Peroxid vodíka. 16 tipov, ako ho využiť v domácnosti a pre zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pravdepodobne máte aj vy doma peroxid vodíka. Je to trojpercentný dermálny, aj orálny roztok, ktorý sa používa na čistenie rán, vredov, môžete si ním vyplachovať ústa pri stomatitíde alebo kloktať. Bežne ho kúpite v lekárni, 100 gramová fľaštička stojí necelé dve eurá.
Tento peroxid vodíka však môžete v domácnosti využiť na rôzne iné veci a netreba kupovať iné drahé výrobky. Či už na čistenie, odstraňovanie škvŕn, ale aj pre vaše zdravie.

 

Peroxid vodíka

peroxid vodíkaAko sme spomínali, peroxid vodíka sa používa najmä zvonka – na dezinfekciu, čistenie rán a to aj niekoľkokrát denne Nanáša sa priamo na postihnuté miesto.
Táto tekutina vám však výborne poslúži aj pri nasledujúcich situáciách.

ikona vodicka5 tipov na čistenie v kuchyni

  • Či už chcete spoľahlivo vyčistiť kuchynskú dosku alebo dosku na krájanie mäsa – použite peroxid vodíka. Ako viete, práve na týchto povrchoch sa zachytáva množstvo baktérií a choroboplodných zárodkov, ktoré vedia spôsobiť zdravotné problémy. Nastriekajte na dosku peroxid a potom ju utrite utierkou.
  • Podobne s doskou, na ktorej krájate surové mäso, občas postriekajte zmesou peroxidu vodíka a vody. Nechajte pätnásť minút pôsobiť a potom opláchnite studenou vodou. Zničíte tak všetky baktérie, ktoré sa tam uchytili.
  • Umývanie chladničky. Ak cítite z chladničky akýsi zápach, opláchnite ju zmesou vody, octu a peroxidu vodíka. Zbavíte tak povrch prípadných baktérií a zmizne aj nepríjemný zápach.
  • Peroxid vodíka poslúži aj pri umývaní spálených hrncov. Zmiešajte peroxid s jedlou sódou, aby vám vznikla akási pasta. Tú naneste na pripálené dno hrnca a nechajte pôsobiť asi desať minút. Potom jednoducho umyjete, nemusíte hrniec zúrivo drhnúť.
  • Pridajte 0,5 dcl peroxidu vodíka do umývačky riadu a ten bude ešte čistejší. Nielen taniere, ale aj príbor a hrnce. A samozrejme, vyčistí aj samotnú umývačku.

peroxid vodíka v kuchyni

 

ikona vodicka3 tipy do kúpeľne a WC

  • Peroxid skvele poslúži aj v kúpeľni, najmä pri čistení dlaždíc, obkladačiek a rôznych spojoch. Všade tam, kde sa usadzuje prach a nečistoty. Nastriekajte peroxid na dané miesta a nechajte pôsobiť asi pol hodinky. Potom špinu vytrite handričkou.
  • Vyčistenie toalety. Zmiešajte pol hrnčeka peroxidu vodíka s hrnčekom vody a polejte tým vnútro záchodovej misy. Nechajte pôsobiť a po pol hodine spláchnite.
  • Peroxid tiež dezinfikuje zubné kefky. Nalejte si do misky peroxid a namočte doň kefku, aj tú medzizubnú. Stačí na minútku, zbavíte sa choroboplodných zárodkov. Výborné najmä po chorobe, ak si nestihnete kúpiť novú kefku, alebo ak je niekto v rodine prechladnutý.

 

ikona vodicka9. Mykóza na nohách

Ak ste si našli na nohách, medzi prstami mykózu, prípadne na nechtoch, urobte si nasledujúci roztok: zmiešajte peroxid s vodou v pomere 1:3. Nalejte do lavóra a umývajte si v tom celé chodidla. Pleseň sa čoskoro stratí.

 

ikona vodicka10. Čistenie okien

Áno, môžete si kúpiť v obchode nejaký čistiaci prostriedok. Plný chémie a zbytočne drahý. Ale načo? Využite peroxid vodíka – či už na bežné okná alebo keramické povrchy, prípadne aj na indukčnú dosku. Postriekajte a pretrite čistou handričkou. Budete prekvapení, ako to pomôže.

 

ikona vodicka11. Čistenie kobercov

Objavili sa vám na koberci nejaké škvrny? Zanechalo vám tam domáce zvieratko mláčku? Zmiešajte trošku peroxidu vodíka s prostriedkom na umývanie riadu a naneste zmes na hubku. Tou opatrne vyčistite dané miesto na koberci. Peroxid ho zbaví škvŕn.

 

ikona vodicka12. Peroxidom na akné

Presne tak, aj pri starostlivosti o pleť vám peroxid pomôže. Naneste trošku roztoku na čistiacu vatu a potrite ňou vyrážky. Nechajte pôsobiť asi dve minútky a potom pleť opláchnite. Následne ošetrite hydratačným krémom, keďže peroxid vysušuje. Tento trik využívajte s mierou, nie často, povedzme len pri väčších vyrážkach, či zapálených vriedkoch.

peroxid vodíka na akné

 

ikona vodicka13. Umývanie ovocia a zeleniny

Možno prekvapivé, ale určite to využite. Niekedy totiž opláchnutie ovocia pod tečúcou vodou nemusí pomôcť. Pomôžte si jednoducho: naplňte hrniec alebo kuchynský drez studenou vodou, pridajte štvrť šálky peroxidu vodíka a ovocie (zeleninu) tam ponorte na pár minút. Následne opláchnite pod tečúcou vodou. Takto ovocie či zeleninu zbavíte nečistôt účinnejšie a zelenina vám vydrží dlhšie čerstvá.

 

ikona vodicka14. Odstraňovanie škvŕn

Netreba mať doma odstraňovač škvŕn, žiadny vanish, stačí peroxid vodíka. Pomáha najmä pri škvrnách od krvi – nalejte trošku tekutiny priamo na škvrnu a po minútke opláchnite zašpinený kus oblečenia v studenej vode.

Peroxid slúži aj ako výborné bielidlo. Pridajte do prania 1 dcl peroxidu vodíka a uvidíte ten výsledok na bielom oblečení. Pekne odstráni škvrny a navyše pomôže aj vašej práčke.

ako odstrániť škvrny od potuPrečítajte si tiež
7 tipov, ako odstrániť škvrny od potu na oblečení.

 

ikona vodicka15. Ochraňuje rastliny

Rastlinky nám občas napadnú rôzne huby, ale žiadne strachy – pomôže pár kvapiek peroxidu vodíka. Skúsení záhradkári tiež vedia, ako priviesť kyslík priamo ku koreňom kvetov a rastlín: použijú roztok peroxidu vodíka a vody v pomere 1:30. Rastlinky zalievajú ku koreňom.

 

ikona vodicka16. Čistenie kontaktných šošoviek

Peroxid vodíka používajú mnohí ako dezinfekčný prostriedok pri čistení kontaktných šošoviek. Dokáže totiž rozložiť proteíny, ktoré sa na šošovkách tvoria v súvislosti s imunitnou reakciou očí.

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.