Čo s naším telom robí chlad a mráz? 8 spôsobov, ako nám škodí i pomáha

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chladné a mrazivé počasie vie mnohých ľudí potrápiť. Nielenže je zima tým, ktorí majú radšej teplo, ale mrazy zvyšujú riziko upchania ciev. Chlad a mráz negatívne vplýva na pokožku, zhoršuje sa astma, zvyšuje sa riziko krvných zrazenín a v zime sú aj častejšie srdcové infarkty.
Mráz nám však vie aj pomáhať. Tu je 8 vecí, čo s naším telom robí chlad a mráz.

teplomer1. Chlad a vyrážky

Možno ste si všimli, že v chladnejšom počasí máte akoby viac vyrážok, malé pupence na pokožke tváre, dekoltu, krku ap. Faktom je, že nízka teplota môže vysať vlhkosť z pokožky a tá sa potom vysušuje. Keď klesne teplomer pod nulu, u niektorých ľudí sa to prejaví náchylnosťou na panikulitídu.
Ide o malé vyrážky, ktoré sa objavujú najmä na brade a lícach, a to predovšetkým u detí. Sú to malé zápaly podkožného tkaniva tvoreného väzivom a tukom. Miesta zvyknú začervenať.

teplomer2. Pozor na krvné zrazeniny

Trombóza je tvorba krvných zrazenín na stenách ciev. Tromby potom blokujú žily a tepny. Práve v chladných podmienkach sa krvné doštičky ľahšie spoja, čo môže viesť k zvýšeniu rizika tvorby zrazenín. Najčastejšie bývajú postihnuté nohy.

Ak ste častejšie a opakovane vystavovaní mrazivému počasiu a nechcete riskovať vznik zrazenín, zvykajte končatiny na tieto zmeny: na dve minúty ponorte ruky/nohy do teplej vody, potom vyberte von, počkajte dve minúty a následne ich ponorte na dve minúty do studenej vody. Opakujte asi 15 minút . Cievy akoby naštartujete a donútite ich zužovať sa a rozširovať.

chlad a mráz

teplomer3. Spúšťa sa astma

Chladné a mrazivé počasie je jedným zo spúšťačov astmy. Začína sa astmatický kašeľ, zhoršujú sa ďalšie príznaky. Astmatici si musia dávať pozor aj na respiračné vírusy, ktoré v zime kolujú medzi ľuďmi. Už totiž majú jednu chronickú chorobu a ďalšie vírusové ochorenie dýchacieho systému by im výrazne priťažilo. Astmatici by sa mali v mrazivom počasí vyhýbať náročnejším športom.

teplomer4. Srdcové problémy

Ako sme písali vyššie, extrémne mrazivé počasie zvyšuje riziko srdcového infarktu. Krv je totiž pre telo prirodzený zdroj tepla, ktorý udržiava naše orgány v teple. Aby to tak zostalo aj v chladnom počasí, srdce musí pridať a pracovať ťažšie…čím sa viac zaťažuje a v určitých prípadoch to môže viesť k infarktu.
Už vdychovaním mrazivého vzduchu môže dochádzať k srdcovým záchvatom. Cievy na chlad reagujú kŕčom a teda následným zúžením.

teplomer5. Pozor na zápal močového mechúra

Obličky a močový mechúr sú zvlášť náchylné na mrazivé počasie. Už obyčajné nachladnutie môže viesť k zápalu, infekcii. Pri prechladnutí sa totiž množia baktérie v našom tele, chlad oslabuje imunitu a vzniká zápal. Prispieva k tomu nedostatočné oblečenie, odhalené kríže, sedenie na studenom múriku či lavičke (najmä mladí).
Zapálený močový mechúr sa ozve pálivým a rezavým močením, bolesťami v podbrušku. Keď zápal prejde aj do obličiek, budete cítiť bolesti v krížovej oblasti.

veľké mrazyPrečítajte si tiež
Ako prežiť veľké mrazy v zdraví?

teplomer6. Omrzliny

Extrémne nízke teploty a mráz môžu poškodiť tkanivo, bunky na končatinách, čo spôsobí ich odumretie. Práve prsty na nohách a rukách sú miesta, kam telo posiela najmenej tepla prenášaného krvou. Keď sa v bunkách na týchto miestach tvoria ľadové kryštáliky, vznikajú omrzliny. Tie môžu viesť až k odumretiu tkaniva a následnej amputácii.

teplomer7. Mrazom proti rakovine

Možno ste už počuli o lekárskom prístroji zvanom kryosonda. Ním sa dodáva malé množstvo tekutého dusíka do vnútorných orgánov, čím sa liečia niektoré formy rakoviny (rakovina krčka maternice, pečene ap.). Ide o tyčinku (sondu). Lekár vloží jednu alebo viac kryosond vedľa alebo dovnútra abnormálnych buniek alebo rakoviny. Robí sa to počas operácie alebo cez malý rez na koži.

teplomer8. Zmrazenie bradavíc

Toto je jeden z neoceniteľných bonusom mrazu. Ak ste mali na tele bradavicu, možno vám ich odstraňovali tekutým dusíkom. Používa sa na vírusové bradavice a iné kožné výrastky – tekutý dusík s teplotou takmer -200 stupňov Celzia sa nanesie na dané miesto, čím dôjde k zmrazeniu ložiska. U bradavice sa preruší zásobovanie krvou a po čase odpadne. Miesto aplikácie mierne opuchne, sčervenie, môže sa vytvoriť malý pľuzgierik. Chrastička sa po týždni-dvoch odlúči a pokožka zostáva zdravá.

ako škodí telu chlad a mráz

Foto: Freepik.com, Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.