Ako si predĺžiť aktívny život? Športovaním!  

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na vzhľade ľudí sa podpisuje nielen životný štýl, ale aj celkový postoj k životu. Nie je jedno, či jedinec patrí medzi aktívnych optimistov alebo uhundraných pesimistov. Starnutie je proces, ktorého prejavy závisia najmä na zdravotnom stave a veselej mysli človeka.

Starnutie je prirodzená súčasť života, no ľudia starnú rozdielne. Ako rôzne je možné pribúdajúci vek vnímať? Niekto sa so starnutím zmieri ľahko a rýchlo, proces starnutia považuje za prirodzený a nevyhnutný. Iný k svojmu veku zaujme odmietavý postoj. Mnohí seniori svoj reálny vek nechcú prijať, no mnohí si naopak výhody spojené s vyšším vekom užívajú plnými dúškami. Skvelým tipom, ako si aktívny vek predĺžiť, je okrem zdravej výživy aj športovanie.

Rekreačné bežecké lyžovanie

Pohyb zvyšuje imunitu, zlepšujú fyzickú kondíciu a zbavuje človeka stresu. Športovanie v prírode podporuje kosti a kĺby, upravuje dýchanie a trávenie – regeneruje celé telo a predlžuje aktívny vek. Dobrou správou je, že rekreačnému bežkovaniu sa možno venovať aj vo vyššom veku, len je k tomu potrebný kvalitný športový výstroj. Dámske aj pánske lyže je nutné vyberať premyslene a dobré je, ak menej skúsený lyžiar konzultuje svoju voľbu pri kúpe aj s odborníkmi.

Ako vybrať vhodné lyže?

Lyže sa od seba odlišujú nielen farbami a vzormi, dĺžkou a šírkou, ale aj konštrukciou, pevnosťou, ohybnosťou a hmotnosťou. Ľahšie a mäkšie lyže sú vhodnejšie pre začínajúcich lyžiarov, tvrdšie lyže sú vyrábané buď pre skúsenejších lyžiarov alebo pre športovcov s vyššou hmotnosťou. Či si chcete kúpiť lyže dámske alebo pánske, vždy zohľadnite svoju výšku, hmotnosť a športové skúsenosti. Dĺžka lyží by nemala presiahnuť telesnú výšku športovca a najvhodnejšie lyže pre tých, ktorí sa len začínajú učiť lyžovať, by mali končiť približne na úrovni nosa alebo brady. Pokročilí lyžiari môžu pokojne voliť aj dlhšiu dĺžku a skvelú oporu pri bežeckom lyžovaní všetkým športovcom poskytnú vhodné lyžiarske paličky. Skvelým, overeným druhom sú Leki palice.

lyžiarske strediskáPrečítajte si tiež
Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku.

Výber športového oblečenia

Zimné lyžiarske oblečenie sa má skladať z teplej spodnej bielizne, strednú vrstvu má tvoriť funkčné tričko a vrchnú vrstvu lyžiarska bunda a otepľovačky. Všetky vrchné zvršky musia byť nepremokavé a mať správny pomer zateplenia a priedušnosti. Lyžiarske bundy a otepľovačky majú mať dostatočne vysoký vodný stĺpec – musia byť nielen vode, ale aj vetru odolné. Komfort oblečenia zvyšujú kvalitné podšívky, zipsy a dostatočný počet vreciek. Podstatný je tiež výber čiapky a lyžiarskych rukavíc, tie je potrebné vyberať podľa materiálu a strihu. Niekomu vyhovujú prstové rukavice, inému viac palčiaky.

TS, foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.