškodzuje takýto nábytok: rýchlejšie stráca pružnosť, tvrdne a praská.

ruka ikona červenáAk máte svetlú sedačku alebo stoličku, dávajte pozor, v akom oblečení sa na ne sadáte. Svetlé kožené sedačky, pohovky, stoličky sa rýchlejšie špinia. A to najmä vtedy, ak máte oblečenie mierne vlhké oblečenie, prípadne problémové sú aj samotné rifle. Tiež si dajte pozor na ostré predmety vo vreckách, ktoré by mohli kožu poškriabať, či prepichnúť.

ruka ikona červenáĽudský pot je v kontakte s určitými materiálmi pomerne agresívny a platí to, žiaľ, aj pre kožený nábytok. Môže zanechávať škvrny, ktoré časom stmavnú, takže radšej sedačku prekryte dekou alebo nejakou slušivou prikrývkou.

ruka ikona červenáDávajte tiež pozor na domácich miláčikov, ako mačky, psy, morčatá ap. Môžu kožený materiál skôr zašpiniť, prípadne poškodiť pazúrikmi. Tiež deti vedia vymyslieť na takomto nábytku neuveriteľné veci 🙂

ruka ikona červenáPozor aj na noviny a časopisy, ktoré pohodíte na sedačku alebo stoličku. Neraz púšťajú farbu, tlačiarenskú čerň, a rýchlo vás nábytok zašpinia.

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.