Dni sa skracujú? Pustite viac svetla do domu, bytu a kancelárie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dobre vieme, že svetlo je nevyhnutné na to, aby sme boli šťastní. Jeho striedanie podporuje lepší spánok v noci a zlepšuje bdelosť počas dňa. Dostatok prirodzeného svetla tiež ovplyvňuje našu náladu, psychickú pohodu, dokonca fyzický stav. Na jeseň sa však dni začínajú razantne skracovať. Behom týždňa sa posúva stmievanie o 10 až 15 minút.

Viac svetla, viac pohody

Skoršie stmievanie môže narušiť náš každodenný rytmus. Pri zimnom svetelnom cykle sa môžeme cítiť ospalí a nie sme nadšení z toho, že máme menej denného svetla.

Podliehame únave, viac spíme ako bdieme, ale môžu sa objaviť aj iné dlhodobejšie problémy s duševným zdravím, ako je napríklad sezónna afektívna porucha (SAD), a to najmä počas tmavých zimných mesiacov, keď trávime viac času ako inokedy v interiéri.

Predpokladá sa, že nedostatok slnečného svetla potláča činnosť hypotalamu (malá časť mozgu, ktorá reguluje dôležité funkcie vrátane každodenného rytmu), čo vedie k nedostatku sérotonínu („hormónu šťastia“) v tele a narušeniu biologických hodín.

Príznakmi SAD je pretrvávajúca zlá nálada, strata radosti, plačlivosť, pocit stresu a úzkosti, samotárstvo ap. Portál Lekar.sk píše o ďalších príznakoch, samotnej liečbe, ale tiež o prevencii. Tá spočíva napríklad v používaní svetelného boxu/panelu, konzumácii vyváženej stravy s dostatkom vitamínov a minerálov, hoci telo túži po škrobových a sladkých potravinách.

To všetko celkom jasne ilustruje, aké je svetlo dôležité pre naše zdravie a pohodu a ako citlivo reagujeme na zmeny jeho množstva.

viac svetla lepšia nálada

 

Pustite dnu slnko

V lete sme mali mnohí zatiahnuté žalúzie, minimálne stiahnuté. Prípadne zatemnené okná…no na jeseň ich treba uvoľniť a pustiť dnu čo najviac svetla. Na jeseň a v zime trávime približne 90 % života v interiéri.

  • Najjednoduchšie je umyť okná. Je to lacné a okamžite to zmení kvalitu svetla vo vašom dome, no často na to zabúdame.
  • Ďalším tipom je ostrihanie konárov vonku, ak bránia svetlu. Aj keď je zeleň dobrým spôsobom, ako zlepšiť pohodu, nechceme, aby bola tak blízko, že by z miestnosti robila tmavšiu. Veľké stromy príliš blízko domu môžu byť problematické.
  • Možnosťou je pridanie ďalších okien, ak to povoľuje stavebné povolenie. Napríklad na toaletu alebo do kúpeľne, ktoré bývajú často bez okna. No už malé okienko vo výške, aby neznižovalo pocit intimity, vie veľmi pomôcť. Prípadne zväčšenie okien znížením parapetov, čo je však nákladné.
  • Osvedčila sa tiež výmena skla tak, aby bolo jedno celistvé, a nie rozdelené vitrážovými lištami.
  • Pridanie svetlovodu – malej rúry, ktorá prepúšťa svetlo zo strechy do priestorov ako chodba na poschodí alebo schodisko je tiež dobrý nápad. Takisto pridanie strešného okna, ktoré umožní prenikanie svetla dovnútra a napomáha vetranie.

viac svetla v kúpeľni

 

Skontrolujte okná

Ak nemáte záclony a už vôbec nie závesy, to je dobrá voľba. Záclony nemusia napríklad zakrývať okenný rám na oboch stranách. Zvážte upevnenie o niečo dlhšej záclonovej tyče, aby sa záclony dali úplne odtiahnuť, a možno budete potrebovať aj stuhy na previazanie, aby záclony zostali na svojom mieste.

Ak máte žalúzie, môže byť rám umiestnený nad oknom, takže aj to je možnosť, ako zväčšiť priestor prepúšťajúci svetlo.

„Ďalší tip môže znieť ako samozrejmosť, ale ak máte pohovku alebo posteľ otočenú chrbtom k oknu, zvážte, či by nemohla byť otočená k oknu čelom. Týmto spôsobom môžete prijať čo najviac prirodzeného svetla tým, že ho necháte prenikať dnu a zároveň si sadnete čelom k nemu. Môžete mať dokonca pekný výhľad von, čo má samo osebe regeneračné účinky,“ píšu autori skvelej knihy Zdravý domov (100 spôsobov, ako si upraviť svoj životný priestor na zdravé a útulné bývanie).

ako vybrať správne osvetleniePrečítajte si tiež
Ako vybrať správne osvetlenie do miestnosti?

 

Tiež myslite na umiestnenie izbových rastlín mimo okenných parapetov, prenikne tak viac svetla dnu.

Vnútri sa svetlo odráža alebo ho pohlcujú rôzne povrchy a textúry. Ak sú steny a nábytok vo vašom dome tmavé, budú svetlo pohlcovať.
Používajte svetlejší nábytok a doplnky. Tiež presklené obklady a zrkadlá, ktoré nielenže odrážajú svetlo v miestnosti, ale priestor sa tak stane svetlejším a opticky väčším.

Foto: Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.