Zdroj, ktorého deficit v domácnosti sa prejavuje na vašom podlomenom zdraví

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Informácie, ktoré mozog spracúva, sú do tejto centrály posielané očami. Konečný účinok svetla na telo sa však neobmedzuje iba na orgány zraku, takže prostredníctvom nich vyžarované spektrum do istej miery ovplyvňuje všetky procesy prebiehajúce v ľudskom tele. Preto je dôležité, aby bolo prirodzeného zdroja denného svetla v interiéri čo najviac.
Máme pre vás niekoľko tipov, ako to docieliť bez veľkých časových i finančných strát. Ešte predtým si ale povieme, aký vplyv má na nás svetlo, ktorého prítomnosť si často ani neuvedomujeme.

 

Vplyv svetla na ľudské telo

Svetlo pre svoj rast a krásu nepotrebujú len vaše obľúbené kvety. Vysoká intenzita denného svetla robí šťastnejším aj bežného človeka. A táto myšlienka nemeckého návrhára Inga Maurera sa opakovane potvrdila v mnohých výskumoch vedených tými najlepšími vedcami.
Vplyv osvetlenia na ľudské zdravie teda nemožno podceňovať: nekvalitné svetlo negatívne ovplyvňuje zrakový aparát, spôsobuje prepracovanosť, nepohodlie, migrény, nespavosť a znižuje výkonnosť.

Svetlo má ešte jednu dôležitú vlastnosť – ovplyvňovať naše biorytmy. Je známe, že v prirodzenom svetle je ľudská aktivita vyššia ako v umelom. Aj preto za slnečného počasia ľudia hlásia vyššiu mieru energie ako v zamračený deň.
V zime, keď je denný čas kratší, sme zasa naopak menej produktívni ako v lete. Pôsobenie svetla na človeka vyvoláva reakciu špeciálneho svetlocitlivého fotopigmentu v oku, ktorý môže ovplyvniť naše cirkadiánne cykly.

Ako teda zaistiť, aby nebol deficit tohto životne dôležitého zdroja v interiéri problémom?

 

Potrebujete kvalitné plastové okná

Ideálne vždy čisté, aby prenikaniu denného svetla do interiéru nič nebránilo. Výhodou moderných plastových okien je, že dobre vyzerajú a dokonale izolujú a chránia interiér pred vonkajšími vplyvmi počasia. Nepotrebujete ich neustále čistiť ani vybaviť špeciálnymi tieniacimi technikami v podobe ťažkých závesov. Stačí si správne vybrať.

deficit svetla v podlomenom zdraví

 

Svetlé farby v interiéri

Nielen v malých priestoroch je svetlá farba vhodnejšia voľba. Miestnosť opticky zväčší, ale aj zvýši odraz denného svetla, vďaka čomu sa budete cítiť v dome alebo byte oveľa lepšie. Silu svetlých farieb využívajú na liečbu aj v tých najlepších kúpeľoch. Prečo to neskúsiť aj vo vašom interiéri.

Rovnako dobre ako svetlé odtiene farieb stien alebo nábytku, vám v optickom presvetlení interiéru pomôžu aj lesklé povrchy a materiály, ktoré sú dnes veľmi moderné, zároveň troška náročnejšie na údržbu. S handrou z mikrovlákna by ale nemalo byť ich čistenie najmenší problém.

Alebo to vyskúšajte s transparentnosťou skla a otvoreným priestorom kovových reálov, ktoré sú dnes rovnako veľkým trendom a spôsobom, ako si zariadiť modernú domácnosť.

— PR článok —
Foto: Pixabay.com, udosk.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.