Žite ako Malý princ. 7 tipov, ako to funguje a prečo budete šťastnejší

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pýtate sa – prečo žiť práve ako Malý princ? Veď je to vymyslená postava z knihy, o ktorej síce takmer všetci počuli…no stále je to len rozprávka. Spomienka na detstvo.
Nuž, nie je to celkom tak. Malý princ je oveľa viac ako kniha. Okrem jeho úspechu po celom svete – bol preložený do 300 jazykov a nárečí – predstavuje zároveň aj malú časť nás zrodenú v detstve. Je plná myšlienok, kúziel, dojímavých stretnutí, aké sme zažívali ako deti…a rýchlo sme to všetko zabudli ako dospelí.

Všetko sme ohraničili, očíslovali, označili logickým, reálnym, konkrétnym, hmatateľným, dokázateľným… Ako na šachovnici, ktorá musí dávať zmysel, jednotlivé políčka do seba zapadajú, každá figúrka má svoje miesto a účel.
Kúzlo sa skončilo.
No vyskúšajte žiť ako Malý princ a uvidíte, že nájdete nové impulzy, získate iný pohľad na svet a ľudí, budete šťastnejší a spokojnejší.

 

Žite ako Malý princ

Presne o tom píše Stéphane Garnier v rovnomennej knihe Ži ako Malý princ. Podľa neho to znamená predovšetkým zmeniť svoj pohľad na svet, na ľudí a na veci, ktoré nás obklopujú. Často v dospelosti vravíme – nemôžeme sa predsa správať ako deti. nemôžeme byť detinskí…sme dospelí a múdrejší. Máme viac skúseností, povinností, zodpovednosti.
No ako píše Stéphane, „údajná múdrosť a poznanie získané v dospievaní nemôžu nahradiť či zaplniť prázdnotu, ktorá ostane po mágii detského sveta, tú vzácnu krásu, ktorá nám však v dospelosti uniká.“

Tak vyskúšajte aspoň na chvíľu žiť ako Malý princ – s pomocou tejto nádhernej knihy sme pre vás pripravili 7 tipov, ako sa to dá urobiť.

malý princ1. Vedieť si urobiť radosť

Všetko naokolo si neprestajne nárokuje našu pozornosť – povinnosti, rodina, práca, až kým sa nerozštvrtíme podľa potrieb a želaní ľudí vo svojom okolí. Ak budeme neustále načúvať iba ozvenám svojich životov, nakoniec strávime viac času prispôsobovaním sa okoliu ako starostlivosťou o seba.
Ak ste čítali Malého princa, viete, že sa vedel zabaviť na ničom, potešiť sa všetkým, ale hlavne vedel nasledovať svoje túžby. Nemajte výčitky, ak budete myslieť aj na seba, ak si doprajete malé pozornosti a radosti. Urobí vás to šťastnejšími a túto dobrú náladu a pohodu tak budete môcť šíriť ďalej do svojho okolia.

malý princ exupéry

malý princ2. Vedieť milovať

Väčšina z nás sa stretla s rôznymi podobami lásky.
Spaľujúca vášeň, ktorá sa nakoniec ukázala ako ničivá; pokoj a pohodlie idylického vzťahu; láska na diaľku prežitá najmä v predstavách; splynutie sŕdc, keď strácame kúsok z vlastnej osobnosti – existuje toľko rôznych príbehov lásky!

Pravdou však je, že láska si vyžaduje dlhé učenie sa, pretože nie je samozrejmosťou, ale darom z nebies, ktorý musíme rozbaliť. „Bol som príliš mladý, aby som vedel milovať,“ hovorí nám Malý princ, keď veľkolepá sila dieťaťa pochopí, že láska znamená dokázať si uvedomiť svoje vlastné chyby, vedieť požiadať o odpustenie, keďže často, najmä v dospelosti, pripisujeme príčiny stroskotania vzťahu tomu druhému.

„V láske sa toho musíme toľko naučiť: vedieť dávať, počúvať, prekvapiť, byť úprimný a trpezlivý… najmä keď sa jej príbeh odohráva inak ako na začiatku, keď nám vstúpila do života. Láska sa neustále mení, neostáva rovnaká ako v prvý deň. Postupne sa stane obrazom našich životných skúseností a osobného vývoja, a tieto zmeny časom spôsobia vzájomné priblíženie alebo vzdialenie sa,“ radí Stéphane Garnier v knižke Ži ako Malý princ.

 
 

malý princ3. Ostať pokorný

Márnomyseľnosť zvíťazí, ak zabudneme na príčiny svojho úspechu a prestaneme sa zameriavať na svoj talent alebo na svoje vedomosti, a namiesto toho sa sústredíme na svoju dokonalosť! Márnomyseľnosť odsudzuje k samote.

Len pokora si dokáže udržať obdiv a rešpekt ostatných vďaka svojej práci a splneným cieľom. Chvastúni nikoho neoklamú nafúknutím svojej vlastnej prázdnoty.

 

malý princ4. Byť rozhodný a odhodlaný

V dospelosti neraz váhame, bojíme sa do niečoho pustiť, obávame sa prípadných dôsledkov a najmä toho, čo na to povedia ostatní. A často váhame zbytočne.
Buďme rozhodní a odhodlaní v tom, za čím kráčame a čo naozaj chceme. Buďme zvedaví, pozrime sa na svet i život z nadhľadu.

Malý princ sa nevzdá svojej potreby či túžby po odpovedi, až kým ju nezíska.
Malý princ nám ukazuje, ako začať konať – je odhodlaný spoznávať, odhodlaný pochopiť, odhodlaný získať to, po čom túži.
Mali by sme si z neho vziať príklad: rozhodní… byť odhodlaní… až kým nedosiahneme svoj cieľ.

malý princ exupéry

malý princ5. Rozoznať nevyhnutné od dôležitého

Potešenie, malichernosti a všetko ostatné, čo nás zamestnáva, zaberá priveľa miesta v našom živote a nárokuje si priveľa z našej pozornosti, až je postupne čoraz náročnejšie rozoznať, čo nás teší, čo je nevyhnutné, zábavné, životne dôležité alebo užitočné.
Ako nám pripomína Malý princ, nikdy nesmieme zabudnúť starať sa o to najdôležitejšie. Nikdy nesmieme odkladať na zajtra to, čo je pre nás životne dôležité.

rituály pre zdraviePrečítajte si tiež
33 rituálov pre zdravie, šťastie a väčšiu pohodu.

 

malý princ6. Vystačiť si s tým, čo máme

Sme bohatí vďaka tomu, čo máme, alebo vďaka tomu, čo vlastníme?
Pamätáte si na svoje poklady v detstve? Na vrecko s guľôčkami, ktoré ste sa na každej prestávke snažili naplniť čo najviac? Na všetky tie kartičky vymenené na školskom dvore?

Ak by sme svoj majetok hodnotili rovnakými kritériami, ako deti hodnotia svoje poklady, určite by sme si nenechali nič, čo sa nám v danej chvíli nepáči. Musíme aj my, tak ako Malý princ, zvažovať všetky dôvody, pre ktoré sme si obľúbili nejaký predmet? Dôvody, pre ktoré si všetky tie veci nechávame blízko seba?
Ak naše bohatstvo neslúži nášmu šťastiu, tak ako my často slúžime svojmu bohatstvu, tak je z uhla pohľadu dieťaťa zbytočné. Zamyslite sa nad tým, koľko vlastní vecí, ktoré vám vlastne ani neprinášajú žiadnu radosť, či šťastie? Skôr naopak, zaťažujú vás…

malý princ exupéry

malý princ7. Nájsť si čas na život

Vyhradiť si čas na život je výsadou detskej povahy. V dospelosti, po tom, ako sme boli  vystavení všetkým formám spracovania, musíme čas využívať užitočne, rentabilne a produktívne.
Dokonca aj na dovolenke – ktorá by mala byť vrcholom – si dni oddychu a sladkého ničnerobenia vypĺňame rannou rozcvičkou (hlavne nezabudnúť nastaviť si budík), prechádzkou po pamiatkach, rýchlym obedom pod rozpáleným slnkom…prípadne čekneme maily a dôležité správy.
Nebolo by lepšie žiť ako Malý princ – ísť na prechádzku, vychutnať si osviežujúcu vodu z fontány namiesto toho, aby sme si odopreli potešenie napiť sa?

Foto: Motýľ, LepšíDeň.sk
Ilustrácie: Antoine de Saint Exupéry


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.